Osman Gürün’e Soruşturma İzni

Bu haber 19 Haziran 2018 - 0:41 'de eklendi ve 3.414 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

BAYRAMDA İKİ VEKİL VARDI

İlginç bir seçim sürecinden geçiyoruz… Herkesin ağzında bir “keşke”; keşke tercihli sistem olsaydı…

Bayramda karşılaştıklarım genellikle seçimin nasıl sonuçlanacağını sormakla birlikte, bir partinin bir adayına oy verip vermeyeceğimi de sordular.

Seçim yasakları başladı. Her şeyi açık açık yazamıyoruz.

Yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımı yasak…

Neyse ben söz konusu şahısa oy vermeyeceğimi söyledim.

Birisi “Partisinin kabahati ne?” diye sordu.

Ben “Öyle birini kimselere sormadan aday göstermek kabahat değil mi?” diye karşılık verdim…

xx        xx        xx

Aday listeleri açıklandığında bir Muğla büyüğü tepkiler için “10 günde geçer” demişti.

24 Haziran seçimlerine 10 günden daha az bir süre var. Üç gün kaldı…

Tepkiler ilk günkü gibi canlı ve diri.

Bu durum geçen Cuma günü Menteşe Öğretmenevi’nde düzenlenen törende de kendini gösteriyordu.

O gün CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin temsilcileri il başkanları ile oradaydılar. İl Başkanlarının hepside oradakilerle bayramlaştılar.

Nedense AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin öyle bir derdi yoktu. Öğretmen Evi bahçesindekilerle bayramlaşmaması şaşırttı. Gazetecilerin bulunduğu guruba uğramaması ise gazetecileri şaşırtmadı…

Herkes tahminlerde bulunuyordu. Bu seçimlerde uygulanacak olan “Dont Sistemi”nin haksızlıklara yol açan bir sistem olduğu konuşuluyordu.

Oradakilerden biri “Eski sisteme göre bir milletvekili çıkarması mümkün görünmeyen bir parti bu sistemle bir milletvekili çıkarabilecek” dedi.

Görüştüğümüz parti yöneticilerinden “off the record” olarak “Cumhurbaşkanlığında elbette adayımıza oy vereceğim, ama milletvekilliğinde tereddütlerim var” diyenler ise hiçte az değildiler…

xx        xx        xx

Bir diğer şaşırtıcı olan ise Öğretmenevi’ndeki bu bayramlaşma son yılların en kalabalık bayramlaşması oldu…

Partiler toplu kalabalıklarla geldiler. CHP dışındaki partilerin milletvekili adayları tam takım oradaydılar. CHP’den sadece Süleyman Girgin’i görebildim. Gerisi orada yoktu. Muğla merkezi temsil ettiği söylenen liste başı adayın yokluğu “Bu daha seçilmeden ilk bayramda su koyuverdi” diye espri yapanlar çıktı.

Muğla’nın 7 milletvekilinden de 2’si gelmişti;

AK Parti’den Hasan Özyer, MHP’den Mehmet Erdoğan

Dördü ortada yoktu!

Hadi Av. Akın Üstündağ aday olduğundan beri gün 24 saat Muharrem İnce ile birlikte Türkiye’yi dolaşıyor. Ya diğerleri neredelerdi acaba?

Daha görev süreleri bile dolmuş değil, ama o gün orada olmak zorunda da değillerdi. Zaten bayramlaşmalara da genellikle AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk ve arada bir MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan gelirdi…

Yinede insan “Yoksa milletvekilleri artık milletvekilliğini ciddiye almıyor olabilirler mi?” diye sormadan edemiyor!

xx        xx        xx

MUĞLASPOR TEMSİL EDİLDİ

Gelin şimdi aynayı bir kere de kendimize tutalım:

Seneler sonra İHA Temsilcisi Bekir Tosun’un da geldiği bu bayramlaşmada her zamanki gibi gazetecilerimizin, yazarlarımızın tamamını göremedik. İki Cemiyet Başkanımızdan da Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan aramızdaydı. Buna karşılık Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut yoktu.

Geçen seneki bayramlaşmada da Cem Kaytan yoktu.

Bilmiyoruz, belki de sıraya koymuşlardır!

O gün Öğretmenevi bahçesinde uzun yıllar sonra ilk kez Muğlaspor Kulübü de temsil edildi.

Yeni seçilen Kulüp Başkanı Erol Kapiz tebrikleri kabul etti.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete protokol masası ile yetinse de en çok el sıkan AK Parti Milletvekili Adayı Yelda Erol Gökcan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün oldu. Başkan Gürün o gün orada benim elimi bile sıktı…

xx        xx        xx

BAŞKAN GÜRÜN VE ENCÜMEN’E SORUŞTURMA

O gün bayramlaşmada Kenan Gürbüz’e gelen bilgiye göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve daire başkanları ile encümen üyelerine soruşturma açılmasına izin verildiği bilgisi geldi. Kenan arkadaşımız ayaküstü benimle paylaştı.

Kenan Gürbüz’e ulaşan bilgiye göre, Katı Atık Tesisleri‘nin ihalesinde rekabeti engelledikleri ve çeşitli usulsüzlük yaptıkları öne sürülen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve  Büyükşehir Genel Sekreteri Hüsetin Daşgın ile encümen üyeleri Mehmet Ali Avcı, Mehmet Oktay, Nevzat Sarıçoban, Önder Batmaz  ve Büyükşehir Belediyesi‘nde görevli Daire Başkanları Birsen Kocataş, Emin Madran, Fatoş Arslan ve Şevket Gülen hakkında soruşturma izni verildi.

