Osman İlhan Güven Tazeledi

Bu haber 05 Mart 2018 - 21:29 'de eklendi ve 607 kez görüntülendi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan Şubesi 11. Olağan Genel Kurulu Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Sosyal tesisleri salonunda yapıldı.

Hüseyin Kocabıyık

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan Şubesi 11. Olağan Genel Kurulu Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Sosyal tesisleri salonunda yapıldı. Tek liste halinde gidilen seçimde mevcut başkan Osman İlhan, üyelerden aldığı oyla güven tazeledi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul’un katıldığı Genel Kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Genel kurula, CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Maden Direktörü Yüksel Akın, Enerji Direktörü Serdar Toprak, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri,  çevre sendika başkanları, delegeler ile üyeler katıldı. Maden İşçileri Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ve gençlerden oluşan yönetim kurulu üyelerine ilginin fazla olduğu görülürken yeni yönetime tebrikler yağdırıldı.

Slâyt sunumu ile yapılan direniş görüntüleri izlendikten sonra açılış konuşması yapan, mevcut başkan Osman İlhan şunları söyledi:

“11. Genel Kurulumuza hoş geldiniz. Dünyamız ve bölgemiz oldukça gerilimli ve her açıdan oldukça sıcak bir dönemden geçiyor. Özellikle Ortadoğu alevler içinde yanıyor. Başlatılan Sınır ötesi harekâtta şehit olan tüm kahraman Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum. Görev başındaki güvenlik güçlerimizin evlerine yurtlarına sağ salim dönmeleri için milletçe dua ediyoruz. Ne mutlu bize ki; milletimiz,  soğukkanlılığını ve birliğini koruyor. Şu süreçte ülke olarak birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Değerli arkadaşlar, geçtiğimiz 4 yıllık görev sürecine bir göz atarsak, bu süreçte; İşyerlerimizin özelleştirilmesine karşı tam tamına 447 gün mücadele verdik. Bu mücadeleyi yalnız başımıza değil, aynı kaderi paylaştığımız kardeş ve yoldaş Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi, Genel Merkezlerimiz, yerel yönetimler, bölge halkımız ve emek dostlarıyla birlikte verdik. Buradan, bu direnişimizde yanımızda olan, bize destek veren herkesi en derin ve en samimi duygularımla, minnetle selamlıyorum. Türkiye özelleştirmelerle ilk olarak 24 Ocak 1980 tarihinde tanıştı. O süreçte devletin sırtında kambur olarak nitelendirilen KİT’lerin satışı adeta meşru hale getirilmeye çalışıldı. Özelleştirme kapımıza dayandığında biz de buna karşı bir direnç ortaya koyduk. Çünkü son dönemlerde slogan vari bir şekilde sürekli söylenen ‘’milli ve yerli olmanın’’ temelinin milli ekonomiden geçtiğini en başından beri çok iyi biliyorduk. Gündemden de takip etmişsinizdir muhakkak, Özelleştirmelerde sıra şimdi de şeker fabrikalarına gelmiş durumda. Özelleştirilmek istenen şeker fabrikalarıyla ülkenin hem varlıkları, hem üretim gücü hem sağlığı hem de geleceği satılıyor. Şeker fabrikalarını önce satarak, sonra kapatarak pazarı tamamen sağlıksız yapay tatlandırıcılara, mısır şurubuna bırakılacak bir süreç başlamak üzere. Mısır şurubu ve nişasta üretiminde bir dünya devi olan Amerikan cargill firmasının şeker fabrikalarının özelleştirilmesindeki rolünü ise ilerleyen süreçte hepimiz izleyip göreceğiz. Koşullar değişse de, zaman değişse de emperyalizmin sahnelediği oyun hiçbir zaman değişmiyor. Sendikaların, işçilerin pancar üreticilerinin, yöre halkının birleşerek bu özelleştirmelere karşı direnmesi gerekiyor. Biz ulusal çıkarlarımız için, milli güvenliğimiz için ve toplumsal sağlımız için dün özelleştirmeye karşıydık bugün de karşıyız. Biz kim miyiz? Biz işçiyiz, biz emekçiyiz, biz üreteniz, biz alın terini ekmeğine katanız. Biz milyonlarız, biz Türkiye’yiz.”

Genel Kurulda, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel başkanı Nurettin Akçul, CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve birçok sendika yetkilisi söz alarak görüşlerini ifade ettiler.

Yapılan konuşmaların ardından yapılan seçimde Maden İş yeni yönetimi şu şekilde oluştu. Başkan Osman İlhan, Başkan vekili Kubilay Görgen, Sekreter Volkan Ergenç, Mali Sekreter Enver Asar, Teşkilat Sekreteri Onur Kavak.  Disiplin kurulu Ümit Sert, Bahattin Asar, Özcan Çiftçi. Üst kurul delegeleri Ali Gider, Emin Tığ, Ünal Tilkioğlu, Görkem Uluhan.

Genel kurul sonunda,  kendi isteği ile bu defa aday olmayan yönetim kurulu üyesi Niyazi Alkan’a,  plaket sunuldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.