Osman Gürün ve Tokat’tan Vazgeçilebilir! « Hamle Gazetesi

Osman Gürün ve Tokat’tan Vazgeçilebilir!

Bu haber 16 Ocak 2019 - 0:20 'de eklendi ve 5.143 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Haber Türk‘ten Muharrem Sarıkaya‘nın “CHP-İyi Parti’den Bodrum’a ‘özel model’; İYİ Parti adayı CHP listesinden” başlıklı yazısı <https://www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/2291323-chp-iyi-partidenbodruma-ozel-model-iyi-parti-adayi-chp-listesinden> önceki gün Muğla‘yı ve özellikle Bodrum‘u salladı.

Aynı yazı Bodrum‘un haber sitelerinde “CHP-İYİ Parti’den Bodrum’a ‘Özel Model’.. ” başlığı ile dolaşırken, ben de facebook hesabımdan “İttifak Bodrum Sorununu Aştı” başlığı ile şu paylaşımı yaptım:

İYİ Parti’nin adayı Mehmet Tosun CHP’nin Bodrum adayı oldu. Yeni soru Kocadon açıkta mı kaldı?

CHP ile İYİ Parti’nin Bodrum Belediye Başkan adaylığı hakkında uzlaştığı haberi geldi… CHP’nin önerisi ile İYİ Parti’nin ısrarlı olup, ‘vazgeçilmezimiz’ olarak tanımladığı Bodrum adayı Mehmet Tosun’un CHP listesinden gösterilmesi konusunda mutabakata varıldı ve parti yönetimlerinin onayına sunulması kararlaştırıldı.

 

xx           xx           xx

Bodrum‘a özel model, neredeyse hiçbir parti hiçbir yerde daha adayını ilan etmeden Bodrum‘da İYİ Parti‘den Bodrum Belediye Başkanı adaylığını ilan eden Mehmet Tosun‘u CHP‘den “ortak aday” yapan bir model… Belediye Meclisi Üyelerinin belirlenmesinde de CHP’nin ünlü “fermuar sistemi” uygulanıyor…

Bilindiği gibi Muğla‘da da AK Parti&MHP Cumhur İttifakı gerçekleşmiş bulunuyor. Resmen açıklanmamış olsa da 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır AK Parti‘den ittifakın ortak adayı olmuş bulunuyor. Karşılığında da MHP‘ye Bodrum ve Ortaca ilçeleri verilmişti.

Dünkü yazımda bu konuda “Bodrum’da ‘Mehmet Tosun-Mehmet Kocadon’ ikilemi yaşanırken, şimdi de ‘Dr. Tahir Ateş-İbrahim Bilgi’ ikilemi ortaya çıkabilir…” ifadesinde bulunmuştum. O ikilem çıkmış bile…

Ancak partiler olmasa da yönetenleri veya “oyun kurucuları” sanki “aynı çevrenin” insanları…

AK Parti-MHP’den de Datça’ya ‘Özel Model’.. geliyor.

 

xx           xx           xx

Cumhur İttifakı, Bodrum ikilemini aşmanın yolunu Bodrum‘u MHP‘den geri almakta ve yerine Datça‘yı vermekte bulmuş. Yani Bodrum‘da Cumhur İttifakının adayı AK Partili  Dr. Tahir Ateş oluyor. Bir başka deyişle MHP Datça ve Ortaca dışında aday çıkarmayacak.

Tabi bu durumda ittifakın Bodrum‘da yaşamakla karşı karşıya kaldığı ikilem “Datça”ya kaymış oldu. Ama çözüm bulunmuş…

Datça‘ya ‘Özel Model‘ ile AK Parti’nin son değerlendirmede Datça‘yı MHP‘ye bırakacağı veya bıraktığı konuşuluyor. Böylece Datça‘da daha önce “AK Parti adayı” olarak açıklanmış olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi eski Başhekimi Feyzullah Gülada seçime MHP rozeti ile giriyor.

Gülada’nın zaten MHP kökenli olduğu da söyleniyor.

Bilindiği gibi, AK Parti adayları açıklanmamış ilçelerin adaylarını da 20 Ocak‘ta açıklayacak.

Muğla’da Cumhur İttifakı adayları bu gelişme çerçevesinde açıklanır mı?

Bilemeyiz… Ki bugün CHP Parti Meclisi‘nden de Mehmet Kocadon adının çıkıp çıkmayacağını bilmiyoruz.

