Osman Gürün, Demokrasi, Adalet… « Hamle Gazetesi

Osman Gürün, Demokrasi, Adalet…

Bu haber 03 Ocak 2019 - 2:01 'de eklendi ve 3.814 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yeni yıla girerken sosyal medyada çok ilginç paylaşımlar oldu. Bazıları çok ilgimi çekti.

Eşimin akrabası Ömür ZehirAy yıl kimseye bişey getirmez kıçınızı sıkıp biraz çalışın” diye yazmış.

Haksız da değil.

Ama çok genç siyasetçilerden Turhan Doğu da “Genç kardeşlerimin iş bulabildiği bir yıl dileği ile…” deyip, adeta gençlere tercüman olmuş.

Gazeteci arkadaşım Adem Ülker de yeni yılın ilk gününde Ömür Zehir gibi, “gerçekçi” davranıp, “Yeni yıl için, iyi dilekleriniz bittiyse normale dönün…” çağrısında bulunmuş. Ben de altına “Daha dur, bugün doğanlar için ‘toplu kutlamalar’ var” diye karşılık verdim.

Bir başka meslektaşımız Akşam Gazetesi yazarlarından Ayfer İklim Bayraktar da 1 Ocak‘ta “Mümkünse 2019 herkesi daha İYİ birer İNSAN yapsın” paylaşımında bulundu.

Kesinlikle katılıyorum… Hatta ben “iyi”si kalsın, “İnsan olalım” yeter diyorum…

xx           xx           xx

Nevzat Çağlar Tüfekçi‘nin yılın ilk gününde yaptığı paylaşımda dehşet vericiydi. Ki Ayfer İklim Bayraktar‘ı haklı çıkaran bir paylaşımdı bu… TüfekçiİNSANLIK DIŞI DAVRANIŞ!” başlıklı paylaşımında, “Yatağan’da düzenlemesi yeni yapılan cadde kenarlarına dikilen ağaçlar, gece birileri tarafından kırılmış… Bu nasıl bir anlayış, bu nasıl bir ruh hali bozukluğu, bu nasıl psikopatlık anlamak-yorumlamak mümkün değil?” demiş.

Henüz fidan olan ağaçlar kırılmamış… Fotoğraflardan bakınca kırılmayıp, testere ile kesildikleri anlaşılıyor. Yani yeni yıla girdiğimiz gece yapılan bu vandallık belli ki planlı ve belki de organize bir iş.

Anlamanın tek bir yolu var. Yatağan‘ın en prestijli caddesinde bir değil, birden çok güvenlik kamerası olmalı…

Bu davranış biçimi, bireyin içinde yuvalanmış ve pusuda bekleyen hangi psikoljik travmanın dışa vurum biçimidir?

Bu vandallığı, vahşeti yapan veya yapanlar derhal ortaya çıkarılıp “insanlık suçlusu” ilan edilmelidir…

Marmaris‘ten Turan Sandıkçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün video banttan sesli görüntülü yeni yıl kutlamasının altında Emre Kongar‘ın 1 Ocak 2019‘da yayınlanan “2019 için tek dilek” başlıklı yazısının kupürünü paylaşmış.

Bana manidar gelen paylaşımda, Kongar‘ın yazısından şu bölümün yeralması düşündürücü:

Sevgili okurlarım, benim kendim için de sevdiklerim için de hayattan hep basit ve mütevazı beklentilerim olmuştur.

Ülkem için de 2019’da basit, mütevazı, sanıyorum herkesin katılacağı tek bir dileğim var:

DEMOKRASİ!

İlk aklıma gelen Başkan Gürün‘ün partisi tarafından yeniden aday gösterilme şekli oldu. Bilindiği gibi Başkan Gürün bir “parti içi mücadele” sonunda “demokratik yollardan” aday gösterilmedi!

Emre Kongar’ın tek dileğinin gerçekleşebilmesi için “parti içi demokrasisi” ortadan kaldırılmış bir partiye bel bağlamak ne yaman bir çelişki…

Benimde 2019’da basit, mütevazı, sanıyorum herkesin katılacağı tek bir dileğim oldu: ADALET!

xx           xx           xx

Başkan Gürün yeni yıl için biri sesli iki paylaşımda bulundu.

