Osman Gürün Tabelaları

Bu haber 05 Ekim 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.247 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bugün sizlerle köşe yazılarımın altına yapılmış yorumları paylaşayım istedim. 28.09.2016 tarihli ve “Gürol Ergin ve Zaman Gazetesi” başlıklı yazıma yapılan yorumlardan geriye gitmem zor görünüyor.

Yazıma 3 yorum yapılmış. Birisi Vatandaş Ahmet’ten (Ahmet Tan Karaosmanoğlu)…  Makine Mühendisi Karaosmanoğlu aslında benim yazıma değil, Ali Karadaş adlı okurumuzun yorumuna yorum yapmış.

Sanırım Ahmet kardeşime takılıp kalacağız…

 

xx           xx           xx

Gürol Ergin ve Zaman Gazetesi” başlıklı yazımda Ali Karadaş’ın daha önce yayınlanan “CHP’li Belediye de Cemaat Krizi” başlıklı yazıma yaptığı yorumu paylaşmıştım. Karadaş yorumunda, Büyükşehir’den cebine gelen 04.08.2016 tarihli ve “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kararı gereği Asya Katılım Bankası A.Ş.’nin faaliyet izni kaldırılması nedeniyle Bank Asya’da su tahsilatlarına otomatik ödeme talimatı veren abonelerimizin faturalarını kontrol etmeleri önemle rica olunur.” şeklindeki mesajdan söz edip, şöyle devam ediyordu:

(…) Demek ki, Bank Asya’ya (MUSKİ tarafından) hesap bile bile açılmış. Bunun sorgulanması gerekmez mi? Zaman Gazetesine verilen ilan CHP il kongresinde sorgulanıyorsa demek CHP’lilerin bu işlerden haberleri var. Eskiden de Muğla’da söylentiler dolaşıyordu: ‘CHP’li belediyenin soruşturmaları yukarıda yazınızda adı geçen damat tarafından engelleniyor ve temize çıkartılıyor’ diye. Eski soruşturmalar tekrar masaya yatırılmalıdır. Vatandaş Ahmet’in şikayet dosyaları tekrar açılmalıdır. (…)

 

xx           xx           xx

Karaosmanoğlu’nun Ali Karadaş’ın yorumuna yaptığı yorumda şöyle:

Özcan abi, Ali Karadaş beyin yorumu dikkat çekici. Tabi ki dikkati çekilen olur mu bilmem. Eski Muğla Belediyesi uygulamaları ile yapmış olduğum hukuki mücadelemde bildiğim şey hakikaten akla mantığa uymayan bazı bilirkişi ve müfettiş kararlarıyla karşılaştım. Bu iş kim veya kimler tarafından sağlandı bilemiyorum. Ancak, eski Muğla Belediyesinin yapmış olduğu çok katlı otoparkta, ihaleye göre zeminde Epoksi+self leveling endüstriyel zemin kaplaması olması gerekirken yapılmadığı ve bunun 2009 yılı parasıyla yaklaşık 350.000 TL olarak müteahhide ödendiğinin bilirkişilerce nasıl tespit edilemediği hala merakım konusudur. Bu durum halan tespit edilebilir.

Karaosmanoğlu’na “Ne yapacaksın, davanın yeniden görülmesini isteme hakkın var mı?” diye sordum. “Zaman her şeyin ilacıdır” demekle yetindi.

Karaosmanoğlu’nun yargıya taşıdığı dosyalardan biri de Kışla Park’ta “Yap İşlet Devret Halı Saha İhalesi” ile ilgiliydi. Danıştay kaç sene sonra dosyanın yeniden görüşülmesine ve aralarında dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün de bulunduğu ihale komisyonu üyeleri hakkında kamu davası açılmasına karar vermiş.

Davanın açılabilmesi için 2 yıldır İçişleri Bakanlığı’nın izni bekleniyor!

 

xx           xx           xx

CHP’nin son genel seçim Muğla Milletvekili adaylarından Hüseyin Anıl için “Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Zaman Gazetesi’ne verdiği ilana taktı” diyenler var.