İçişleri Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin tasarrufunda olan, Fethiye, Marmaris, Ortaca, Datça katı atık düzenli depolama tesisleri, inşaatı devam eden Menteşe katı atık düzenli depolama tesisi ile yapımı planlanan Milas ve Bodrum katı atık düzenli depolama tesislerinin işletilmesi ile ilgili ihalede usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine müfettiş görevlendirdi.

Müfettişler, ihalede rekabetin engellendiği ve çeşitli usulsüzlükler yapıldığı yönünde rapor hazırladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasının yer aldığı karar ile soruşturmaya izin verildi. Ancak Başkan Gürün ve Belediye çalışanları ile encümen üyeleri, Danıştay Birinci Dairesi’ne itirazda bulundukları için Savcılıkça soruşturma açılmadı. Şimdi Danıştay’ın vereceği karar bekleniyor.

Bu konuda geçmişte Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun itirazları olmuştu. MUKAD (Muğla Düzenli Katı Atık Depolama) 1’de dönemin (2013) Muğla Belediyesi’nin ihale yapma yetkisinin olmadığını savunmuş ve İhale Kanunu’nun 14. ve 15. Maddelerinin ihlal edildiğine dikkat çekmişti.

Konuya döneceğiz…

xx        xx        xx

DURSUN KAPLAN’IN ADRESİNİ ARAYAN MESAJI

Bayramda siyasiler oldukça ilginç paylaşımlarda bulundu.

Sosyal medyada o paylaşımlardan biride Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan’dan geldi. Şöyle:

11 yaşımdan beri siyaset yapıyorum, CHP’de önemli koltuğa oturan arkadaşlar, hangi okulu bitirirse bitirsin, nerede okursa okusun, Cumhuriyet Halk Partisi Okulunu (Üniversitesini) iyi okuyamamışsa, Atatürk’ün bıraktığı kutsal emanete ve koltuğa sahip çıkamaz ve Genel Başkanı temsil edemez… Bu nedenle koltuğa oturması için emek veren yakın dostlarına yanlış yapar, kendisini ve yönetimini disipline vermekle tehdit eden kişiyi, kucaklar ve öper.. Ancak bu parti öyle yüce bir parti ki, kendine ihaneti hiç bir zaman af etmedi ve etmezde… Herkes rahat olsun, iyi bayramlar benim canım kadar sevdiğim partili dostlarım ve canlarım… Yolumuz ve yolunuz açık olsun…

Mesaj CHP Muğla örgütünde biri milletvekili adayı, biri belediye başkanı pek çok ismi akla getiriyor. Bakalım kim üstüne alacak…

xx        xx        xx

Bugün biride bana özelden “Faik Öztrak gibi adamları neden yoruyorlar. Üyelere soruverseler olmaz mıydı? “Mürsel Alban’ın, diğer 31 aday adayından, bizim göremediğimiz üstünlüğü neydi de aday adaylığından adaylığa atladı?” diye soruyordu. Bir şey diyemedim. “İl Başkanlığı yapmış olmak olabilir mi?” diyecektim, aklıma Süleyman Uslu gelince vazgeçtim.

—————————————-                                        ————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Politikada hiçbir şey kazayla olmaz. Olmuşsa, öyle planlanmıştır. (Roosevelt)

ÇİVİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan dün Muğla’daydı. CHP’liler bu ziyareti “Faik Öztrak’ın Muğla’daki eserini yakından görmeye gelmiş olabilir” diye yorumlamış.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
salihdemir 19 Haziran 2018 / 01:51

Muğla’daki eserde Faik Öztrak’ın yüzde bir payı vardır. Muğla’daki eserin esas sorumlusu Bülent Tezcan’dır. Herhalde kendi eserini görmeye gelmiştir. Seçim çalışması için gelmesi normal olup, seçimden sonra Atatürk’çü gerçek CHP’lilerin Bülent Tezcan’ı Muğla İl sınırından geriye çevirmesi gerekir. Dursun Kaplan’ın paylaşımı yüzde yüz doğrudur.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 19 Haziran 2018 / 09:19

Günaydın,

ülkemizin ve partimizin son hatası olsun inşaallah Mürsel Alban uyanıklığı,
mevkii ve makamını kendi çıkarları için kullanmak,yani zimmet…
son olsun,
ki olacak,
Muharrem İnce gelirse,

Reşat Öztepe 19 Haziran 2018 / 09:41

“Mürsel Alban’ın, diğer 31 aday adayından, bizim göremediğimiz üstünlüğü neydi de aday adaylığından adaylığa atladı?” diye soruyordu. Bir şey diyemedim. Gocuman; Bu Cümlenin cevabını herkes biliyor. bendeniz de biliyorum. amma kimse bölücülük olmasın diye seslendiremiyor. İnşaallah 25 Hazirandan sonra bir cengaver çıkar ve haykırır. sevgi ve saygı.

marmarisli 19 Haziran 2018 / 23:54

mürsel alban yüzünden süleyman girgin gidemeyecek görünüyor. iyi de birine benziyor süleyman girgin, yazık olacak.