Osman Gürün’den Umut Kesilmez « Hamle Gazetesi

Osman Gürün’den Umut Kesilmez

Bu haber 11 Haziran 2016 - 0:37 'de eklendi ve 1.316 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ramazan Davulu yasağının kaldırılması ile ilgili yazımda Menteşe Belediyesi’nin Ramazan Ayı etkinliklerinden söz ederken “Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Şenliği var.

Şenlikler önceki akşam Kışla Parkı’nda başlamış olmalı.” demiştim.

Bir okurumuz uyardı, başlamamış. İstanbul’da PKK terör örgütünün bombalı hain saldırısı sonucu kaybettiğimiz şehitlerimiz nedeniyle şenlikler iptal edilmiş.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü bu güzel davranışı için kutluyoruz.

Keşke şenliklerin iptal edildiği konusunda uyarılmış olsaydık.

Uyarılmadık. Yazımızla ilgili olumlu olumsuz bir yanıtta almadık.

Bekliyoruz…

 

xx           xx           xx

Biz beklesek de vatandaş beklemiyor.

Baktılar gördüler muhalefet partilerinde ve STK’larda da bir umut yok kendileri harekete geçmişler. İnternet ortamında imza kampanyası başlatmışlar.

Tivıtır hesabımda karşılaştım. Paylaşımcı şöyle demiş;

change.org/p/mente%C5%9Fe… Muğla’da Ramazan davulu yasak, biz de çalınsın istiyoruz. Lütfen bir imza ile destek verelim, arkadaşlar.

Menteşe Ramazan Davulu’na Kavuşsun.

Ramazan Ayı geleneklerimizden Ramazan Davulunun Menteşe de çalınmamasından rahatsısız. Bir an evvel Belediye yaptığı yanlıştan dönmeli Ramazan Davulunu…

change.org

 

xx           xx           xx

change.org/p/mente%C5%9Fe… adresini tıkladım, orada menteşe yazıp “ara”yı tıkladım. Kampanya sayfası önüme geldi.

Kampanyanın muhatabı; Menteşe Belediyesi ve 1 diğer muhatap daha

Orada böyle yazılı…

1 diğer muhatap daha” satırını tıkladım;

Diğer muhatap Belediye Başkanı Bahattin Gümüş imiş…

İmza kampanyasını Nebi Aydoğdu adında bir hemşerimiz başlatmış.

Tebrik ederim.

 

xx           xx           xx

Kampanyada şu metne yer verilmiş;

Ramazan Ayı geleneklerimizden Ramazan Davulunun Menteşede çalınmamasından rahatsızız. Bir an evvel Belediye yaptığı yanlıştan dönmeli Ramazan Davulunun çalınmasına izin vermelidir. Menteşe Belediyesi Ramazan’ın en önemli mihenk taşlarından olan Ramazan davulculuğu geleneğinin yok olmasına göz yumuyor.

Menteşe’de Sahurda Ramazan Davulu ile uyanmak istiyorum diyorsanız siz de kampanyayı imzalayın.

Ben de imzaladım.

 

xx           xx           xx

Doğrusu hoşuma gitti. Sadece Ramazan Davulu için böyle bir kampanya başlatılmış olduğundan değil…

Kampanyanın bugün beşinci günü…

Kaç imza toplanabilir bilmiyorum.

Kaç imza toplanırsa toplansın bir sonuç alınabileceğini de sanmıyorum. Bu konuda arayan okurlarımızdan birisi “Vali Amir Çiçek rica etse olmaz mı?” dedi Olur mu olmaz mı bilmiyorum, ama bu işin Tıp Fakültesi Morfoloji ve Hastanesi’ne doğalgaz bağlanması olmadığını biliyoruz…

Hem Vali Bey bugünlerde meşgul. Malum daire müdürlerinin düzenlediği iftar yemeklerine gitmek durumunda kalıyor!

Benim hoşuma giden, sonunda Muğla’nın da herhangi bir konuda tepki gösterebileceğini görmüş olmam…

 

xx           xx           xx

Konuyla ilgili arayan okurlarımızdan biri de “Sen Muğla Belediyesi zamanında Ramazan Davulu’nun yasaklanması için imza toplandığını, toplanan imzalar sonucu Ramazan Davulunun yasaklandığını mı sanıyorsun?” diye sordu.

Şaşırdım. İhtimal dedim…

Ama bu kadarını da düşünmemiştim. Çünkü artık bu kadarı olamazdı. Bir Belediye Başkanı Ramazan Davulunu yasaklayıp, “Halk böyle istedi” diyemezdi.

Tabi ben bu konuda birkaç gün önce yazdığım yazıda Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e sorduğum sorulara yanıt geleceği konusunda umutluyum. “Benim üstümde Büyükşehir Belediye Başkanı var” diyecek hali yok ya… (!)

 

xx           xx           xx

“Ramazan’da Menteşe Belediyesi” başlıklı yazımda Menteşe Belediyesi’nin “iftar çadırı” geleneğini sürdürmesi ile ilgili şöyle demiştim;

“Eski Garaj Alanı’nda kurulan iftar çadırında her gün ortalama 2 bin kişiye bir hayırseverin sağladığı erzakla iftar yemeği veriliyor. Hayırseverlerin kesesine bereket…

Eski Garaj Alanı öteden beri Muğlalıların istediği gibi sportif, kültürel, sosyal etkinliklere sahip olmaya devam ediyor.