Doğrusu yerel yönetimlerin güçlü siyasi muhaliflerinin olmadığı Muğla’da birileri bu tür işlere takmalı.

Eğri oturup doğru konuşalım; bugün Muğla Vatandaş Ahmet’i aramıyor mu?

Geçenlerde bir okurumuz Atatürk Bulvarı’nda daha yeni dökülen asfaltın söküldüğüne dikkat çekerek “Bu kaçıncı asfalt, neden yazmıyorsunuz Ahmet Karaosmanoğlu olmadığı için mi” diye çıkışmıştı.

Doğrusu Vatandaş Ahmet’in yokluğunu biz de çekiyoruz. Atatürk Bulvarı’nda asfaltın sökülmesi ise düşünüldüğü gibi değil. Duyumlarımıza göre Belediye’nin ilgili görevlileri önceki asfaltı standartlara uygun görmeyip, hak edişi imzalamamışlar. O yüzden asfalt yenileniyormuş.

Alkışlanılacak bir davranış…

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Zaman Gazetesi’ne 2015 yılında toplamda 113 bin TL’lik ilan verdiği kanaatinde. Bunu belgelemeye çalışıyor.

Anıl, Basın İlan Kurumu Muğla İl Müdürlüğü’nden bir sonuç alamayınca “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu”na dayanarak Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’ne başvurmuştu.

Sonuç olumsuz…

Hüseyin Anıl’a BİK Genel Müdürlüğü’nce istenilen bilginin, yani Zaman Gazetesi’nin Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne kestiği faturaların dökümünün “4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 23. Maddesi uyarınca kanunlarda ticari sır olarak nitelenen bilgi ve belgeler ile kurum ve kuruluşlardan gerçek ve tüzel kişilerden gizli kalması kaydıyla sağlanan ticari ve mali bilgiler kapsamında yer alması sebebi” ile verilemeyeceği bildirilmiş.

Oysa Anıl, 5393 Sayılı Kanun’un 13. Maddesinin tanıdığı hakka istinaden 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununa göre, 2015 yılında Zaman Gazetesi’ne ödenen toplam ilan bedelini Büyükşehir Belediyesi’nden öğrenebilirdi. Öğrenecektir her halde.

Belediyenin nerelere, neden, nasıl harcama yaptığını öğrenmek vatandaşların en doğal ve yasal hakkı…

 

xx           xx           xx

Atatürk Bulvarı’nda asfalt sökülmesi ile ilgili arayan okurumuz bir de oradan fotoğraf göndermiş. Fotoğrafta Fen İşleri’nin yapılan işle ilgili tabelası da çıkmış. Tabelada Başkan Gürün’ün de resmi yer almış.

Bu tabelalardan il genelinde binlerce var. Tamir edilen 10 metrelik yola bile konmuş! Her yerde Osman Gürün… Her vesile ile billboardlarda da boy gösteriyor…

Bu konuda Danıştay 8. Dairesi’nin kararı var.

Karar açık ve net: Belediye; belde tanıtımı ve rutin olmayan hizmetlerde başkanların resimlerinin bulunabileceği yönünde.

Yani yol yapmak zaten rutin bir iştir. Büyükşehir belediyesinin görevidir. O zaman Başkan Gürün’ün resminin o tabelada ne işi var?

Muğla’da mürekkep yalamış bir hukukçu yok mu?

 

xx           xx           xx

Aklıma gelmiyor değil; İçişleri Bakanlığı belki de Kışla Park Halı Saha dosyası ile ilgili olarak “Yargılayamazsınız” diye karar vermiştir de haberimiz olmamıştır.

Bu mümkün. Geçmişte Ahmet Karaosmanoğlu’nun açtığı bazı davalarda dönemin Valisi Fatih Şahin (Bugün FETÖ Terör Örgütü üyesi olmaktan tutuklu) bazı memurlarla ilgili kendisine sorulduğunda yargılanmalarına onay vermediği görülmüştü.

Karaosmanoğlu ise, Karadaş’a yanıt verirken, Katlı Otopark inşaatında müteahhide fazladan 350 bin TL ödenip ödenmediğinin bugünde saptanabileceğini söylüyor.

