Otantik Çocuk Oyunları Şenliği

Bu haber 06 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.134 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Prof. Dr. Namık Açıkgöz öncülüğünde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından kurulan Metin Bilim Enstitüsü Muğla’nın kültürel sosyal yaşamına ciddi katkılarda bulunuyor. Enstitü’nün Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci özverili çalışmalar gerçekleştiriyor.

O etkinliklerden biri de Yerkesik Belediyesi ile işbirliğinde gerçekleştirilen Çocuk Oyunları Şenliği. Bu işbirliği için de Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci’yi kutlamamız gerekiyor.

Şenliğin bu sene üçüncüsü yapıldı. Barış Manço’nun doğumunun 70. yıl anısına gerçekleştirildi.

xx        xx        xx

Belediye Başkanı Yusuf Demirci, şenliği önce yerel, ardından ulusal ve en son Uluslararası bir şenlik havasına dönüştürmek istediklerini söylüyor.

Hedef güzel.

Ulaşılır mı?

Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci gibi inançlı isimlerle ulaşılır, ama…

Dokuz ay sonra yerel seçimlerin ardından Yerkesik Belediyesi maalesef kapanıyor.

O zaman bu iş nasıl olacak?

Bu sene üçüncüsü yapılan etkinlikte bu sorunun yanıtı arandı mı bilmiyorum.

xx        xx        xx

Ben bu şenliği çok önemsiyorum.

Çocuklarımızı bilgisayarlarla evlerimize hapsettik. Çocuklarımız yaratıcılıktan uzaklaşıyorlar. Belki başka bir yaratıcılık yoluna girdiler de bizler bunun farkında değiliz!

Biz daha mı yaratıcı idik? Tartışılır…

Ama bizim kuşak ve bize yakın kuşaklar oyuncaklarımızı kendimiz yapardık. Oyunlarımızı yaratırdık.

İnşaatlar oyun alanlarımızdı. Nerede bir inşaat kumu yığını görsek hemen üşüşürdük. Sonunda inşaat sahibinin adamları gelip arkamızdan koştururdu, ama kumdan kaleler yapardık. Kumun içinde yollar, tüneller açar, tuğladan otomobillerimizi sürerdik.

Kereste atölyelerinden çam kabukları toplar, onları yontarak kayıklar yapar, bir de bezden yelken uydurur (denizimiz mi var) şimdi yerinde yeller esen Koca Havuz’da yüzdürürdük.

Radyoculardan pikaplardan çıkma plağı döndüren motoru alıp, yassı pil ve pervane ekleyerek kayığın kıçına takıp yüzdürenler bile çıkardı!

Elbette kâğıttan kayıklarımız da olurdu…

Tütün dizilerinin kurumaya bırakıldığı sergilerin kırmandal telinden, arka tekerlekleri iplik makarasından (ön tekerlerde telden olurdu) taksiler, kamyonlar üretirdik. Bir, bir buçuk metre uzunluğundaki kadillakı içine girer (ayakta) sürerdik. Varsıl çocukları arabalarına yassı pille çalışan far ve stop lambaları bile takarlardı.

Tamircilerin çöplüklerinden topladığımız bilyalı rulmanlarla tekerlekli kaykaylar yapardık. Yani şimdi “skotır” diye binilenleri biz yıllar önce yaratmıştık.

Uçurtma satın almazdık. Satan da olmazdı. Çubukları kargıdan gazete kağıdı ve kitap, defter kaplıkları ile “tahtalı” dediğimiz dev uçurtmalar yapardık. Kağıdı kargı çubuğu ipine kendi yaptığımız cıvık hamur ile yapıştırırdık. Bir de defter yaprağında uçurtmamız olurdu. Ona da “kerkez” derdik.

Hayıttan kesip yaptığımız sopalarla çelik çomak oynardık. Bu oyun bazen .öt kazmacaya dönerdi. Avuç içine sığan ve zıplayan sert top ile 9 kiremit, kızıştı oynardık. Hayıttan kestiğimiz çatal dalı, eski ayakkabı derisinden (taşın konduğu) yuluğu ve eski şamirelden kestiğimiz lastiği bir araya getirip kuş avlamak için sapanımızı kendimiz yapardık.

Uzuneşek, birdirbir, yakan topu, çizgi, bilye, çember, topaç oynardık. Topacı çam kozalağından yontar, ucuna kabara çakarak kendimiz yaratırken, çemberimizi o yıllarda tarım ilaçlarının konulduğu bidonlardan çıkan kapak kasnağından hallederdik.

Bu fasıl uzar gider…

Ben bu oyunların ve yaratımların çoğunun Yerkesik Çocuk Oyunları Şenliği’nde sergilenebildiğini sanmıyorum.

O kadar çok geleneksel çocuk oyunumuz var ki…

xx        xx        xx

Muğla’nın ve hatta Ege’nin çocuk oyunlarının hepsi derlenip, toparlanıp bu güne, yarına taşınabilir. Yaşatılabilir…

Sorun değil.

Önemli olan kim, kimler; kimin, nerenin himayesinde yapılacak?

Yerkesik Belediyesi 9 ay sonra yok.

Bu güzel etkinlik o zaman “bir varmış, bir yokmuş” mu olacak.

Olmamalı…

Bu etkinlik 9 ay sonra adı “Menteşe Belediyesi” olacak olan Muğla Belediyesi üstlenebilir. Üstlenmeli…

Yerkesik ile birlikte Bayır, Yeşilyurt ve Kafaca Beldeleri Menteşe’nin mahalleleri olacak. Yerkesik’te yapılan Muğla’dan, Ege’den ve hatta yurdun her köşesinden derlenecek oyun ve yatırımlarla bir hafta boyunca mahalleye dönüşecek o beldelerde “ulusal” düzeyde gerçekleştirilebilir.

Uluslararası mı?

Oda olur…

xx        xx        xx

Ben Metin Bilim Enstitüsü ile Muğla’da daha pek çok etkinliğin gerçekleştirilebileceğine inanıyorum.

Yeter ki 9 ay sonra Menteşe Belediyesi’nin yönetimine Yusuf Demirci gibi duyarlı yeni yöneticiler ve onlarla birlikte yeni bir anlayış gelir.

İnanıyorum o zaman çok keyifli işler yapılır. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.