Ortak Akıl Mı, Üst Akıl Mı?

Bu haber 28 Ocak 2017 - 0:02 'de eklendi ve 1.046 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Güzel Sanatlar Fakültesi şimdi Bodrum’da…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün zamanında “fedakarlık” yapmış olsaydı Güzel Sanatlar Fakültesi bugün Bodrum’da değil, Muğla il merkezinde olacaktı.

Yok, hayır… “Güzel Sanatlar Fakültesi ile tarihi Adliye Sarayı binasında buluşturalım” demeyeceğim. O fırsat kaçalı çok oldu!

Bu işler “nasip” meselesi olmaz, ama “niyet” meselesi olabilir.

Dünkü yazımda da vurguladığım gibi Başkan Gümüş Muğla için gerçekten fedakarlık yapabilir. Bu fedakarlığa Başkan Gürün’de önemli katkılar koyabilir.

Güzel Sanatlar Fakültesi ile yapılamayan, Mimarlık Fakültesi ile yapılabilir…

xx        xx        xx

Muğla Kentsel SİT Alanı’nı gerek Muğla Valiliği’nin, gerekse yerel yönetimlerin restorasyonla tek tek yapı kurtararak ayağa kaldırmak kolay değil. Hatta mümkün değil.

Kentsel SİT Alanı” giderek “Kentsel Çöküntü Alanı”na dönüşüyor.

Güzel Sanatlar Fakültesi oraya “yaşam” getirebilirdi. Şimdi Mimarlık Fakültesi getirebilir…

Büyükşehir Belediyesi yetersiz kalmaya başlayan Yeni Garajı biran önce Çevre Yolu’na veya Akçaova’ya bir yere taşır ve yerine hemen içinde Başkanlık Makamı olan Ana Hizmet Binası’nı yapar.

Menteşe Belediyesi de bütün birimlerini eski İl Özel İdaresi binasına toplar ve Başkanlık Makamı’nı da “Kültür Evi”ne taşır.

Hala bir binası olmadığı için öğrenci kabul etmeyen Mimarlık Fakültesi de tarihi Adliye Sarayı ile tarihi İl Özel İdare binasına ve tarihi Muğla Belediye Sarayı’na yerleşir.

Bir anda Arasta hareketlenir, Orgeneral Mustafa Muğlalı ve Saatli Kule Caddeleri ile “Konakaltı Meydanı” canlanır.

Eski Muğla Evlerinde pansiyonculuk başlar.

İşte bütün bunlar olursa Başkan Gürün’ün ve Başkan Gümüş’ün fedakarlığı ile olur…

xx        xx        xx

Meydana dönelim…

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün tanıtım toplantısındaki şu ifadesi de dikkat çekici:

Eski garaj bulunduğu konum itibariyle artık Menteşe’nin tam ortasında. Büyükşehir Belediyesi taşındıktan sonra o bölge Menteşe’nin tam merkezi konumunda olacak. Bu bölge ayrıca en büyük sıkıntımız olan otopark konusu içinde bir çözüm noktası olacak. Üzerinde neler yapabiliriz, ne kadar meydan olur, ne kadar yaparsak insanları o bölgeye çekebiliriz derdimiz bu. Bunu da bugün sizlere getirdik

Anlamakta zorlanıyorum.

Üzerinde neler yapabiliriz, ne kadar meydan olur, ne kadar yaparsak insanları o bölgeye çekebiliriz derdimiz bu.” ne demek?

Eski Garaj Alanı “meydan” mı olacak, “ticarethane” mi olacak!

Bizim derdimiz, Muğlalının derdi Eski Garaj Alanı’nda bir “Kent Meydanı”na sahip olmak, belediyemizin derdi ise “oraya insanları nasıl çekebilmek” imiş… (!)

Akıl alır değil…

xx        xx        xx

Toplantıya üç tasarımla geldiği söylenen, ama nedense onlardan birini tanıtan Mimar Sertel Karataban’ın tasarımının görseli ise fotoğraflar oldu. O fotoğraflar maketlerle desteklense daha profesyonelce olurdu.

16 ay sürdüğü belirtilen bir çalışmanın maketlerle ve üç boyutlu tasarım gösterisi ile desteklenebilirdi…

Rahmetli Oktay Ekinci’nin seneler önce Mimarlar Odası Genel Başkanı olarak Rusya’da (Sovyetler dağılmamıştı) katıldığı uluslararası bir Mimarlık Kurultayı anısını hatırladım.

Rahmetli serbest saatlerinden birinde Moskova’da dolaşırken bir kuyrukla karşılaşır ve merakla yaklaşır. Moskova’nın imar planı yenilenmektedir.