Belediyemiz şeffaf ve bilgilendirici olsa hiç kimse “spekülasyon” yapamaz. Bizde spekülasyonlara takılmayız.

Şeffaf bir belediyecilikte kimse Atatürk Bulvarı’nda asfaltın sökülmesine kuşku duyarak bakamaz…

Keşke Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri yöneticileri Atatürk Bulvarı’nda tabelaya Başkan Gürün’ün resmini koyup yanına “Sizin için varız, Muğla’ya hizmetkarız” yazacağına, yapılan işle ilgili aydınlatıcı bir bilgilendirme yapmış olsalardı…

 

xx           xx           xx

Gürol Ergin ve Zaman Gazetesi” başlıklı yazıma Bulut Adıvar adındaki okurumuzda şu yorumu yapmış:

Önceki günlerde yazmış olduğunuz yazıda Ula ve Yatağan Belediyeleri kaybedilir. Büyükşehirde kaybedilir demiştiniz. Böyle giderse CHP’li Belediye olarak Marmaris, Bodrum ve Milas Belediyelerini CHP alır. Diğer Belediyeler kaybedilir. Bunun nedeni Başkanlar güç zehirlenmesi olmuş. Halkı tepeden bakıyor. Eleştirirsen işin bitiktir. Partinin delegeleri ve üyelerinin büyük çoğunluğu partiye küsmüş. İnsanların derdini anlatacağı hiç kimse yok. Büyükşehir Belediyesi üst yönetimi belirli kesime hizmet ediyor. Gelecek seçimlerde Muğla’da CHP’nin işi çok zor. Muğla halkı her şeyi çok çok iyi biliyor.

Bulut Adıvar galiba CHP’li. Uyarısını dinleyen olur mu?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 05 Ekim 2016 / 09:45

Gocuman; yazınızı okuyor ve takip ediyorum. çok da keyif alıyorum. yazınızın içindeki söz çok hoşuma gitti. bu konu ile lütfen bir iki kalem oynatırmısınız. Bunun nedeni Başkanlar güç zehirlenmesi olmuş. Halkı tepeden bakıyor. sevgi ve saygı.

Bulut Adıvar 05 Ekim 2016 / 20:38

Özcan Abi yazınızda benim için herhalde CHP’li demişsiniz. Elbette CHP’liyim. CHP’li olmak ikinci planda. Önce Muğla’lıyım. Yorumlarımın tümü gerçektir. Menteşe Başkanını eleştirdiğim konu Sen Büyükşehir Başkanının memurlarının sözü ile kişiyi Özel Kalem Müdürü olarak işe al memur yap yapabilirsin mahsuru yok. Kendi köylün dahil bir sürü kişinin sürülmesine sebep ol. Bu yanlıştır. İşçi ise bu kişilerin çevresi ve Atatürkçü CHP’liler vardır. Menteşe Başkanı bu hataya nasıl düşer. Hata yaptın. Köylün dahil sürülen kişilere sahip çık, restini çek. Başkanı Muğla’lılar seçti. Menteşe Belediye Başkanı Büyükşehir Başkanının bir iki memurunun emrinde midir. Büyükşehir memurlarının işi CHP’liler ile daha fazla uğraşmak için Menteşe Belediyesi kanalı ile memur aldırmak mı. Büyükşehirde CHP ve Solcular ile uğraşan bir sürü idareci var bunlar yetmedi mi acaba. Bu olayı Muğla halkı ve partililer çok kızmıştır. İl Kongresinde gazeteci Hüseyin Anıl’ın zaman gazetesini eleştirmesi sonucu bir bayanın zaman gazetesi ile gurur duyduğunu söylemesi, bu söze karşılık sadece 10-15 delegenin tepki göstermesi CHP için hiç hoş değil. Bu gazete başta 2 CHP milletvekili dahil olmak üzere yıllarca ordu mensuplarına, aydınlara, gazeteciler vb. kişilere yıllarca iftira atmıştır.

Tuna Han 05 Ekim 2016 / 22:20

Özcan Bey artık Muğla çantada keklik değil