Otistik annesinin 16 yıllık umudu

Bu haber 02 Nisan 2014 - 21:22 'de eklendi ve 3.920 kez görüntülendi.

otistikanne61516515Muğla Zihinsel Engelliler Derneği üyeleri 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününü etkinlikleri çerçevesinde Otistik anneleri ile kahvaltıda buluştu. Kahvaltıda bir otistik annesinin yazdığı mektubu okuması duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Mine Gökçan okuduğu mektubunda, “Ben 16 yıldır otizmli bir çocuğun annesiyim. Duymaya en çok hakkım olan ‘anne’ kelimesini bir kerecik duyamadan 16 yıldır anneyim” cümleleri kahvaltıya katılanlara duygusal anlar yaşattı.

Hasan Telli

Dünya Otizm Farkındalık Gününü etkinlikleri 1 Nisan günü Muğla Engelliler Derneğinin düzenlediği etkinlikle başladı. 2 Nisan günü de Muğla Zihinsel Engelliler Derneği üyeleri Otistik anneleri ile birlikte düzenledikleri kahvaltıda bir araya geldi. Dernek binasında düzenlenen kahvaltıya Vali Mustafa Hakan Güvençer’in eşi Fatma Dilek Güvençer, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Özlüer, Muğla Zihinsel Engelliler Dernek Başkanı Menderes Çetinözü ve dernek üyeleri katıldı.

Otistik annelerin sorunları ile yakından ilgilendiklerini belirten Fatma Dilek Güvençer, “Bugün sizlerle birlikte olmaktan çok mutlu oldum. Çok özel annelersiniz siz meleklerin annelerisiniz ben öyle görüyorum. İyi ki varsınız Allah yolunuzu açık etsin. Bizde her zaman vali bey ile birlikte elimizden geldiği kadar yanınızda olmaya çalışıyoruz. Yeterli değil biliyorum ama Allah size kolaylık versin diyorum inanın hepiniz mükemmel insanlarsınız ” dedi.

Kahvaltının açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu üyesi Mine Gökçan otistik annelerinin yaşam boyunca karşılaştıkları zorlukları en azından kısa süreliğine de unutturmak için bir araya geldiklerini belirterek, “Bugün 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü ve otizmli çocukları olan anneler ile birlikte, üyelerimiz, bizi seven dostlarımızla bir kahvaltı verme gereği hissettik. Derneğimizin en son ki çalışması konusunda da sizlere bilgi vermek istiyorum. Zihinsel Engelliler Otizm Çalışma Grubunu kurduk ve otizmli çocukların, annelerinin dertleri neler en son çıkan şeyler nelerdir bunları öğrenelim ve uygulayabilelim istiyoruz” dedi.

Kahvaltıda yazdığı mektubu okuyan Zihinsel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mine Gökçan 16 yıldır otistik annesi olduğunu belirterek, “ben 16 yıldır otizmli bir çocuğun annesiyim. Duymaya en çok hakkım olan ‘anne’ kelimesini bir kerecik duyamadan 16 yıldır anneyim” dedi.

Mine Gökcan’ın mektubunda paylaştığı duyguları ise şöyle:

“Düşünüyorum da 16 yıldır, oğlum Gökmen’i büyütemedim. Boyu benim boyumu geçti, ayakkabı numarası 43, kocaman, yakışıklı, delikanlı. Ama benim büyümeyen bebeğim. Geriye dönüp baktığımda;  evet çok şey başarmışız. Ama başarabileceğimiz birçok konuda da yerimizde saymışız. Çocuğumun engelli olduğunu öğrendiğim anda beni doğru yönlendiren, yol gösteren birileri olsaydı keşke. Psikolojik destek alabilseydim ta en başta, çocuğumu kabullenme sürem daha az olmaz mıydı? Biz engelli çocuk anneleri,  kabullenme süresi ne demek çok iyi biliriz. Kimi çok kolay kabullenir çocuğunun engelli olduğunu anlar; sarar sarmalar. Kimi de nedenler niçinlerle dolu uzun bir süreç geçirir. Bu uzun sürenin, emin olun kimseye faydası yoktur. Çocuk bizim çocuğumuzdur. Engelli de olsa, normal de. Evet, otizmli bir çocuğa sahibim. Kendine ait bir dünyası var oğlumun. Kendi doğruları var. Sürekli tekrarladığı sallanma hareketi. Her şeyi sizin kontrolünüzde ve yardımınızla yapmak zorunda. Yani size bağımlı bir hayatı. Çocuğumun engelli olması beni rahatsız etmiyor. Ama en çok neye üzülüyorum biliyor musunuz? Engelli olmayı o seçmedi.  Sorsalardı engelli olmayı istemezdi elbette. Kendi yaşıtlarının yaptıklarını, yapamıyor olması beni fazlaca üzmüştür hep. Evet ben 16 yıldır otizmli bir çocuğun annesiyim. Duymaya en çok hakkım olan ‘anne’ kelimesini bir kerecik duyamadan 16 yıldır anneyim. Bıkmadan usanmadan, her sabah kalktığımda; bugün duyabilirim, her akşam  yattığımda; yarın duyabilirim umuduyla….

Ben bir otizmli çocuk annesiyim, ben bir otizmli çocuk annesiyim…”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.