Umarım Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş bir himmet eyler de bu sene Eski Garaj Alanı’nı şehrin tek görkemli “Kent Meydanı” olarak düzenlenmesini sağlar. Sağlar da gelecek sene Ramazan’da iftar çadırına gelenler Türkiye’nin en güzel yeryüzü sofrasında iftar yaparlar…

Sen Muğla Belediyesi zamanında Ramazan Davulu’nun yasaklanması için imza toplandığını, toplanan imzalar sonucu Ramazan Davulunun yasaklandığını mı sanıyorsun?” diye sorup beni şaşkına çeviren okurumuz bu konuda da şaşırmama neden oldu…

 

xx           xx           xx

Okurumuz şöyle diyor;

Senin dediğin gibi atla deve mi bu… Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş istese Eski Garaj Alanı düzenlemesine hemen bu gün başlar ama başlayamaz. Basın toplantısında gazetecilere açıklandığı gibi Eski Garaj Alanı’nın altına düzenleme sırasında yer altı otoparkı yapılacak. O otopark yapılmadan meydan düzenlemesi yapılamaz. Orada meydana karşı olan otoparkı yapar mı?

Ben de “Yapmaz” dedim, boş boş düşüncelere daldım.

Beni millet seçti, istediğimi yaparım” anlayışı böyle bir şey demek ki?

Yerel yöneticiler için boşuna “Seçilmiş imparatorlar” demiyorlar!

 

xx           xx           xx

Ben fazla ihtimal vermek, komplo teorisi üretmek istemiyorum.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin şu anda yer altı otoparkı yapacak ekonomik gücü yoktur diye düşünmek istiyorum.

Hem Başkan Gürün daha dünkü yazımda vurguladığım gibi o muhtarlarla yapılan bilgilendirme toplantılarından birinde yapılanma dönemini tamamladıklarını belirterek, “Artık yatırım ve temel atma zamanı.” demedi mi?

Bakarsınız ilk atılan temel Eski Garaj Alanı Yer altı Otoparkı temeli olur.

Umutsuz olmamak lazım…

 

—————————————————————-

Günün Sözü;

Allah’ın rahmetini arzulayanlar, Allah’tan gelen sınavlara iyi sabretsinler. Rahmet meyvesi çile çekmeden olgunlaşmaz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Bulut Adıvar 11 Haziran 2016 / 09:33

Sayın Özcan Abi Büyükşehirin yaptığı hiçbir içraat yoktur. Yaptığı tek icraat sadece üst yönetime atadığı kişilerin Muğla’lı ve CHP’lilerle uğraşmaktır.
Bu partililer geçmiş yıllarda bu kadar kepaze olmamıştır. En son olarak Köyceğiz İlçesinden olup, Büyükşehirde kadrolu işçi statüsünde şoför olarak çalışan aynı zamanda CHP üyesi olan kişi tatil günü içki içmiş. Kendi arabasını kullanırken ehliyetini aldırmış. Ehliyetini aldırdığından Büyükşehir iş akdini fesih edip işine son vermiş. Bu nasıl mantık İşçi tatil gününde içki içmesi suç mu. Muğla’da CHP’liler kan ağlıyor.

malik aydın 11 Haziran 2016 / 10:07

Ramazan davulu meselesi her ramazanda Muğla’nın çok büyük sorunu oldu. Menteşe demek içimizden gelmiyor. Tarihin derinliklerinden hemşehrimiz Muğlalı Şahidi’de hazretleri de öyle diyor. “Gedayem Şahidi-i Mevleviyem/ Diyar- Menteşe’de MUĞLAVİYEM” Büyükşehirin adı Menteşe olmalıdır. Muğla’nın gençleri nerede? Üç beş davul satın alıp sokaklarda çalamıyorlar mı?

Zafer KARADAĞ 15 Haziran 2016 / 19:59

Sevgili Özcan,
Bu yazında; “Benim hoşuma giden, sonunda Muğla’nın da herhangi bir konuda tepki gösterebileceğini görmüş olmam…” dediğin için, bir bilgi vermek istedim.
Sağolsunlar, Hemşehrilerimiz benzer bir tepki kampanyasını da; “MENTEŞE TEKRAR MUĞLA OLSUN: MUĞLA’MIZIN ADINI TEKRAR İSTİYORUZ” sloganıyla yürütüyorlar.
Senin Facebook kullanmadığını biliyorum, Twitter’daki şu paylaşımım da gözünden kaçmış olmalı; https://twitter.com/zaferkaradag/status/647737132874727424, inanıyorum ki, sen de imzanı esirgemezsin.
O kampanyayı imzaladığım gün, aşağıdaki yorumumu da eklemiştim;
“Muğla merkez ilçenin adını Menteşe olarak değiştirme kararını keyfi bir şekilde tek başına alan ve uygulayan siyasi irade de çok iyi biliyor ki, eğer bir referandum yapıp biz Muğlalılara sorsalardı, tabii ki Menteşe adını dayatamazlardı. Ne var ki referandum hakkı demokrasinin bir parçasıdır ve ne yazık ki, 13 yıldır güzel Ülkemizi “demokrasinin bir amaç değil de, bir araç olduğunu alenen ifade eden bir zihniyet” yönetiyor. Biz Molalılar; “sabırla, koruk helva olur” deriz, yani sabredersek, koruklar olgunlaşır üzüm olur, kaynatılır pekmez olur ve unla karılır helva yapılır. Velhasılı, “keser döner sap döner, gün gelir hesap döner!” misali, bunca yıldır demokrat bir sabır sergiledik ve artık koruklar üzüm, üzümler pekmez oldu, yakında Helvacı Tahsin Amca’nın kapısını çalacağız inşallah. :)”
Dilerim sağlığın iyice düzelmiştir, Şanghay’dan selam ve sevgilerimi gönderiyorum.
Zafer