Otelciler yabancı müşterilerin haksız tazminat taleplerine tepkili

Bu haber 11 Nisan 2014 - 19:48 'de eklendi ve 527 kez görüntülendi.

turizmtazminat615615615Muğla’da konaklama sektörünün sorunları masaya yatırıldı.

Haber Merkezi

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Muğla’da, otelcilerin, yabancı müşterilerin sudan sebeplerle talep ettiği tazminat tutarları yüzünden ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldığı ifade edildi. Müşteri şikayetlerinin başında İngiltere’nin geldiği bildirilirken, ülkede bu işin bir sektör haline geldiği ve avukatların müşterilerine “Davanızı kazanamazsak ücret talep etmeyeceğiz” diyerek cazip tekliflerde bile bulundukları öne sürüldü.

Marmaris ilçesinde ilk defa, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği ve BTA İngiliz seyahat Acenteler Birliği ortaklığında, “Müşteri şikayetleri ve hastalık kaynaklı açılan tazminat davalarının nasıl önlenebileceği” konulu seminer düzenlendi. Muğla ve ilçelerinde konaklama sektöründe faaliyet gösteren otel yöneticileri, TUI, Thomas Cook ve Preverisk Group temsilcilerinin katıldığı toplantıda konaklama sektörünün sorunları masaya yatırıldı.

GETOB Başkan Yardımcısı Rıza Ersoy, seminerde önemli açıklamalar yaptı. Haksız tazminat davalarıyla karşı karşıya olduklarını anlatan Ersoy, şöyle konuştu: “Geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti kanunları ve Avrupa Birliği yasalarına uyumlu iş güvenliği, sağlık ve hijyen konularında önlemler alındı. Konaklama tesislerine denetimli ve lisanslı firmalarla çalışma zorunluluğu getirildi. Yapılan değişiklik ve uygulamaları Türk turizminin gelişmesi açısından olumlu buluyoruz. Ancak, otelcilerimize tur operatörleri tarafından bazı şikayetlerde hiç açıklama fırsatı verilmeden kesinti yapılması, müşteri şikayetinin otele bildirilmeden hesaptan kesilen tazminat ücretleri göze çarpmakta. Bu nedenle tur operatörlerine ve acentelere gönderilen dosyaların yeterli incelenmediği kanaatindeyiz. Yabancı müşterilerin tatil sırasında yaşadığı sağlık sorunlarında, müşterinin destinasyondayken hiçbir şikayette bulunmaması, rehber ve doktor hasta raporu almamasına rağmen 6 ay sonra otelinizde rahatsızlandı şeklinde şikayet alıyoruz. Bu konuda sezon başında acentelerle masaya oturup standartları belirlemek gerekiyor.”

Toplantı için İngiltere’den Marmaris‘e gelen otel yöneticisi ve Preverks başkanı doktor Esteban Delgado, müşteri şikayetleri ve tazminat davalarının önlenmesi konusunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini İngilizce sunumla anlattı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.