Ama bu işin suyunun çıktığını herkes biliyor…

 

xx           xx           xx

Ben bugün CHP Parti Meclisi‘nden sadece Bodrum için Mehmet Tosun‘un adının değil, Marmaris, Yatağan, Ortaca, Köyceğiz ve Fethiye adaylarının adlarının çıkacağını da sanmıyorum.

Çünkü kulislere bakılırsa CHP‘nin Muğla‘da kalan ilçelerinin adaylarının açıklanması 25 Ocak‘ta yapılacak Parti Meclisi‘ne bırakılacak.

Aslına bakılırsa Bodrum ile birlikte Marmaris, Yatağan, Ortaca, Köyceğiz ve Fethiye adayları çoktan belli…

Peki neden?

Çünkü bugün eğer Parti Meclisi’nden beklenen isimler çıkarsa, Mehmet Kocadon bir başka partiden veya bağımsız büyükşehir adayı olabilir. Yeni Keramettin Yılmaz, İsmail Can Varol vakaları yaşanabilir… (!)

Muharrem Sarıkaya‘nın haberi önceki gün Muğla‘yı, Bodrum‘u sallarken, benim bu konudaki facebook paylaşımımı gören DSP İl Başkanı Ali Durna (Menteşe’den Belediye başkanı adayı) telefonla aradı. Oldukça neşeliydi. Haberin doğru olup olmadığını anlamak için aramıştı. “Seni neden ilgilendiriyor?” diye sordum. Yanıtı şöyle oldu: “Ben de Parti Meclisi’nden çıkmayacak isimleri bekliyorum

CHP‘nin Ankara‘daki kurmayları ile DSP‘nin Muğla‘daki kurmayları demek ki aynı düşünüyor…

 

xx           xx           xx

Gelin bir de Muharrem Sarıkaya‘ya bakalım.

CHP ile İYİ Parti arasında devam eden müzakereler sonucunda Muğla Bodrum’da yaşanan kriz ‘özel modelle’ çözüldü.” diyen Sarıkaya önceki günkü köşesinde şu ifadelerde bulunmuştu:

CHP’nin önerisi ile İYİ Parti’nin ısrarlı olup, ‘vazgeçilmezimiz’ olarak tanımladığı Bodrum adayı Mehmet Tosun’un CHP listesinden gösterilmesi konusunda mutabakata varıldı ve parti yönetimlerinin onayına sunulması kararlaştırıldı. Böylece ittifak görüşmelerinde bir ilk de gerçekleşti.

İki parti, Muğla Büyükşehir’in CHP’ye bırakılması konusunda anlaşırken ilçeleri Dalaman, Datça, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Menteşe, Ortaca, Ula ve Yatağan’da CHP’nin çıkardığı adayın, İYİ Parti’nin desteklemesi kararına varıldı. Diğer ilçeler Fethiye ve Seydikemer’de ise İYİ Parti adaylarını CHP’nin desteklemesi kararlaştırıldı.

Peki bu kararlar alınırken Bodrumlulara, Fethiyelilere, Muğlalılara soruldu mu?

Hayır… Zaten Ankara‘dakiler bir Osman Gürün‘e, bir de Behçet Saatcı‘ya soruyorlar!

Benim asıl merak ettiğim, “İP, CHP’li belediye başkanlarının olduğu yerde başkan adayı çıkartırsa biz de Muğla’nın her yerinde aday çıkartırız” diyen CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu şimdi ne diyecek?

 

xx           xx           xx

İl Başkanı Zeybekoğlu malum aday tartışmaları başladığında “ön seçim” demiş, atamalar başlayınca ağzını açmamıştı. Ne de olsa kendisi de “atama” sayılır. Zeybekoğlu bu gelişmeler karşısında ne der bilemeyiz, ama benim önceki günkü “İttifak Bodrum Sorununu Aştı” başlıklı paylaşımımın altın yapılan yorumlar çok şey söylüyor…

Bu köşenin takipçilerinden Nazım Köse Çok mantıklı bir karar. CHP, İYİ Parti ittifakı nedeniyle bazı yerlerin İYİ Partiye bırakılması doğal bir olay. İYİ Parti de Muğla’nın başka ilçelerinde CHP’yi destekleyecek. Ayrıca Mehmet Tosun’un Bodrum’a daha faydalı olacağını düşünüyorum.” demiş.

