Oryantiring Türkiye Şampiyonası Muğla’da yapıldı

Bu haber 05 Mart 2015 - 20:32 'de eklendi ve 1.414 kez görüntülendi.

ORYANTTürkiye Liselerarası Oryantiring Şampiyona, 30 ilden yaklaşık 350 sporcunun katılımıyla Muğla’da gerçekleştirildi. 350 sporcunun arasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Büke Davutoğlu’da yer aldı.
İlkay Yıldız
Türkiye Liselerarası Oryantiring Şampiyona, 30 ilden yaklaşık 350 sporcunun katılımıyla Muğla’da gerçekleştirildi. 350 sporcunun arasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Büke Davutoğlu’da yer aldı.
Yaraş Kent Ormanı’nda gerçekleşen ve startını Muğla Valisi Amir Çiçek’in verdiği yarışlarda sporcular, orman içinde harita ve pusula yardımıyla hedefe ulaşmaya çalıştılar. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Büke Davutoğlu da Ankara Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi adına Genç Kızlar kategorisinde şampiyonaya katıldı. Şampiyonada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Büke Davutoğlu Genç Kızlar B kategorisinde ferdi yarışlarında dördüncülük elde etti.
Neşeli tavırları ile dikkati çekti
Ankara Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi adına Genç Kızlar kategorisinde şampiyonaya 237 numaralı forması ile katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Büke Davutoğlu neşeli tavırları ve güler yüzü ile dikkat çekti. Yarışma öncesi takım arkadaşları ile birlikte kısa bir antrenman yapan Hacer Büke Davutoğlu, daha sonra başlangıç çizgisine gelerek verilen startla birlikte yarışlara katıldı. Şampiyonanın startını veren Muğla Valisi Amir Çiçek, Hacer Bükü Davutoğlu ile bir süre sohbet etti.
30 ilden 350 öğrenci
Şampiyona hakkında bilgi veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker, 30 ilden yaklaşık 350 lise öğrencisinin katıldığı etkinlikte sporcuların harita ve pusula yardımıyla belirlenen hedeflere ulaşarak parkuru tamamlayacağını söyledi.
Muğla’da gerçekleştirilen yarışların Oryantiring ve Okul Sporları Federasyonu tarafından düzenlendiğini söyleyen Çeker, “Muğla’da Oryantiring Genç, Kadın ve Erkekler Türkiye Şampiyonası gerçekleştiriliyor. Diğer spor branşlarından farkı, büyük bir ön hazırlık çalışması gerektiriyor. Yarışlar için harita çizimleri yaptık ve uygun alanları tespit ettik. Çünkü yarışmanın kuralları bunu gerektiriyor” dedi.
Çeker, Muğla’nın oryantiring sporu için elverişli bir coğrafyaya sahip olduğunu belirterek, “Yarışlara katılan 350 sporcunun yanı sıra yaklaşık bin kişi de sporcularla Muğla’ya geldi. Bu da ilimiz ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Oryantiring, zekanın en üst düzeyde hissedildiği bir spor dalı. Burada sporcular pusula ve harita ile gizlenen hedefleri bulmaya çalışıyor. Federasyonumuz daha önce de önemli faaliyetleri ilimizde gerçekleştirdi. Hedefimiz, ilimizde haritası bulunan alan sayısını artırarak önümüzdeki yıllarda uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapmak” diye konuştu.
Akşam saatlerine kadar süren şampiyonada, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Büke Davutoğlu Genç Kızlar B kategorisinde ferdi yarışlarında dördüncülük elde ederken okul takımı ise Genç Kızlar B kategorisinde birinci oldu.
Şampiyonada okul takımlarında Genç Erkekler A kategorisinde İstanbul Kuleli Askeri Lisesi birinci, Genç Kızlar A kategorisinde Kütahya Tavşanlı Anadolu Lisesi, Genç Erkekler B kategorisinde Bursa Işıklar Askeri Hava Lisesi, Genç Kız B kategorisinde Ankara Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi birinci oldu.
Şampiyonada dereceye giren sporcular ödüllerini Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ayhan Pala, Oryantik Federasyonu Asbaşkanı Koray Döver, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker ve diğer protokol üyelerinin elinden aldılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.