Ortak Akıl

Bu haber 03 Kasım 2017 - 0:27 'de eklendi ve 1.620 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

 

Son günlerde taşınan devlet hastanemizin yerinde 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastane yapılmasını ısrarla istiyoruz.

 

Bu konuya girmeden önce şunu belirtmeliyim. Ak Parti iktidarlarının sağlıkta yaptığı büyük yatırımları ve değişimi taktirle izlediğimi ve bu konfordan yararlandığımızı söylememiz lazım.

 

2011 yılında milletvekili adayı olduğumda Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile alt gelir gurubuna yönelik TOKİ konutları yapılmasını her yerde ve her fırsatta dile getirdim. Nasıl Tıp Fakültesi kurulması için çırpındıysak, ısrarla bu iki konunun üzerinde durduk.

 

Tıp Fakültemizin faaliyete geçebilmesi için mevcut Devlet Hastanemizin kullanımı yönünde Muğla Valiliği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü arasında bir sözleşme yapıldı. Böylelikle Tıp Fakültesi öğrencilerinin pratik eğitimi sağlandı.

 

Mevcut hastane 2. Basamak Sağlık Tesisi olmasına rağmen bekledik ve sonuçta Ak Parti iktidarının kararıyla 3. Basamak Sağlık Tesisi olan Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sahip olduk. Muazzam bir bina, yüksek konfor Muğla ilinin hizmetine sunuldu. Yeni hastanenin çevresinde bir takım eksiklikler olabilir. Ancak bunlar dev yatırımın heybeti yanında küçük sorunlardır.

 

Biz Muğlalılar, şimdi 1. Basamak ve 3. Basamak Sağlık Tesislerine sahip olduk. Arada 2. Basamak tesisimiz yok. Haklı olarak herkes taşınan hastanenin alanına 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren Devlet Hastanesi’nin geri getirilmesini ve bunun için depreme dayanıklı olmadığı belirtilen binaların yıkılarak 200-250 yatak kapasiteli bir hastane binası yapımının programa alınmasını istiyor.

 

Çünkü yeni hastanemiz bir İl Hastanesi ve verdiği hizmet nedeniyle de Ülke Hastanesi olup, 2. Basamak Sağlık hizmeti veren hastanelerde çözülemeyen vakaların merkezi olan bir sağlık kuruluşudur. Kısa sürede kapasitesini aşan bir talep ile karşılaşılacaktır. Bazı ilgililerle anlaşamadığımız husus yeni hastanenin merkez ilçenin hastanesi olarak görülmesidir. Halbuki farklı bir yapıya yönelmesi kaçınılmazdır.

 

Bu durumda hepimiz siyasi iradenin Muğla’nın bu haklı isteğine destek vermesini bekliyoruz. Başta iktidar milletvekilleri ve il başkanının konuya samimi bir şekilde sahip çıkması gerekiyor.

 

Özel bir hastane olan Yücelen Hastanesi’nin atılımlarını da zevkle izliyoruz. 2. ve 3. Basamak sağlık hizmeti veren devletin sağlık kurumları, özel hastanelerin rakibi değildir. Aksine Menteşe ilçesi sağlık merkezi olursa, beraberinde özel sağlık kuruluşları da gelişecektir.

 

Muğla gibi 3 milyon yabancı, 6 milyon yerli turisti ağırlayan bir ilde, çekişmeyle değil, çözüm odaklı düşünerek sonuç alabiliriz.

 

Bu konuda Muğla Ortak Akıl Birliği’nin kamuoyu oluşturmadaki çabalarını bir Muğlalı olarak takdirle kutluyorum.

 

Gelin gelecekte gurur duyacağımız hizmetlerde hep birlikte yerimizi alalım.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 06 Kasım 2017 / 10:29

Hayati Ağabeyciğim; Tüm Kalbi duygularımla talebinize katılıyorum. selam ve dua.