Osman Gürün’ün adayı!

Bu haber 01 Ağustos 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.159 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Menteşe Belediye Başkanı adaylığı için CHP’de şu ana kadar Mustafa Şahin, Hilmi Giresun ve Bahattin Gümüş başvurularını yapıp adaylıklarını ilan ettiler.

Adaylık başvuruları dün sona eriyordu. Parti için iyi bir gelir kapısı açılmış olmalı ki başvurular 2 Eylül’e kadar uzatıldı.

Adı geçenlerden Mimar Ertuğrul Aladağ, Elektrik Mühendisi Veli Bütün ve Orhan Çakır’da adaylık başvurularını yaptılar mı bilmiyoruz. Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp adaylık başvurusunu yapmış olmalı ki bu gün CHP İlçe Merkezi’nde adaylığını ilan edecek.

Adaylığını ilk açıklayan Mustafa Şahin oldu… Merkez İlçe de son delege seçimleri ve ilçe kongresi aşamasında Osman Gürün ekibi ile birlikte hareket etmekle birlikte kendisi için “Gürüncü” demek zor…

Mehmet Altınay adaylığını geçen hafta bu gün açıklamıştı. Muhtemelen yanındaki isimlerden kaynaklandı, O’nunla ilgili de “Osman Gürün’ün adamı” yakıştırması yapıldı. Ama adaylığını ilan ederken, özetle “Ben Osman Gürün’ün adayı değilim” diyordu…

Elbette açıkça böyle demedi, ama Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı avlusunda yaptığı konuşma “Altınay Başkan Gürün’ün adayı değil.” dedirtiyordu!

xx        xx        xx

Kafaca Belediye Başkanı Gökalp için “Osman Gürün’ün adayı” diyen çıkmadı. Ama yakın zamana kadar aynı ekip içinde oldukları biliniyor… Bu gün Murat Gökalp’ın konuşmasını da izleyeceğiz. Bahattin Gümüş de aynı “ekipten”, ama “Başkan Gürün’ün adayı” denildi mi kim ne derse gelsin ilk akla gelen isim Hilmi Giresun oluyor!

Bu kimin adayı meselesi öyle bir hal aldı ki, şu ana kadar adaylığını ilan edenlerin hepsi de Başkan Gürün’ün adayı olmadığını ispatlamaya çalışan konuşmalar yapmaya özen gösterdiler. “Gürüncü” olmaktan veya gösterilmekten köşe bucak kaçılıyor…

Demek ki Başkan Gürün’ün adayı olmak bir yana, yakını olmak dahi bu günlerde siyasette “pirim” yapmıyor!

xx        xx        xx

Şu ana kadar adaylıklarını ilan edenlerin hepsinin yakaladığı bir ortak dil var. Örneğin şu sözler Mehmet Altınay’ın;

Belediyemizi, kentimizi, bu kentin insanlarıyla, sizlerle beraber yöneteceğiz. Biz yaptık oldu demeyeceğiz.

Ama bu sözleri Mustafa Şahin, Hilmi Giresun ve Bahattin Gümüş’ün açıklamalarında da görmek mümkün. Şahin yerel yönetim anlayışını anlatırken, “Katılımcı olmaktan yanayız. İlgili tüm sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının düşünceleri ve uyarıları dikkate alınarak uygulama yapılmasından yanayız. Halkın katılımı olmadığı bir yerel yönetim anlayışının başarılı olmayacağına inanıyoruz. Ben değil biz diyen bir anlayışa sahibiz.” demiş.

Giresun, “Yapılacak yatırımlardan hizmetlerin yürütülmesine kadar kentin tüm sorunlarında halkın görüş ve önerilerini dikkate almak” derken, Gümüş’ün, “Menteşeyi birlikte yöneteceğiz, sorunları birlikte çözeceğiz. Katılımcı, şeffaf, sosyal demokrat yönetim anlayışımızda kadınlar, gençler ve emekçi halkımız hep en önde olacaktır.” dediğini görüyoruz.

