Osman Gürün beni şaşırtmadı!

Bu haber 10 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 938 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Mimarlar Odası’nın “Mimarlık Haftası” nedeniyle düzenlediği “Yerel Yönetimler Gözüyle Muğla Kentsel Sit Alanına Bakış, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu söyleşiyi günlerce yazabilirim.
Konuşmacılarının Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Muğla Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Yücel’in olduğu toplantıda ele alınan konuların, söylenen sözlerin her biri bir başka köşe yazısı olabilir.
Söyleşiyi adı ile sınırlandırırsak, çıkan sonuç:
“Muğla Kentsel SİT’i Muğla Valililiği, Muğla Belediyesi elele ayağa kaldırılacak.”
Vali Dr. Ahmet Altıparmak kesenin ağzını açmış.
İl genelinde emlak vergilerinden kesilen yüzde 10’larla oluşturulan fonda biriken kaynağın önemli bölümünü Valilik, Muğla Kentsel SİT’inin Saburhane Meydanı ile Arastası ve bu iki nokta arasında kalan bölümde ‘sokak iyileştirilmesine’ harcanacak.
Belki de Vali Dr. Altıparmak’ın arzuladığı gibi, bu sokak iyileştirilmesinin yapıldığı bölge ve güzergah trafikten arındırılacak.
Hadi bakalım, inşallah…
 
xx           xx           xx
Toplantıda ortaya çıkan bir sonuç ta, Muğla Belediyesi’nin kurduğu “Koruma Uygulama, Denetleme Bürosu”na rağmen, gerek Kentsel SİT Alanı’nda ve gerekse Doğal SİT Alanı olan Karabağlar Yaylası’nda “mülk sahibi” olanların halen analarının ağlamakta olduğu idi…
Belediye’nin oluşturduğu ‘kurul’ çok önemli.
Yıllar akıp gidiyor. Çabuk unutuyoruz.
Sadece Muğla il merkezinde değil, il genelinde koruma alanlarında mülk sahibi olanların “bir tek çivi çakmak için” çoğu zaman “Anıtlar Kurulu” deyip geçtiğimiz Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin almaları gerektiğini biliyoruz da bunun için eskiden İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurmaları gerektiğini, bu kurulda dosya çokluğu nedeniyle, başvurulara yanıtın bir yılda, iki yılda zor geldiğini unuttuk…
Muğlalıların o yıllarda resmen ‘koruma düşmanı’ haline gelmek üzere olduklarını da unuttuk.
 
xx           xx           xx
Geç de olsa Muğla’da da bir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu oluşturulması sayesinde; yüzde 68’i orman olmak üzere neredeyse yüzde 90’ı koruma altında olan ve neredeyse yüzde 10’un da yapılaşılabilinen Muğla’da koruma alanlarında biraz soluk alınabildi.
Muğla il merkezinde Muğla Belediyesi’nin oluşturduğu “Koruma Uygulama, Denetleme Bürosu” sayesinde derin bir oh çekilmiş olsa gerek. Çünkü bu kurul sayesinde, koruma alanında “SİT’te”, bir tek çivi çakmak için kurula gitmeye gerek kalmamış.
Başkan Gürün, “Bu güne kadar bu kurula basit onarım için 134 başvuru yapıldı. Bunların 84’üne izin verildi. Sit içinde pek çok konu kurula gerek kalmadan belediyede çözülüyor.” diyor.
134 kişiden 84’ünün Kurul’a gitmeden, sorununu çözmüş olması herkes için bir şey ifade etmeyebilir, ama siz bunu bir de SİT içinde mülk sahibi olanlara sorun…
Muğla Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile “dirsek temasını” sağlamış, ama sorunlar yaşanmıyor değil…
 
xx           xx           xx
Muğla Belediyesi ile veya Muğla halkı ile kurul arasında yaşanan en büyük sorun 3. derecede Doğal SİT Alanı olan Karabağlar Yaylası’nda yaşanıyor. Bu konuda “Kurulla anlaşmazlıklarda yargıya başvurmak her zaman iyi olmuyor.Uğur Mumcu Bulvarı’nın sol tarafı için yargıya gittik, burada mahkeme sonuçlanmadan hiçbir şey yapılamıyor.” diyen Başkan Gürün şöyle anlattı:
 “Karabağlar Yaylası’nda yüzde 5 imar var. Halihazırda burada 2400 m2 alan içinde 120 m2 yapı yapılabiliyor. Araziniz 3000 m2, ama yine 120 m2 yapı yapılabiliyor. Bu doğru değil. Bunun yanında 2 kat değil de tek kat yapı yapılmak istenirse, yapı kullanma hakkınız bir anda 80 m2’ye düşüyor. Bu hak değil. Bu sıkıntılar sonucu yaylada evler birbirlerinin kopyası haline geldi.Koruma Kurulu’nun bu konuda yeni yaklaşım getirmesi gerek. Tek katlı 120 m2 ev yapılabilmeli. 2400 m2 alandan fazla alana sahip olanlara, alanın büyüklüğü oranında 120 m2’den büyük yapı yapabilme imkanı vermeliyiz. Bu yönde belediye, mimarlar olarak ortak hareket etmeliyiz.”
 
xx           xx           xx
Tabi aynı toplantıda koruma kurulları ile ilgili Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın söyledikleri de önemli. Sayın Vali “Bu gün Muğla bu kadar korunabilmiş ise bu biraz da Koruma Kurulları sayesinde. Özel Çevre Koruma Kurumu, Anıtlar Kurulu, Milli Parklar… Hepsine teşekkür borçluyuz.” diyordu.
Kesinlikle doğru söylüyor. Yükleri ağır…
Ama Karabağlar’daki koruma kararları da ağır geliyor.
 
xx           xx           xx
Başkan Gürün, mimarlara “Ortak hareket etmeliyiz.” diyor.
İşte bütün mesele burada… Muğla’nın, Muğlalıların “ortak hareket” edebilmesinde. Maalesef böyle bir ‘kabiliyetimiz’ yok!
O kabiliyete sahip olabilsek, o zaman o kadar çok şey güzelleşecek ve sorun çözüme kavuşacak ki…
Evet, Başkan Gürün beni neden mi şaşırtmadı?
Onu da yarın paylaşalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.