Feridun KarayiğitGökova altını bitirdiler sıra üstüne geldi ve başladı. Bizler nereye gideceğiz belli oldu. 31 Mart’ta bahar dediler, bizde pikniğe gideriz. Genel Merkez. Yeni bir uygulama çıkaralım ve vekalet verelim. (Bizim önümüze sandık gelmedi.)” derken, Mustafa AlganMuğla’nın en ücra köşesindeki kişiler bile büyük bir heyecanla ve dört gözle Kocadon’un Büyük Şehir adaylığını açıklamasını bekliyor. Açıkladığı anda da CHP Genel Merkezi ve il yönetiminde deprem etkisi yaratacaktır.” ifadesinde bulunmuş.

Muammer Özdemir de “Kocadon eski partisine gider. Aslına döneceği için kimse de tepki vermez. 2014 yerel seçimlerinde bir başka Bodrumlu Demokrat Partiden Muğla Büyükşehir Belediye başkan adayı olmak istemişti. Para sorunu çözülemediği için olmamıştı. Kocadon’da para sorunu olmadığına göre aday olabilir. Kazanabilir de. Kimse hafife almasın…” demiş. Anket gibi…

 

xx           xx           xx

Bugün ne olur derseniz; CHP Parti Meclisi‘nde Kocadon‘un durumu tartışma konusu olur. Mehmet Tosun‘un Bodrum‘da CHP rozeti ile seçime girmesini İYİ Parti tabanı nasıl karşılar bilemeyiz, ama Bodrum‘un CHP’lileri bu hamleyi hazmeder… Ancak Kocadon‘un bu gün, yarın alacağı kararı CHP Genel Merkezi ve Osman Gürün nasıl kaldırır bilinmez… Ki Kocadon‘un “25 Ocak oyalamasına” kanacağını da sanmıyorum. Bunca olandan sonra sadece Kocadon değil, Ali Acar ve Hasan Karaçelik de uyanmış olmalı…

Mustafa Algan‘ın “Muğla’nın en ücra köşesindeki kişiler bile büyük bir heyecanla ve dört gözle Kocadon’un Büyük Şehir adaylığını açıklamasını bekliyor. Açıkladığı anda da CHP Genel Merkezi ve il yönetiminde deprem etkisi yaratacaktır.” ifadesini de kimse yabana atmasın.

CHP yönetimi şu saatten sonra ya Kocadon‘un restini görür hem Muğla‘yı hem kurultayı kaybeder ya da Mürsel Alban‘a “yeter” deyip, Osman Gürün ve Muhammet Tokat‘tan vazgeçer.

—————————————-                                           —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Çocuklar sözlerinizi değil, ayak izlerinizi takip eder… Bıraktığınız izlere dikkat edin… (Alıntı)

ÇİVİ

Arkadaşım, “CHP’li İstanbul adayı ilk olarak Fatih Sultan Mehmet türbesine gidiyor.. AK Partili İzmir adayı ilk olarak Zübeyde Hanım’ın mezarını ziyaret ediyor.. Allah aşkına ne oluyor?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
mehmet ozcan 16 Ocak 2019 / 02:23

sn özgur bey bu il baskanini soylediklerini ciddiye almyin lutfen murseli albanin golgesidir kendisi..davul onun boynundasir ama tokmak mürse alban dadir.saygilarimla

Mehmet Keza KUNDAKÇI 16 Ocak 2019 / 09:57

Günaydın değerli dostlar,

yazıyı okuyunca,3.dünya savaşı senaryosu gibi, ancak, ne de olsa kışın sonu bahar…
önce hiç kimse bulunmaz hind kumaşı değil, ne Osman,ne Dürsel,ne Hasan,ne Üseen,ne Amat ne Memet,
halkın nabzını tutamazsanız,kendi ilke ve değerlerinizle yürümezseniz,
burnununuz sorundan kurtulmaz, burnunuzdaki kıl ters döndü ise beyninizden vurar, aldırın burnunuzdaki kılı,
siz de kurtulun, millet de rahat etsin,
herşeye rağmen, güzel günlere ve HAK HUKUK ADALET diye haykıran bir CHP’ye inanıyor ve güveniyoruz,
Ortaca’yı iki ucu çıkmaz sokaktan feraha çıkaracak,
HALKTA KARŞILIĞI EN YÜKSEK ADAY ADAYI,

MEHMET KEZA KUNDAKÇI
Selam ve saygılarımla,