Osmanlı lâlesi çiçek açtı

Bu haber 11 Nisan 2017 - 8:59 'de eklendi ve 810 kez görüntülendi.

Dünyaca meşhur Osmanlı lalesi çiçek açmaya başladı.

Haber Merkezi

Osmanlı tarihinde 1712-1730 yılları arasına mührünü vurup adını veren lâle, Muğla’da Nisan ayının ilk haftasından itibaren çiçek vermeye başladı.

Son 10 seneden beri başta İstanbul olmak üzere pek çok şehrimizin sokaklarını ve parklarını süsleyen lâle, havaların ısınmasıyla beraber, pek çok çiçek ve ağaç gibi, bahar şenliğine katılmak üzere kırları süslemeye başladı.

Lâle kültürü ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Namık Açıkgöz, lâle ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Birkaç türlü lâle vardır. Yaygın olan ve lâle olarak en çok bilinen türü “tulipa” denen lâledir. Şehirleri süsleyen lâle, bu lâlenin kültür formudur. Tulipa lâlenin doğal formu da Anadolu’da yaygındır. Muğla yöresinde Yerkesik, Yeşilyurt ve Yaraş taraflarında çok görülen bu lâle, tulipa türünün doğal olanıdır. Vaktiyle bu lâle Hollanda’ya götürülmüş dünyaya oradan yayılmıştır. Hollandalı biri, bir tarlanın kenarından geçerken, tarlada çalışmakta olan adamın kulağına takılı bir çiçek görür ve işaret ederek “O ne?” der.  Bizim Türk o dili bilmediği halde bir şey sorulduğunu anlar ama başındaki örtünün sorulduğunu zannederek “Tülbent” der. Hollandalı, çiçeğin adının “tülbent olduğunu zannederek yanlış da duyduğu kelimeyi “tulip” diye kaydeder ve lale soğanlarından toplayıp götürür. Yıllar sonda lâle kültür formuyla Türkiye’ye tekrar döner. Tulipa türü lâlenin üretimi arttı ama maalesef doğal olanı gittikçe azalıyor. Bu cins lâleye sahip çıkılmalı ve üretimi kontrol altına alınıp arttırılmalı. Tulipa’dan başka üç tür lâle daha vardır. Birisi “anemone” denen “Manisa lâlesi”, öteki “papaver” türü olan ve haşhaşgillerden olan gelincik ve gelinciğe bezeyen ve en uzun süreli açan (Nisan ortasından Kasım ayına kadar) ve genel olarak “lâle” denen çiçekler vardır.  Şu anda hemen hemen hepsi açmış durumda veya açmak üzeredirler. Bir de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da açan ters lâle vardır. Onlar Mayıs ortasına doğru açan muhteşem çiçeklerdir. Osmanlı kültürü, pek çok çiçek gibi lâleyi de hem süs bitkisi olarak çok üretmiştir, hem de bir güzellik imgesi olarak şiirlerde çok kullanmıştır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.