Değişikliğe uğramış imar planı meydana konulmuş. Moskovalılar planda değişikliği orada inceliyorlar ve oradaki bir deftere görüşlerini yazıp imzalıyorlar. Ekinci’nin yanındaki Rus mimardan öğrendiğine göre o defterdeki görüşler daha sonra incelenecek ve o görüşler ışığında imar planı son şeklini alacak.

Rahmetli Ekinci heyecanlanıyor ve yanındaki Rus mimaraBen de görüşümü yazayım.” deyince şu yanıtı alıyor:

Sen görüş belirtemezsin. Çünkü bu şehirde yaşamıyorsun.

xx        xx        xx

Moskova’da yapılan bizde de yapılabilirdi.

Bir değil, birkaç tasarım Eski Garaj Alanı’nda sergilenebilirdi.

Her tasarımın önünde maketleri de yer alırdı.

Muğlalılar da oraya konulmuş bir deftere eleştirilerini, önerilerini yazabilirlerdi.

Katılımcı demokrasi” böyle bir şey değil mi?

Tabi Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün hafta başında Konakaltı Kültür Merkezi’nde düzenlediği tanıtım toplantısının da katılımcı demokrasinin gerçekleşmesinin araçlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi bu aracın işe yaradığını görebilmemiz için STK’ların ve Meslek Odalarının eleştirilerini ve önerilerini Başkan Gümüş’e göndermeleri gerekiyor.

En önemlisi de bakalım Başkan Gümüş olası eleştiri ve önerilere kulak verecek mi… Mesela tüm  STK’lar ve Meslek OdalarıBiz ticari alan değil, meydan istiyoruz” derlerse Başkan Gümüş buna uyar mı?

Menteşe Belediyesi’ni “ortak akıl” mı, “üst akıl” mı yönetiyor göreceğiz… 

xx        xx        xx

Neyse… Ben Eski Garaj Alanı’na yapılacak meydan ile ilgili önerilerimi yazayım.

Öncelikle Eski Garaj Alanı’nda 4 katlı yer altı otoparkı ve üstüne meydan yapılması kararı ile ne kadar mutlu olduğumu belirteyim ve gelinen bu nokta da emeği geçenlere teşekkür edeyim…

Önümüze “seçeneksiz” konulan “meydan tasarımı”nın sahibi Mimar Sertel Karataban’ın 16 aylık çalışmasının somutlandığı fotoğraflara baktığımda ben “yeşil” göremedim.

Tasarım bana “beton ağırlıklı” geldi….

Daha sonra, ayrıca bir peyzaj çalışması yapılacaktır diye umuyorum.

Öncelikle Öğretmen Evi ile Eski Garaj Alanı arasındaki sokak trafiğe kapatılmalı ve hatta o sokak alana katılmalı.

Sonra bu meydan “ticaret” yapılan değil, “miting”, “gösteri” yapılan bir meydan olmalı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da Marmaris’te söylediği gibi “Meydan olmayan yerde demokrasi olmaz. Demokrasi ile yönetilen kentlerin meydanları vardır”…

Meydan antik kalıntı havası veren mermer sütun ve kolonlarla daha estetik hale getirilebilir.

Mermer sütun ve kolonların yer alacağı kot farkı olan köşelerden biri yarım ay şeklinde küçük bir anfitiyatro haline getirilebilir. O minyatür anfitiyatronun önüne taşları bir insanın yarı boyunda olan satranç tahtası çizilebilir…

Tasarımda bankadan taraftaki kot farklı yere (ki orada otopark girişi var galiba) sanıyorum bir restoran&kafe konmuş. Yakışmış… Yaz, bahar aylarında üstüne de masa atılabilir. Stadyumdan taraftaki su fıskiyeleri de yakışıyor…

Belki bu meydanda paten ve kaykay da yapılabilir. Burada çocuklar için salıncak ve tahtırevana gerek var mı bilmiyorum. Şehrimizde yeterince çocuk parkı var.

Burada baştan beri dükkana karşı olduğum belli… Ama gümüş ve benzeri takılar, hediyelikler, el sanatı ürünleri satışı için tezgahlar bu meydana yakışacaktır…

Bu meydana güvercinler de yakışır.

Umarım bu meydan beyaz mermer ile kaplanıp, ortaya hamam görüntüsü çıkarılmaz. Traverten yakışır…

xx        xx        xx

Unuttuğumuz bir şey. Bu alanda lüks konut üretimini üstlenen yüklenici proje ortadan kalkınca zarara uğradı. O zararı tazmin edecektir. Kimden tazmin edecek bilmiyoruz. Zararını karşılasın diye meydan inşaatı kendisine verilir mi, dükkanlar zararı karşılamak için mi bilmiyoruz.

Hep birlikte görürüz artık… 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.