OSMAN GÜRÜN ADAY MI?

Bu haber 14 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 720 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Son zamanlarda bu soru çok sorulmaya başlandı.
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün aday mı?
Adı geçiyor.
Ama “Adayım” demedi.
Kaldı ki şu ana kadar Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için hiç kimse çıkıp “Aday” olduğunu ilan etmedi.
Herkes gönlünden geçiriyor. Adaylar gönlünden geçiriyor. Birini belediye başkanı görmek isteyen, onu gönlünden geçiriyor.
O adı dile getirip, “neden olmasın?” diye savunmaya geçenlerde var.
 
xx     xx     xx
Hemen her yazımda vurguluyorum.
Muğla’da MHP’yi hiç sormayın. Onlar adına konuşanlar ve bizim gibi yazanlar var, o kadar.
AK Parti’de gerek Büyük Şehir ve gerekse ilçe belediye başkanlıkları için adı geçenler var, ama AK Parti’nin Muğla’da henüz ciddi ciddi aday arayışı içine girdiğini söylemek mümkün değil.
AK Parti Muğla’da aday aramak yerine harıl harıl yerel seçime hazırlanıyor!
CHP’de ise seçime hazırlık yok… CHP’liler için ne de olsa seçimi kazanmak cepte keklik! Onun için CHP’liler önce “ön seçim” diyorlar.
Potansiyel adaylar ya açıktan ön seçim, ya gizliden atama çabası içindeler.
 
xx     xx     xx
CHP’de mevcut ilçe belediye başkanlarının hepsi aday… Bir tek Muğla Merkez Belediye Başkanı Osman Gürün hariç…
Belediye Başkanı olmayan yerlerde; Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalça Ula’ya aday olur mu bilmiyoruz, ama Fethiye’de Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz Fethiye’ye aday. Kavaklıdere’de CHP yok. Dalaman ve Bodrum’da kimin aday olacağı şimdilik meçhul… Sanki Bodrum’da Kocadon bekleniyor gibi…
İlçe Belediye Başkanlarının içinde önseçime açıkça “hayır” diyen bir tek Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay var. Kendisini tebrik etmek lazım… Ötekileri “Teşkilat ne derse o olur” deseler de, (Yatağan ve Ortaca hariç) atama garantisinin umudu içindeler…
 
xx     xx     xx
Resmen adaylıklarını açıklamış olmasalar da CHP’den Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için Muğla eski Milletvekilleri Fevzi Topuz ve Dr. Ali Arslan ile Belediye Başkanı Osman Gürün’ün aday oldukları bilinen ve kabul edilen bir gerçek.
Bu üç isimden Fevzi Topuz ön seçim olursa kesin aday. Adayların atama ile belirlenmesi halinde şansının olmadığını kendisi de biliyor. Atama kararı çıkması halinde aday olmayacaktır.
Dr. Ali Arslan ise atama halinde de ön seçim halinde de aday olacaktır. Ancak atamada en az Başkan Gürün kadar şanslı bir isim.
Peki ya Başkan Gürün?
Başkan Gürün için “Aday mı?” sorusu yanlış!
Çünkü kendisi aday olup olmadığı konusundaki sorulara değişik platformlarda şu yanıtı vermiştir:
“Ben aday olmam, aday gösterilirim.”
 
xx     xx     xx
“Ben aday olmam, aday gösterilirim.”.. Bu ne demek?
Sorunun yanıtı gayet açık…
Bir insan bir yere bir tek şekilde aday gösterilir. “Atama” yoluyla. Başka yolu yok.
Başkan Gürün bu güne kadar hiçbir biçimde “Ön seçim istiyorum” da demedi.
Aslında kendisi “Aday gösterilirim” demekte de haklı.
İlk seçimi hariç, ikinci ve üçüncü seçimlerde aday gösterildi. Buna alıştı!
 
xx     xx     xx
Ama ben hala Başkan Gürün için umutluyum. Kendisinin “Ben ön seçim istiyorum” diyen İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan neyi eksik?
Üstelik Başkan Gürün ilk seçiminde ön seçimden geçerek aday olmadı mı? Hem o zaman ön seçime girerken, daha yeni çiçeği burnunda CHP’li ve sıfır delegeye sahip değil miydi? O zaman delegelerin tamamı dönemin Belediye Başkanlığını bırakıp, milletvekilliğine heveslenen Orhan Çakır’ın elinde değil miydi? Buna rağmen ön seçimi geçmemiş miydi?
Ben hala Başkan Gürün için umutluyum. “Ben de ön seçim istiyorum” deyip, demokrat tavrını ortaya koyacaktır…
Bu benim umudum.
Ama…
CHP ön seçim sandığını ortaya koyarsa, Başkan Gürün yine demokratik hakkını ve tavrını ortaya koyup, “Ben üç dönem Muğla Belediye Başkanlığı yaptım. Büyük şehre aday değilim. Bir yıl sonra Milletvekilliğine adayım” diyebilir.
Ama ya CHP milletvekili adaylarını ön seçimle belirlerse?
 
xx     xx     xx
CHP yerel seçimin hemen ardından gelecek milletvekili seçiminde adayları ön seçimle mi belirler ne yapar bilmiyorum. Bildiğim CHP yerel seçim için ön seçim sandığını koyuyor.
CHP ön seçim sandığını ortaya koyduğunda beklenmedik bir isim Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’na aday olabilir. İşte o isim Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir olacaktır. Herkes gibi belediye başkanlığına aday olmak O’nun da hakkı… Üstelik ön seçimi geçemezse, yine milletvekilliğine döner… Ön seçimi geçip, belediye başkanı seçilemese de döner. Ama ben aday olması halinde Milletvekili Demir’in ön seçimi geçip, belediye başkanlığını da kazanacağına inanıyorum.
Tabi bu noktada bir ihtimal daha var. 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel “Sayın milletvekilim aday ise ben de adayım.” diyebilir…
Yine de bilemiyorum.
Bildiğim, CHP’de ön seçim sandığı Muğla’ya çok yakın.
14.01.2013
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.