Onlardan üstü “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” yazılı fotoğrafta Başkan Gürün kucağına noel kıyafetli iki bebe almış…

31 Aralık‘ta yapılan paylaşım 2 Ocak saat 13.00 itibariyle 276 kişi tarafından beğenilmiş. 54 kişi de paylaşmış. Şaşırdım… Belediye çalışanlarından hep “Amirlerimiz belediyemiz ve Osman Gürün ile ilgili paylaşımları bizimde paylaşmamız için baskı yapıyorlar” şikayetleri alırım. Hiç inanmamıştım. Haklı çıktım…

Binlerce CHP üyesinin ve 3 binin üzerinde belediye çalışanının bulunduğu bir ilde 276 beğeni ve 54 paylaşım nasıl açıklanabilir ki?

Olmaz öyle şey deyip, Başkan Gürün‘ün AYNI SAATTE sesli-görüntülü paylaşımına baktım, 169 kişi beğenmiş, 96 kişi de paylaşmış.. İnanılır gibi değil..

xx           xx           xx

Başkan Gürün yukarıdakilerin dışında 28 Aralık‘ta da paylaşımlarda bulunmuş.

28 Aralık 2018, saat 19:58‘de Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi‘ne topladığı belediye çalışanlarının fotoğraflarını paylaşmış. “Muğlamızda Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir aileyiz. Kurulduğumuz günden bu yana mesai saati gözetmeden güzel Muğlamız için çalışan mesai ve yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Muğlamız için birlikte yapacak çok işimiz gerçekleştireceğimiz hayallerimiz var.” şeklinde ifade de bulunduğu paylaşım da 2 Ocak itibariyle 145 beğeni almış ve 30 kişi de paylaşmış.

İnsanları “Nasyonal Sosyalist Partisi” kongresi yapar gibi topladığınız da olmuyor işte…

Başkan Gürün tarafından 28 Aralık 2018, saat 23:04‘de Menteşe Belediyesi yeni yıl gecesinden yapılan fotoğraflı paylaşımda da “Menteşe Belediye’mizin düzenlediği yeni yıl buluşması ve dayanışma gecesinde belediye çalışanlarımız, kıymetli aileleri ve değerli basın mensupları ile bir araya geldik, keyifli bir akşam geçirdik.” ifadesine yer verilmiş.

2 Ocak itibariyle 110 kişiden beğeni alan bu paylaşım da 8 kişi tarafından paylaşılmış.

Yorum yapmayacağım…

xx           xx           xx

Geçen yılla vedalaşırken 31 Aralık 2018, saat 11.36‘da ben de bu yıl için şu paylaşımda bulunmuştım:

Sevgili arkadaşlarım, dostlarım, değerli okurlarım, Eskiyen siz değil, yıllar olsun… HERKES VE HEPİMİZ İÇİN ADALETLİ, GÜLER YÜZLÜ BİR YIL DİLİYORUM. Sizler seviyorum. Sevin, sevilin.

2 Ocak itibariyle bu mesajımı sağlı sollu beğenenlerin sayısı 600‘ü geçti. 125 kişi de altında duygularını, beklentilerini paylaşmış.

Çok mutlu oldum… Dilerim yeni yıl mutluluklarımıza, mutluluklarınıza mutluluklar kattığımız bir yıl olur. Bu köşe sizlerden beslenip, sizlerle yaşıyor. Sizler elinizi çektiğinde, inanın elimden kalem düşecektir. İyi ki varsınız…

Ben de yorum yok. Size bırakıyorum…

xx           xx           xx

Yeni yılın ilk gününde Datça‘dan fotoğraflar geldi. İlçenin giriş çıkışında çekilmiş.

Hem sağda hem solda 5’er adet bilboardlarda Başkan Gürün‘ün 31 Aralık‘ta paylaştığı “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” yazılı fotoğrafın afişleşmişi yer almış.

Gazino as solistlerinin afişleri gibi aynı afiş ile bütün bilboardlar kaplanmış.

