Osman Gürün, Oral Karakaya Görüşmesi

Bu haber 23 Şubat 2018 - 0:21 'de eklendi ve 2.529 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

YÜRÜTMEDE İKİ KADIN

Önceki günkü “AK Parti Yürütme Kurulu Şaşırttı” başlıklı yazımda, yeni Yürütme Kurulu’nu eleştirirken “15 kişilik yürütmede neden iki değil, tek kadın var?” diye eleştirmiştim.

Meğer Yürütme’de iki kadın varmış.

Yürütmede herkesi tanımıyoruz. Yurdanur Uzun’u ben bu ada sahip erkek arkadaşlarım olduğundan olsa gerek erkektir diye düşünmüştüm. Yanılmışım. AK Parti’nin yeni Yürütme Kurulu Üyelerinden Av. Çağrı Alper, önceki günkü yazımın altına yaptığı yorumda yanlışımı şöyle düzeltmiş:

Bir hususu daha eklemek istiyorum. Parti İl Yürütme Kurulunda bir değil iki hanım arkadaşımız var. Sosyal Politikalar Başkanı Müzeyyen Mine Artun ve Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Yurdanur Uzun hanımefendi. Müzeyyen Mine hanım avukat olarak Marmaris’te, Yurdanur hanım da Peyzaj Mimarı olarak Bodrum’da görev yapıyorlar. Belki isimleri çok iyi tanımadığınız için bir eksiklik oldu zannediyorum. Çalışmalarınızda başarılar dileğiyle.

Bende iki kadın Yürütme Kurulu Üyesi’ne başarılar diliyorum…

 

xx           xx           xx

ORAL KARAKAYA CİDDİ ADAY MI?

Dünkü yazımda da Bodrum’da yayın yapan bir yerel gazetemizin yaptığı haberin neredeyse kurbanı oluyorduk.

Habere göre, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya hafta sonunu Muğla’da geçirecek ve Milas, Menteşe, Kavaklıdere, Datça ilçelerine ziyaretlerde bulunacaktı.

Bulundu da…

Neredeyse bende “Parttaym adaylık tanıtımı mı olurmuş?” diye yazacaktım.

Ancak Karakaya’nın sosyal medya paylaşımları devam etti. Hafta başında Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Yücel’e, Salı günü de Menteşe İlçe Başkanı Erkan Aydın’a ziyaretini paylaştı.

Galiba yine de hata yaptık. Çünkü Çarşamba günü paylaşım akışı değişti.

Oral Karakaya ziyaret paylaşımlarının ardından Çarşamba günü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kültür Merkezi inşaatında Çerkezköy Belediye Akay Başkanı Vahap ile birlikte incelemelerde bulunurken çekilen fotoğrafları paylaşmış. Demek ki geri dönmüş…

 

xx           xx           xx

Demek ki Oral Karakaya’nın kendisiyle ilgili “tanıtım” veya “aday adaylığı” ile ilgili “nabız yoklama” çalışması ancak hafta sonları yürütülebilen parttaym bir çalışma imiş!

Böyle bir çalışmanın parttaym yapıldığı nerede görülmüş…

Sokakta “Bu adamın adaylığı ciddi değil. Ciddi olsa hep burada olur, Muğla’nın altını üstüne getirir” diyenler var.

Yanlış sayılmaz… Sokaktaki adamı inandıramayan Ankara’daki “patronu” nasıl inandırabilir.

Tabi kendisini Muğla’da CHP çevrelerine tanıtmaya çalışan gençlere bakılırsa, Oral Karakaya zaten Ankara’daki patron; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tarafından “keşfedilmiş” bir kişi…

Kılıçdaroğlu tarafından İçişleri Bakanlığı’ndaki “Başmüfettişlik” görevinden istifa ettirilmiş, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreterlik görevine başlatılmış. Oldukça yüksek seviyeli CV’sinin yanında 2 yıl yerel yönetim deneyimine de sahip olan Karakaya o gençlere göre, şimdi CHP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı aday aday değil, adayı olacak…

Yerseniz…

Görüşürsek kendisine ilk sorum, bu hikayenin doğruluğu olacak. İkinci sorumu ise şimdi sorayım; CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’tan bir ay izin alıp, gelip Muğla’da moda tabirle lansman ve algı çalışması yapmanın engeli ne olabilir?

 

xx           xx           xx

ORAL KARAKAYA NE KONUŞUYOR?

Bu arada Nejat Altınsoy köşesinden bu “parttaym ziyaretler” ile ilgili ilginç bir soru sordu;

Uzun süredir örgüt turu yapan Karakaya, şimdi de CHP’li belediyeler ve belediye başkanlarını ziyaret etmeye başlamış.Bu ziyaretlerin içeriği ne, içerde ne konuşuluyor?

Bu sorunun yanıtı bende yok…

Aslında bende soruda yoktu. Aklıma gelmedi. Oral Karakaya dünkü yazımda paylaştığımız gibi, ziyaretlerinden fotoğraflar paylaşıyor ve fotoğrafların altında da ziyarete katılanlara ve ziyaret edilenlere teşekkür ediyor, o kadar…

CHP Muğla teşkilatlarında ve Muğla’da kamuoyu yaratmak, algı oluşturmak, tanınırlığı arttırmak gibi bir dert, tasa yok.

Elbette her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır… Herkes Musa Gökbel değil ki… Üstelik Musa Gökbel olmaya da gerek yok. Nasıl olsa “önseçim” de olmayacak!

Evet, böyle bir şeye; demokratik bir uygulamaya gerek duyulmadığına artık ben de kanaat getirmiş durumdayım…

 

xx           xx           xx

ORAL KARAKAYA, BAŞKAN GÜRÜN’LE GÖRÜŞÜR MÜ?

Nejat Altınsoy’un sorusu yerinde bir soru.

Bu ziyaretlerin içeriği ne, içerde ne konuşuluyor?

Belediye Başkanları’nın kapılarını çalıp içeri girdiğinde, “Ben Büyükşehir adayı olmayı düşünüyorum. Ne dersiniz?” diye soruyor mudur bilmiyoruz. Bilebildiğimiz Karakaya ne derse desin, İlçe Başkanları ve Belediye Başkanları mutlaka “Hayırlı olsun” demekle yetiniyorlardır…

İşte bu noktada Nejat arkadaşımızın şu yorumu önemli:

Üç aşağı beş yukarı tüm CHP’li belediye ve belediye başkanlarını ziyaret eden Karakaya, yakındır Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü de ziyaret ederek, niyetini açıklar.

Böyle bir görüşme olur mu?

Bana olmaz gibi geliyor. Benim tanıdığım Osman Gürün koltuğuna göz koymuş birine randevu vermeyecektir. Hatta KarakayaBelediyeye ziyaret için” randevu isterse kendisine Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hüseyin Daşkın muhatap gösterilebilir.

Randevu direk Başkan Gürün’den istenirse makul bir mazeret ortaya konabilir.

Tabi bakarsınız Başkan Gürün hepimizi şaşırtır…

 

xx           xx           xx

Oral Karakaya’nın Başkan Gürün’ü de ziyaret etme ihtimali ile ilgili Nejat Altınsoy ile aynı şeyleri düşünüyoruz.

Ancak Nejat arkadaşımızla Başkan Gürün’ün yeniden adaylığı konusunda aynı görüşte değiliz…

Arkadaşımız 9-10 Mart tarihlerinde yapılacak CHP Tüzük Kurultayı ile ilgili ayrı bir yazı yazmakla birlikte, Oral Karakaya’nın ziyaretleri ile ilgili yazısında şu ifadede bulunmuş:

CHP’nin kurultay sonrası oluşan yönetimine ve bugünkü şartlara göre; Başkan Gürün’ün Büyükşehir’e yeniden aday gösterilme ihtimali oldukça yüksek.

Aynı kanaatte değilim.

Ben Başkan Gürün’ün yeniden adaylığının CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun gündeminden Muğla’da yapılan Muhtarlar Toplantısı’nda kalktığı kanısındayım.

Bu kanım yakın zamanda yapılan 36. Olağan Kurultay’da daha da güçlendi. Çünkü Muğla CHP, o kurultayda Divan dışında hiçbir yerde yoktu ve Divan’da da Muğla rezil edildi… Osman Gürün’ün adaylığı söz konusu olsa, en azından Ömer Süha Aldan Parti Meclisi’nde yer alırdı!

Tabi şimdi “Osman Gürün aday olmayıp da Oral Karakaya mı aday olacak?” diye sorulacaktır.

Benim böyle bir tespitim yok. Her şeye rağmen ve hala önseçim diyenlerindenim. O yüzden yeni isimler çıkması gerektiğine inanıyorum. Çıkmaması ise Muğla için büyük şanssızlık…

 

xx           xx           xx

CHP’nin üzerinde çalışılan Yeni Tüzükte uygulamada ve kongreler sürecinde yaşanan olumsuzluklarla ilgili düzenlemeler yapılırken, kongre, kurultay disiplin yönetmeliği gibi parti işleyişi ile ilgili konularda ele alınacak. Tüzükte belediye meclis üyesi, belediye ve büyükşehir belediye başkan adayı ve milletvekili aday belirleme yöntemleri de belirlenecek. Genel beklenti her noktada “üyelerle önseçim”…

Ben artık o kadar umutlu değilim. “Parti Meclisi veya Genel Başkan” yetkili olacaktır. Tersi olursa CHP iktidar olur, ama galiba CHP iktidar olmak istemiyor…

——————————————

Günün Sözü: Hayat, yanlış insanlarla harcanacak kadar ucuz değildir…

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, “Cumhurbaşkanı adayını üyeler belirlemeli” demiş.

Kılıçdaroğlu’nu aday yapmanın mı, yapmamanın mı yolu?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 23 Şubat 2018 / 09:25

Seçmen,Seçen midir? Seçemeyen mi? Yoksa önüne koyulanı sineye seçen midir?
Parti üyesi, seçmen midir yoksa ambar güvesi midir?
CeHaPe,Halkın partisi midir? Kılıçtaroğlu’nun seyyar tartısı mıdır? Köşe başında milleti tartıp 3 on para kazanmasi midir?
Bulut Mu Olsam / Denizin üstünde ala bulut / Yüzünde gümüş gemi / İçinde sarı balık / Dibinde mavi yosun / Kıyıda bir çıplak adam (burada çıplak adam halk mı ? kral mı …?) / Durur düşünür
Ne o, ne o, ne o / Deniz olunmalı oğlum!!! / Bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla..
Yani Atatürk’ün CHP’si olunmalı… Akape anladı bunu,ama bizim Harris Osaman’lar,Mürhysel Albanny ‘ler anlarsa zaten banko iktiadarız….

Reşat Öztepe 23 Şubat 2018 / 16:55

Ben artık o kadar umutlu değilim. “Parti Meclisi veya Genel Başkan” yetkili olacaktır. Tersi olursa CHP iktidar olur, ama galiba CHP iktidar olmak istemiyor…Gocuman; Bu Cümleyi Gadın moğla siyaseti için mi dediniz yoksa Türkiye Geneli mi dediniz anlayamadım. belki yüz defa okudum ayni yazıyı. selam ve sevgi.

salihdemir 23 Şubat 2018 / 18:56

Osman Başkanın 4 ncü döneminde yaptığı en önemli icraat CHP’ye oy vermiş kişilerle uğraşmak olmuştur. Türkiye genelinde CHP’li belediyelerin içinde genel merkeze en fazla şikayetin Muğla Büyükşehir Belediyesi hakkında yapıldığı genel merkez yöneticisi tarafından şikayet eden bir partililere söylenmiş. Partililerin genel merkeze şikayette bulunmalarının sebeplerini Muğla’lıların oyları ile seçilmiş 3 milletvekili, eski milletvekilleri, eski belediye başkanları, eski duayen partililerin bir araya gelerek bu konu hakkında rapor hazırlayıp genel başkana sunmaları gerekiyor. CHP’ye oy verenlerin muhatabı partinin İlçe Başkanları ve İl Başkanlığıdır. Hiçbir Atatürk’çü CHP’li biatçı olmadığı gibi, bundan sonrada biatçı olamaz. CHP’ye oy verenlerin sahibi Osman Başkanın bürokratları değildir. Partililerin sahibi ve muhatabı partinin İl ve İlçe yöneticileridir. Büyükşehir başkanı ve ekibi CHP’liler ve CHP’ye oy verenlerle uğraşmayı bıraksın artık.

salihdemir 23 Şubat 2018 / 20:05

Yorumcu Mehmet Kundakçı bu kadar isyan etme. Her şey düzeleceği kanaatindeyim. Seçimlere bir yıl kaldı. Aynı ekip tekrar aday olursa Büyükşehir dahil birçok İlçe belediyesi de kaybedilir. İnşallah genel merkez Muğla’lı CHP seçmeninin feryatlarını ve isyanını dikkate alarak yeni adaylarla seçime gidilir. Mevcut ekibe hiçbir Atatürk’çü CHP’li oy vermez. Atatürk’ün söylediği gibi geldikleri gibi giderler.