Osman Gürün Hakim Karşısına Çıktı « Hamle Gazetesi

Osman Gürün Hakim Karşısına Çıktı

Bu haber 05 Aralık 2017 - 1:19 'de eklendi ve 2.120 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Herkes merak içinde…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün dün Muğla 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktımı?

Evet çıktı…

Muğla’nın “Vatandaş Ahmet”i Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun 2012 yılında yaptığı ve o zaman reddedilen şikayeti üzerine 5 yıl sonra “Görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması dün başladı. Şüpheliler Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ile Muğla Belediyesi eski Encümen Üyeleri Taner Taşer, Sevdiye Uysal, Ramazan Yayman, Belediye eski Yazıişleri Müdürü Vekili İlhan İzzet Ünal, Mali Hizmetler Müdür Vekili Güsev Çulha ve İmar ve Şehircilik Müdürü Fehmi Türer‘in ilk ifadeleri alındı. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Bu konuya yine döneriz…

 

xx        xx        xx

Herkes merak içinde…

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstüdağ’ı disipline verdi mi? CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’i disipline verdi mi? CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u disipline verecek mi? CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ı disipline verecek mi?

Bu köşenin okurları bana soruyorlar. Muhtemelen sokaktaki insanlarda merak ediyorlardır.

Doğrusu ben de merak ediyorum.

 

xx        xx        xx

Hafta sonunda Cuma günü bu köşenin başlığı şöyleydi:

CHP’de De, AK Parti’de De Kılıçlar Çekildi

Bu yazıma “AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ile Vet. Hekim Yusuf Kayacık arasında neredeyse bir yıldır süren ve delege seçimleri ile birlikte dozu atan söz düellosu geçtiğimiz Salı günü noktalanmadı. Tersine kılıçlar çekildi. Neden? Galiba bugün CHP’de de kılıçlar çekilecek…” diye başlamış, sonrada şöyle noktalamıştım:

Bir de unutmadan, ben bu akşam Demirci Mehmet efe Kocadon’un muhtarlarla buluşmasında olacağım. Bakalım bu ayın 14’ünde Muğla’da olacak olan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da ‘Kocadon’ mu, ‘Gürün’ mü der? Yoksa ‘Sizden bir halt olmaz’ mı?

O gün akşam Demircioğlu Park Hotel’de, Muğla CHP’de çekilen kılıca yakın tanıklık ettik.

Kim kime kılıç çekti?

Bana göre Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile İl Başkanı Mürsel Alban, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a’a kılıç çekti.

Hatta Gürün ve Alban için “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na kılıç çektiler” denilebilir!

Bir de Muğla Muhtarlarının kılıç çektikleri söylenebilir. Evet, onlarda Başkan Gürün’e kılıç çekmiş oldular.

Başkan Kocadon’un CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun isteği ile Demircioğlu Park Hotel’de muhtarlarla bir araya geldiği geceye katılan Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Başkan Gürün’e mi, Fevzi Topuz’a mı, kime kılıç çekti işte o anlaşılamadı.

Buraya geldiğine göre hepsine” diyenler oldu!

 

xx        xx        xx

Gelin şimdi milletvekillerine de bakalım ve Demirci Mehmet Efe’nin Muğla’nın orta yerinde Yörük Ali Efe’ye düzenlediği baskın ile devam ederiz.

Yatağan’da İl Başkanı Alban’a rağmen Hüseyin Anıl ve öteki konuklara konuşma hakkı veren Milletvekili Üstündağ bu “demokrasi kahramanlığınıMarmaris’te gösterememişti. Çünkü Yatağan’da Milletvekili Üstündağ’ı disipline vereceğini söyleyen İl Başkanı Alban’ın isteği ile Yatağan Kongresi’nin ertesi günü, Marmaris Kongresi’nden iki gün önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl imzası ile “ilçe kongreleri gündeminde konuk konuşmacılar maddesine yer verilmemesine dair” genelge gelmişti!

Marmaris Kongresi’nde bu “özel genelge”den söz edip, konuklara söz vermeyen Milletvekili Üstündağ, Köyceğiz Kongresi’nde “Kendi içimizde bütünleşemezsek, bir çekim merkezi haline gelemeyiz ve en önemli seçiminde rejim değişikliğini engelleyememiş bir siyasi oluşum haline geliriz.” diyerek şu ifadelerde bulunuyordu:

İl Başkanı tarafından disipline verilmiş olan bir milletvekili duruyor karşınızda. Marmaris İlçe Kongresinde İl Başkanı’nın bana söylediği bu, gülünç bir durum. Disipline verilme yazısını bekliyorum. Yüksek disiplin kurulu ve parti meclisi de bekliyor. Milletvekilini, il başkanı ve yönetimin disipline verme yetkisi yok. Şunu söylemek istiyorum Muğla’da başka hiçbir yerde sadece kongre delegeleri konuşmuyor. Milletvekili arkadaşlarım her yerde divan başkanlığı yapıyorlar ve dilek, temenniler maddesinde dahi partilileri konuşturduklarını söylüyorlar. Muğla dışında hiçbir yerde bu yasak söz konusu değil. Kongre delegeleri dışında kimse konuşamaz diye yasak yoktur.

 

xx        xx        xx

Kavaklıdere ve Ortaca Kongrelerinde Divan Başkanı Muğla Milletvekili Nurettin Demir oldu.

Kavaklıdere’de konukların konuşması maddesi geldiğinde Hüseyin Anılbelki fikirlerini değiştirmişlerdir” diye divana kadar gidip “Başkan ben burada konuk muyum söz alabilecek miyim” diye sormaya kalkmış. Milletvekili Demir’den “Hayır değilsiniz, konuşamazsınız” yanıtı almış. Ortaca’da “konukların konuşması” diye bir madde de olmadığı için Anıl şansını zorlamamış, ama kongre delegesi olmayan düz üye Erdoğan AygünBu partide ifade özgürlüğü yok mu?” diye ısrarcı olmuş ve Milletvekili Demir 10 dakika söz vermiş. Erdoğan Bey de kalkmış, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü eleştirmiş.

Yani Milletvekili Demir, Ortaca’da parti tüzüğünün ilgili maddesini ihlal ederek partiden ihraca varabilecek bir parti suçunu il başkanının şaşkın bakışları arasında işlemiş bulunuyor!

Şimdi herkes Milletvekili Üstündağ ile Milletvekili Demir’in İl Başkanı Alban tarafından bir an önce disipline verilmelerini bekliyor.

Çünkü sırada Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık var…

 

xx        xx        xx

Tabi CHP Üyesi olmasalar da Başkan Kocadon’un davetine icabet eden muhtarlarında İl Başkanı Alban tarafından disipline verilip verilemeyeceğini merak edenler de yok değil!

Ya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon?

Başkan Kocadon, Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesi ile Muğla ilinin 565 muhtarını Demircioğlu Park Hotel’de buluşmaya davet etti. Buluşmanın gerçekleştiği günkü yazısında Nejat Alltınsoy arkadaşım, “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yakın çevresine; ‘Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüştüğü, Kılıçdaroğlu’nun Kocadon’a muhtarlarla görüş talimatı vermediğini söylediği’ öğrenildi.” diye yazdı.

O gün Başkan Kocadon’a Ankara’dan “Sen ne yapıyorsun?” diyen olmadı.

Ancak İl Başkanı Alban yine hızını alamamış. Yine arkadaşımız Altınsoy’un yazısından öğreniyoruz, CHP İl Başkanlığı, Başkan Kocadon’a muhtarlarla yapacağı toplantıyı iptal etmesini isteyen yazı göndermiş… Yazının bir bölümünde; “Bodrum Belediyesi olarak Muğla Muhtarlar Federasyonu ile farklı bir ilçede özellikle genel başkanımızın Muğla ziyareti öncesi yapacağınız toplantı birlik ve beraberlik ruhuna zarar vereceği düşünüldüğünden yapacağınız toplantıyı iptal ederek, muhtarlarımızın 14 Aralık 2017 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığındaki toplantıya katılımlarının sağlanmasına çalışmalıyız” ifadelerine yer verilmiş…

Bu yazı ile Kocadon’dan örgüt disiplini içerisinde hareket etmesi istenmiş…

 

xx        xx        xx

Yazışmalar, söylemler yetmemiş olmalı ki, bu defa telefonlar çalışmış. Kulağımıza gelenlere göre partili belediye başkanları ile CHP İlçe Başkanlarından muhtarların engellenmesi istendiği gibi muhtarlar doğrudan da aranmış!

Gözlerimle görmesem inanmazdım. O gün oradaydım. Çabalar Menteşe ilçesinde etkili olmuştu. Bir muhtar gelmişti. Ancak il genelinden gelen muhtar sayısı 300’ü geçmişti…

Hatta kimseyi dinlememiş Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık da gelmişti. Böylelikle Başkan Kocadon ve Başkan Işık, İl Başkanı Alban’a göre “örgüt disiplini” içinde hareket etmemişti… Şimdi İl Başkanı Alban’a soralım:

Örgüt disiplinine uymayan bu belediye başkanlarını da disipline verecek misiniz?

Peki o gece Demircioğlu Park Hotel’de neler oldu? Yarın yanıt verelim…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI
Muğla Muğla 05 Aralık 2017 / 10:28

Peki şu soruları da soralım;

– Muğla Büyükşehir’de Gürün’ün ekibinde kimler gizliden Kocadon’la beraber hareket ediyor?

– İnsan kaynakları ve yönetici atamaları Gürün’ün ayağını kaydırmaya yönelik mi?

– Gürün her işin detayıyla ilgilenirken atamalarda neden pasif kalıyor?

– Organizasyon şeması sıklıkla değişiyor, giden niye gidiyor? Gelen niye geliyor?

Sor gocuman sor…

mehmet kaya 05 Aralık 2017 / 10:43

Bodrum’dan kalkıp gidip Muğla’da (Menteşe) ki, bir otelde muhtarlara yemek vermek parti disiplinine aykırıdır. Bu yemekte CHP il başkanı yok. Menteşe ilçe başkanı yok. Menteşe belediye başkanı yok. Büyükşehir Belediye Başkanı zaten yok. Hadi Büyükşehir Belediye Başkanını anladık. Yemek ona karşı yapıldığı için onun gelmemesi doğal. Bu yemek, Bodrum’da verilse sorun olmaz. Kocadon ev sahibi. Menteşe Belediyesi hudutlarında verilecek bir yemekte haklı olarak parti disiplini ilgililere anımsatılır. Muğla’nın derin aklı ve CHP nin sağ duyusu bu yemekte var olan iki başkanın partiyi kendi çıkarları için kullandıklarını bilirler. Kılıçdaroğlu bu partiyi yönetemiyor. Bu parti iyi yönetilseydi bu gibi disiplinsiz hareketlere müsaade edilmezdi. İkisi de başarısız belediye başkanı oldukları için başarısızlığın ittifakını yapmışlar ve Muğla Merkezinde partiye meydan okumuşlar. İkisinin diğer bir ortak yanı “Deve Güreşçisi” olmalarıdır. Muğla’da on üç ilçe var sadece bu ikisi ittifak halindeyse bunlar marjinal hareketlerdir. Muğla merkezindeki bu yemek Muğlalılık bilincini kamçılamıştır. Muğlalıların sağ duyusu bunların hayalini gerçekleştirmelerine asla müsaade etmeyecektir.

salihdemir 05 Aralık 2017 / 16:46

Yorumcu Mehmet kaya Başkan Kocadon tarafından yapılan toplantı Genel Başkanın bilgisi dahilinde yapılmıştır. 2015 yılında CHP Muğla’da belirli kesim tarafından işgal edilmiştir. Parti şu anda 1994 yılından daha kötü duruma düşürülmüştür. Yapılan toplantı CHP’nin 2019 seçimlerine kadar derlenip toparlanması için yapılan toplantılardan birisidir. Toplantıyı düzenleyen sayın başkana ve katılanları kutluyorum. Özcan beyin yazısında belirttiği gibi İl Başkanı ve Büyükşehir Başkanı partilileri tehdit etmeye devam ettikleri takdirde en yakınındakiler bile isyan edip terk edeceklerdir. Partiye oy verenler özgürlük, hak, hukuk ve adalet istiyor.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 05 Aralık 2017 / 18:10

Muğla insanımızın tarihsel asaleti ve kalitesi ile bu kadar beceriksiz,yetersiz,vizyon sahibi olamamış,akıllı beyler,CHP’ye verilen oylar ile ele geçirdikleri koltukları,
” KENDİ KERAMETLERİNDEN !!!!!!!!!”””
SANIYORLAR YA DA BÖYLE İŞLERİNE GELİYOR,

ÇOK ÜZÜCÜ BİR DURUM,

BİR ESKİŞEHİR GİBİ,EFSANE OLACAK BİR ŞEHİRİN ENERJİSİNİ HEDER EDEN BU BÜYÜK BEYLER,
“CEKETİMİ KOYSAM KAZANIRIM” CÜRETİNDE BİR GÜÇ SARHOŞLUĞU İLE,
NE YERELDE VE DE NE DE GENELDE KENDİ İKBALLERİNDEN BAŞKA BİR VİZYONA SAHİP OLAMADIKLARINI ANLADIKLARINDA MUĞLA ÇOK ŞEY KAYBETMİŞ OLACAK,

ALLAH AKLIMIZI KULLANMAMIZA YARDIM ETSİN İNŞAALLAH,

AKIL,SAĞDUYU,AHLAK VE AZİM KAZANSIN,

SELAM ve SAYGILARIMLA,

salihdemir 05 Aralık 2017 / 20:26

Sayın Milletvekili Akın Üstündağ seni kimse disipline veremez. Disipline verilecekler İl Başkanı, ekibi ile Büyükşehir Başkanıdır. Büyükşehirde Osman Başkan tarafından kadrolaşma yapılırken İl Başkanı niçin engel olmamıştır. Sayın Üstündağ İl divan toplantısında dile getirdiğin atamalar ve Büyükşehir ve Bağlı kuruluşlarda Atatürk’çü, CHP’li ve solculara yapılan baskı ve zulümlerle ilgili bilgileri kapsayan raporu Genel Başkana bilgilendirilerek disipline kimlerin verilmesi gerektiğini genel başkan karar vermelidir.