Otizm için boyalı eller

Bu haber 02 Nisan 2014 - 21:22 'de eklendi ve 796 kez görüntülendi.

otizmicinboyalieller615165165Dünya Otizm Farkındalık Gününü etkinlikleri çerçevesinde Sınırsızlık meydanında düzenlenen etkinlikle otizme dikkat çekildi. Boyalı eller etkinliğine katılan Ak Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden Otistik ailelerine destek verdi.

Hasan Telli

Dünya Otizm Farkındalık günü etkinlikleri çerçevesinde Muğla Zihinsel Engeller Derneği tarafından Sınırsızlık meydanında düzenlenen boyalı eller etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Ak Parti Milletvekili Yüksel Özden, Dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte Mabolla Tiyatro Akademisi’nin hazırladığı gösteri ile Otizme dikkat çekti. Etkinlikte bir açıklama yapan Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mine Gökcan, “Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğudur. Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görülmektedir. Otizimli çocuklar göz kontağı kurmazlar. Gözlerinize baksalar bile kısa sürelidir veya sizden uzaklara bakıyormuş gibidirler.  Huzursuz görünürler. Rutin olarak görmeye ve yapmaya alıştıkları şeyleri severler.  Zihinlerinde yaşadıkları ortamın bir haritasını gezdirirler ve yapılan her küçük değişiklik çocuğun daha fazla stres yaşamasına sebep olur. Otizim her 110 kişide bir rastlanmaktadır. 2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliliğin artırılarak erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Dünyaca bilinen otizmin simgesi olan renkli eller Farklı renk ve şekiller otizmi yaşayan insanların ve ailelilerinin çeşitliliğini temsil eder. Muğla Zihinsel Engelliler Derneği olarak bu özel günde otizm için renkli ellerle Dünya Otizm gününü kutluyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından etkinliğe katılanlar “Sevgi her engeli aşar, eğitim engelleri aşar”  sloganları arasında boyalı ellerini beyaz zemine basarak boyalı ellere destek verdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI