Osman Gürün’den Başkası Totem Dikemez

Bu haber 06 Ekim 2018 - 10:51 'de eklendi ve 2.676 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bodrum Yarımadası ayakta…

Yarımada‘dan ilk isyan CHP‘nin Bodrum‘da eski ilçe başkanlarından Durmuş Ali Öztürk‘ten geldi.

Öztürk, “Lapaoğlu” yazılı totem ‘Zabıta‘ nezaretinde sökülürken fotoğraflayıp sosyalmedya hesabından paylaşmış. Paylaşımına “Hizmette sınır yok…!!” üst başlığı atarken, “MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞIYOR…!!” başlığı atmış ve şöyle demiş:

3 yıldır ‘reklam ve tabele vergisi’ni aldığı işyeri tabelamızı, ‘mimari projesi’ ve ‘inşaat ruhsatı’ olmadığı gerekçesiyle?? İş makinaları, işçileri ve 5 zabıtasıyla gelip söktü….

(Bende söz bitti!!)

Paylaşımın altına Suat Akay OsmanGürün’ü sevmeyen ölsün.” diye yazmış. Leyla BahtiyarEceli gelen cami duvarına işermiş” derken, meslektaşım Fatih Bozoğlu da Öztürk‘e “Başkanım avm yi mi yıktılar?” diye sormuş. Öztürk, “Fatih Bozoğlu sıra henüz oraya gelmemiş. Muhtemelen hizmet listesinde oda vardır.” diye karşılık vermiş.

Dayanamayıp ben de yazdım. “Muğla il sınırlarında Osman Gürün’den başkası totem dikemez” dedim. Öztürk bana da “Biraz geç oldu, ama anladık sonunda. Bu Deli Dumrul’luğunda bi gün sonu gelir be abi..” diye karşılık verdi.

İzahın olmadığı yerde mizah başlıyor işte…

 

xx           xx           xx

Durmuş Ali Öztürk 3 yıldır Muğla Büyükşehir Belediyesi‘ne “reklam ve tabela vergisi” ödediğini söylüyor… Öztürk‘e göre, Büyükşehir Belediyesi reklam ve tabela vergisi ödenen totemi ‘mimari projesi‘ ve ‘inşaat ruhsatı‘ olmadığı gerekçesiyle yıkıyor… Mimari projesi ve inşaat ruhsatı olmayan totemden 3 yıl reklam ve tabela vergisini neye dayanarak aldınız?

Mimari projesi ve inşaat ruhsatı olmayan konut veya işyerine oturma ve işyeri ruhsatı verilmez. İşyeri veya oturma ruhsatı olmayan yapılardan “emlak vergisi” alınır mı? Alınmaz…

Ee o zaman o totem veya tabelalardan reklam-tabela vergisini nasıl aldınız? O vergiye ihtiyacınız kalmadı da yıkıma mı geçtiniz?

Hem Muğla ilinde neredeyse adım başı dikilen “Osman Gürün totemleri” ne olacak?

Onların mimari projesi, inşaat ruhsatı var mı? Ya reklam ve tabela vergisi?

Osman Gürün’ün ayrıcalığı ne? Büyükşehir Belediye Başkanı olması mı?

 

xx           xx           xx

Durmuş Ali Öztürk bir başka paylaşımda da “Arlı davranıp, arsızlık etmediğimiz sürece bu vandallıkları yaşamaya devam edeceğiz Cenap abicim.. Ama olsun, bu derebeylikte bi gün son bulacak emin olun.. Üzülmedim, çok kırıldım çünkü sizi ve bizi vuran bu bıçağın sapı bizden…” demiş.

Sizi ve bizi vuran bu bıçağın sapı bizden…” ifadesi önemli bir saptama ve tarihi bir ifade olmuş….

Muğla Büyükşehir Zabıta ekiplerince Bodrum genelinde bazı işletmelerin tabela ve totemlerini işletme sahibine haber vermeden kaldırmasına tepkiler büyüyor.

Hüseyin Anıl da “Yarımada Gazetesi” tabelasını kendisi kaldırmış. Kendisine tabelanın kesileceği söylenmiş. O da “Dokunmayın, ben kaldırırım” deyip, tabelasını bulunduğu yerden depoya kaldırmış.

Anıl da depoda tabelasını paylaşıp, altına “Dr. Osman Gürün, MBB Başkanı olmadan (30 Mart 2014 öncesi) önce, bu tabelalarımız hepsi yerli yerinde asılı idi. Şimdi ise tüm Bodrum’da olduğu gibi, bizde de, ardiyelerde, depolarda, yeniden yerlerine asılacağı günleri sayıyorlar.” diye yazmış.