Narsisist bir şekilde, nasıl bir ego patlamasıdır bu? Tamam afişin birinde kutlamanı yap. Yakışır… Bari ötekilerine de yaptıklarının, yapacaklarının tanıtımlarını koy…

Hatta bilboardlardan birine de Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ın kutlamasını koy değil mi?

Muhtemelen öteki ilçelerin giriş çıkışlarında da benzeri olabilecek bilboardların fotoğraflarını çeken Datçalı okurumuz üzgündü… “Herşeye rağmen partim için oy verecektim. Bu afişler olmadı…” dedi.

Ben bir şey demiyorum…

GÜNÜN SÖZÜ: Dostlarınızı sıkça ziyaret ediniz. Çünkü üzerinde yürünmeyen yollar, diken ve çalılarla kaplanır. -Hz. Mevlana-

ÇİVİ

Arkadaşım, “250 kuruş veriyorsunuz, baskılı poşet alıyorsunuz. Bir de ‘enayice’ o marketin reklamını yapıyorsunuz… Ödül Omtıs kol saati..” dedi…

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI
Ibrahim ilhan 03 Ocak 2019 / 04:38

Demokrasi ben seçilirsem vardır.

Ahmet kumaş 03 Ocak 2019 / 10:45

Hemşehrim Özcan Bey Trabzon dan selamlar yazılarınızı zevkle okuyorum yatagan’daki o güzelim fidanı kesenin elini kesmek lazım

Sabri Arat 03 Ocak 2019 / 12:13

Üstadım 3000 çalışanı olan bir kurumun sosyal medya hesaplarının beğeni sayılarının düşük olması, bahsi geçen idarecinin çalışanlarıyla arasında duygusal bağ kuramamış ve buna bağlı olarak kurumsal aidiyet oluşturamamasının sonucudur. İddaa ediyorum seçimlerde çalışanları için ayrı bir sandık konulsa beğeni sayıları gibi alacağı oyda 300′ ü geçmez. Bunun için birçok sebep sayılabilir. Gerçekten hak arama kültürünün egemen olduğu, çalışanlarının hakkı aradı diye Muğla il haritasından yer gösterilmediği, demokratik bir idari anlayışının egemen olduğu bir çalışma hayatı yaratmış olsa, “demokrasi” yılbaşı mesajlarında “temenni” olarak kalmazdı.

HÜSEYİN AKAR 03 Ocak 2019 / 13:31

Konferans düzenlemek istediğimizi belirterek, Gazi Kültür merkezindeki büyük salonun Türk Ocağına tahsis edilmesi talebimize 1504 TL salon kirası öde sonrada kullan diyen tüccar zihniyetli belediye istemiyoruz

Reşat Öztepe 03 Ocak 2019 / 16:47

Onlardan üstü “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” yazılı fotoğrafta Başkan Gürün kucağına noel kıyafetli iki bebe almış… Gocuman; Yıllar önce siz hatırlarsınız. Eski Akyol’da oluyor hadise. .Böyle seçim esnasında aday’ı Eşşeğ’e ters bindiriyorlar ve davulla gezdiriyorlar. Baştaki cümle o konuyu anımsattı. sevgi ve saygı.

gerçek CHP'li 04 Ocak 2019 / 18:57

Sayın Sabri Arat alacağı oy 300’ü geçmez demişsin. Çalışanlara sorarsan 50’yi geçmez. Büyükşehirde kurumsal yönetim oluşturulamamış. Oluşmamasının nedenini Mehmet Kocadon söylemişti. Aday gösterilirsem Belediyeyi seçilmişlerle yöneteceğim dedi. Belediyeyi kapalı kapılar ardında yönetmiyeceğim demişti. Muğla’da dolaşan söylentiye göre başta Genel Sekreter olmak üzere CHP karşıtlarının üst yönetime atanacağı söyleniyor. Gezici araştırma şirketinin kamuoyu yoklamasında Mehmet Kocadon % 47 ile birinci olmuştu. Hakkını yediler. Muğla’lı CHP’liler bir 5 yıl daha esir olarak yaşayacaktır. Muğla’lı CHP’liler Genel Merkezden partilillere sahip çıkacak, hak, hukuk, adalet bilen CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanının atanmasını bekliyor. CHP’nin sahibi CHP’ye oy verenlerdir.