Bu sözler benim yıllardır bu köşede dillendirmeye çalıştığım ve bu yüzden “Gürüncülerin” hakaretlerine maruz kaldığım, CHP düşmanı ilan edildiğim sözler!…

xx        xx        xx

Ben bu gün kendini Başkan Gürün’den soyutlayanları, soyutlamaya çalışanları anlıyorum. Anlayamadığım Giresun ve GümüşBaşkan Gürün’ü katılımcılık konusunda uyarabilirlerdi…  “Ben yaptım oldu” anlayışının yanlışlığını, sosyal demokratlara yakışmadığın anlatabilirlerdi… Çünkü çok yakınlardı… Dostluk bunu gerektirir…

Bana Altınay’ın sözleri de çok şaşırtıcı geldi; “Sahip olduğumuz olanakları sadece kendimiz için kullanmayacağız…” Böyle diyor.

Giresun ve Gümüş bu sözler için ne derler bilemem. Ama şunu bütün aday adaylarına sormak isterim:
Başkan olmanız halinde sizin veya yakınlarınızın imara açılacak arsası, tarlası var mı?

xx        xx        xx

Mehmet Altınay’ın geçen hafta Perşembe günü yaptığı konuşmada benim en çok hoşuma giden söz ise şu oldu:
Muğla’yı ortak akıl ile yöneteceğiz.

CHP PM Üyesi Ercan Karakaş da buna dikkat çekiyor. Belediye başkan adaylarının “Gezi ruhu” dikkate alınarak, seçmeni de önseçim sürecine katan bir yöntemle belirlenmesini istiyor…

Bana göre Muğla’nın en büyük sorunu bu; Muğla’nın ortak akıl ile yönetilememesi…

Son 10 yıldır Muğla’yı seçilmiş krallar yönetiyor.  Dedikleri dedik, çaldıkları düdük…

İşte CHP’nin ön seçim kararı bu anlamda çok önemli…

Aday adaylarından hangisi ön seçim sandığından çıkarsa, yürütülecek kampanyanın ana sloganı, söylemi “Muğla’yı ortak akıl ile yöneteceğiz” olabilir… Tabi bu en çok ta bu sözün arkasında duracak adaya yakışır.

Yani siyasi yaşamında bir aklın emrine girmemiş, o aklın yalakalığını, fırsatçılığını yapmamış ortak akla olan inancını yaşamında gösterebilmişlere yakışır…

xx        xx        xx

Aslında Altınay’ın konuşmasındaki sözlerin hemen hepsinin üzerinde durmakta yarar var, ama köşem yetmez.  O nedenle yazımı Altınay’ın bana “İşte bu” dedirten şu sözleri ile noktalayalım:
Şehirler meydanları ile anılır. Çok değerli Muğlalı hemşerilerim ve Cumhuriyet Halk Partililer, bir kentin demokrasisini meydanları, kültürünü kaldırım yükseklikleriyle ölçebiliriz.

Bu nedenle; Her yerde karşımıza çıkan, bize çok sorulan eski garaj alanını, büyük şehir belediyemizle birlikte; yeniden gözden geçirerek, sizlerin onayına sunacağız, projelerimizde, meydan yapılmasını savunuyoruz. Çocuklarımıza torunlarımıza gururla bırakabileceğimiz meydanlarımız olsun istiyoruz.

İşte budur…

Mehmet Altınay’a başarılar diliyorum.

Hala yerim var galiba…

Altınay’ın bir de şu sözünü sizlerle paylaşmak isterim:

Aldığımız kararlar sadece yasalara uygunluğu ile değil, kamu vicdanınıda tatmin etmek temel hedefimiz olacaktır.

xx        xx        xx

Bu gün Murat Gökalp saat 12.30’da Merkez İlçe de Menteşe Belediye Başkanı aday adaylığını; Fevzi Topuz da saat 14.00’te İl’de Büyük Şehir Belediye Başkanı aday adaylığını açıklayacak.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

7 ADET YORUM YAPILDI
Ertuğrul ALADAĞ 01 Ağustos 2013 / 01:00

CHP Parti okulu amacına ulaşmaya başladı. Aday adayı arkadaşlar eğitimde verilen sosyal demokrasinin temel ilkeleri çerçevesinde sözler kullandılar. Sayın ALTINAY mevcut yönetime eleştirel baktığını açıkça ortaya koydu. Özellikle Eski Garaj konusuna cesaretle değinmesi, ayrı bir konuma geçmesine neden oldu. Elbette olması gereken de buydu. Mevcut yönetimde olanların kendi icraatlarına bu aşamada öz eleştiriyle yaklaşmaları zordur. CHP gerçek bir demokrasi ortamı sergiliyor MUĞLA DA. Kentliler ve adaylar dostluk ve hoşgörüyle kenti konuşuyor. Muğla merkez(menteşe)Belediye başkanlığı aday adayı arkadaşlarımın yolları açık olsun. Bu süreci yaşarken Belediye Meclis Üyeliğine daha uygun olduğuma farkettim ve kaydımı yaptırdım. Dilerim seçilen arkadaşımla bu kent için birlikte iyi şeyler yapma fırsatı doğar.

Burak Zeybek 01 Ağustos 2013 / 09:44

Yaaa sabır Özgür bey nedir sizin sayın başkanımız Osman Gürün ile alıp veremediğiniz bir gün Osman Gürün’ü neden sevmiyorum diye bir yazı yazında öğrenelim.İllahi Osman Gürün ün adayı diye birşeymi olacak o aday olan herkese eşit mesafede kimseyi özel olarak desteklemez sadece mevcut Muğla Belediye Başkanı olarak yanlarında duruyor.Artık sayın başkan ile ilgili o kadar gereksiz yanlış yazılar yazıyorsunuz ki birazcık sizin yazılarınızı takip edenler varsa onlarda anladılar akp ye hizmet ettiğinizi ve Muğla yı inanılmaz şekilde ileri taşıyan sayn başkanımızı kötülemeye çalıştığınızı.Saygılar.

selahattin erkan 01 Ağustos 2013 / 10:53

“Yani siyasi yaşamında bir aklın emrine girmemiş, o aklın yalakalığını, fırsatçılığını yapmamış ortak akla olan inancını yaşamında gösterebilmişlere yakışır” bu paragraf için seni kutlarım üstad. bir de belediye ile ticari ilişkileri olanların aday adaylığı etikmidir? bunun sorulması da gerekli diye düşünüyorum

aslıhan gürbüz 01 Ağustos 2013 / 13:07

meslektaşınızın çektiği fotografı izinsiz olarak olaylar insanlar köşenizde yayınlamak meslek etiğine sığar mı ? Ahlaklı bir davranış mıdır ? siz Gazeteci misiniz ? Mesleğinizi gerekli şekilde yaptığınıza inanıyor musunuz?

erol dogan 01 Ağustos 2013 / 14:20

yazıyı okuduktan sonra kasabada yıllardır belediye başkanlıgı yapıyorsunuz.ama ürettiginiz bir şey yok.projeniz yok.halka verdiginiz bir şey yok.tüm dostlarınız arkadaşlarınız bile sizden kaçıyorsa.kasabalı son noktayı koymuş.siz hep göle yogurt dökmüşsünüz.göle yogurt dökerken insanlar aklınıza hiç gelmemiş.aklınıza insanlar geldiginde yanınızda sadece yogurdun kaplarını görmüşsünüz..saygılarımla

mustafa inci 02 Ağustos 2013 / 00:51

burak bey politikada siyasette insanlar yaptıklarıyla ya övülür ya da eleştirilir . burda osman gürün eleştirilmiş ki gayet normal bişey , özgür beyin de dediği gibi aday adayları osman gürünün adamı olmaktan kaçınıyor artık. ben özgür beyi gayet iyi anlıyorum fakat akp li olabileceği saçmalığınada katılmıyorum bence gerçekleri kabullenmeniz daha makul olacaktır.ve sizin yaptığınız da akp zihniyeti gibi eleştiriyi kabullenmemek ve kibirli davranmaktır.saygılarımla..

mustafa karadağ-yerkesik 02 Ağustos 2013 / 01:15

…yeni adıyla MENTEŞE ilçesi sadece merkezden ibaret değil….ayrıca chp de biat kültürü olmadığından ” birilerinin adamı ” olmak sözünden bir şey anlamadım…adaylıklar ekseni dışındaki sözlerden başka anlamlar ima edilmesini de zorlama ve saptırma gayretleri olarak görüyorum….boşunadır… ”ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz ”…diye bir ata sözümüz var… inandığım ve benimsediğim bir sözdür…