Bende altına “Görüntü kirliliği yapmayalım” diye yazdım.

Anıl bana kızmış mıdır bilmiyorum, ama Büyükşehir Zabıtası herkese bu fırsatı vermeli, “Toteminizi, tabelanızı kaldırın, yoksa biz kaldırcağız” demeliydi… Bu işi belediye kendisi yapıp, tabelaya, toteme zarar vermemeliydi…

 

xx           xx           xx

Kültüre, sanata ilgisi olup da Bodrum‘da Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü‘nden haberi olmayan yoktur.

Yalıkavak yolunda, adını otopark girişindeki taştan babalar üzerindeki iki büyük yoğurt dibeğinden alan Dibeklihan kendini şöyle anlatıyor:

Sergiler, konserler gibi çeşitli sanatsal etkinliklerin yanı sıra nişan, düğün, davet benzeri organizasyonlara da ev sahipliği yapan mekanları ve sergi salonları ile ağırlıklı olarak yaz aylarında hizmet veren Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, insanımızın geçmişte ve günümüzde ürettiği güzelliklerin sergilenmesi ve bu güzelliklere gönül verenlerin buluşma noktası olması arzusuyla planlanmış, kültürümüze ve doğaya saygılı bir mekandır.

Mekanın sahibi de yukarıda Durmuş Ali Öztürk‘ün adını geçirdiği Cenap‘tır. Cenap Tezer

Büyükşehir Belediyesi‘nin yıkımından bu mekanda almış nasibini.

Dibekli Han‘da bu yaz tanıtımlarda vardı. Milas‘ın ve Menteşe‘nin tanıtımları da yapıldı. Menteşe‘nin tanıtım gecesinde açılış konuşmasını Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün yaparken, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş sunumunda, “Hepinizi tarihi evlerimizi, arastamızı, zahire pazarımızı ve Türkiye’nin tek inilerek gidilen doğa harikası yaylamızı görmek için Menteşemize bekliyoruz” demişti…

İki başkan Uygar Karaca’nın sazı sözü eşliğinde zeybek oynamışlardı…

İşte o Dibeklihan‘ın tabelası da yerle yeksan… Muğla Büyükşehir Belediyesi de öyle!

Nitekim Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü‘nün tabelasının da Muğla Büyükşehir Zabıtalarınca kaldırılmasını gazeteci ve televizyon yapımcısı Uğur Dündar da twitterdaki resmi hesabından protesto etti. DündarBodrum’da bir ilk olan, Halk Arenası’nı da gerçekleştirdiğimiz harika Dibeklihan Kültür ve Sanat Küyü’nün talelaları, bugün Muğla Beldiyesi zabıtalarınca söküldü. Bu büyük ayıba söyleyecek söz bulamıyorum!” ifadesinde bulundu.

Ben de söyleyecek söz bulamıyorum…

 

xx           xx           xx

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü yetkilisi Uluç Tezer de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle demiş:

Beyannamesi verilmiş, vergisi ödenmiş yönlendirme tabelalarının işletmelere haber dahi verilmeden Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından sökülmesi etik olmamıştır. Sökülme sebebini sorduğumuzda izni yok diye bir cevap almamız ise çok trajikomik. O zaman izinsiz ve usulsüz olarak belirttiğiniz tabelaların beyannamelerini nasıl kabul ettiniz vergisini nasıl aldınız…

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü‘nün kurucularından Cenap Tezer de bu uygulamayı yapanın CHP’li bir belediye olmasından büyük üzüntü duyduğunu belirten şu paylaşımda bulunmuş;

Her sanat mevsiminde en az 50 sanatçıya galerilerinin kapısını açan… Onlarca bilim adamıyla geceleri söyleşi etkinlikleri düzenleyen, varlıklı olmak için değil var olmak için 2008 yılından beri Bodrum özelinde Türkiye genelinde kültür ve sanata büyük bir özveriyle katkı sunan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyümüzün yönlendirme tabelaları bu gün Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerince gerekçe bile gösterilmeden, lahmacuncu, hamam tabelaları ile beraber sökülmüştür. Oysa yıllardır tabelaların beyannamelerini ve vergilerini muntazaman öderiz. Bu davranışından dolayı Muğla Büyükşehir Beşediyesi’ni şiddetle protesto ediyoruz. Ayrıca bu eylemi yapan belediyenin bir CHP Beşediyesi olmasının üzüntüsünü bütün Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü dostlarıyla paylaşıyoruz.

 

xx           xx           xx

Ben Muğla Büyükşehir Belediyesi‘ni bu “gecikmiş” uygulamasından dolayı protesto etmiyorum. Gecikmiş olmalarını protesto ediyorum. Ne yapayım bu konuda da çok yazdım. Muğla gibi bir turizm merkezinde “tabelaların yarattığı görüntü kirliliğine” son verilmesini çok istedim…

Sanki tabela büyük olunca müşteri büyük oluyor, akı akın geliyor… Müşteri iyi olanı, kaliteyi ve dürüstlüğü nerede olsa bulur…

Ben her zaman Bitez ve Dalyan ile Akyaka‘daki yönlendirmeleri taktirle karşılamışımdır. Muğla‘nın tamamında olmalı. Mutlaka bir tabela standardı getirilmeli. Bina cephelerine mümkün olabildiğince tabela asılması engellenmeli, engellenemiyorsa bir düzen getirilmeli… Bir de o firmaların bedava verdiği tabelalar var… Küçücük büfe alnında dev tabela… Üstelik bir markanın reklamı yapılıyor. Tabelanın köşesinde büfenin el kadar yazılmış adı…

Keşke böyle bir uygulama yapıp, uymayanların tabelalarını toplasaydınız da hepbirlikte alkışlasaydık. Ama Başkan Gürün mülga Muğla Belediye Başkanlığında hastane çevresinde ve sanayide denemiş başarılı olamamıştı…

Ben tabi herkes gibi Osman Gürün totemlerini merak ediyorum. Bunlar Belediye’nin değil, Osman Gürün’ün totemleri… Kendi reklamı… Kendi reklamının bedelini belediyeye ödemiş midir acaba?

—————————————-                                                 —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. (Aldous Huxley)

ÇİVİ

Dün Rusya’da yine uçak düştü. Hem de Hindistan’da yaptıkları anlaşmanın ardından.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

—————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 06 Ekim 2018 / 13:32

Gocuman ;Yazınızı okudum. Buraya almış olduğum cümleyi bazı yazılarımda izninizle kullanmak istiyorum. Sevgi ve saygı.”‘Sizi ve bizi vuran bu bıçağın sapı bizden…” ifadesi önemli bir saptama ve tarihi bir ifade olmuş…”‘

salihdemir 06 Ekim 2018 / 16:49

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü‘nün kurucularından Cenap Tezer de bu uygulamayı yapanın CHP’li bir belediye olmasından büyük üzüntü duyduğunu yazmış. Sayın Cenap Tezer Muğla’da CHP’li 2 belediye (Bodrum ve Marmaris) olduğunu bilmesi gerekir. Muğla’da CHP’yi ancak Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanları kurtarır. Muğla’da CHP’lilerin son umudu Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanlarıdır. Sayın Başkanlar CHP’yi ve CHP’lileri Mart 2019 seçimlerinde esirlikten kurtarsın. Yorumcu olarak benim ikamet ettiğim apartmanda CHP’li 15 kişi olup, hiçbir surette biatçılara oy vermeyeceğiz.

Ahmet Tan Karaosmanoğlu 07 Ekim 2018 / 12:47

Efem,
VALLA YORULDUM.İLGİLENENLERE BİRKAÇ DANIŞTAY KARARİ VE GENELGE PAYLAŞIVEREYİM.

Totemden para ödeyenler için;
http://www.kararara.com/danistay/9d/danistay5858.htm

Belediye Başkanının böyle totem dikemeyeceğine ilişkin karar;
https://www.bolununsesi.com/haber/143004/belediyeye-karsi-yeni-bir-zafer-daha

Genelge;
İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 9.2.2012 gün ve 2012/9 sayılı ve “Tanıtım ve Kutlama Harcamaları” konulu genelgesi

salihdemir 07 Ekim 2018 / 18:18

Muğla’yı yöneten zihniyeti duayen gazeteci Uğur Dündar’da öğrenmiş oldu. Durmuş Ali Öztürk’ün “Sizi ve bizi vuran bu bıçağın sapı bizden…” sözü hafif olmuş. Hançerin sapı olması gerekir. Yazınızdan şu sonuç çıkar. Bu zihniyetin tek hedefi Muğla’da CHP’yi bitirmektir. Her karanlığın aydınlığı vardır. Aydınlığa çıkışa çok az zaman kalmıştır.