Ortacalı öğrenciler Türkiye’ye örnek oldular

Bu haber 16 Nisan 2019 - 1:41 'de eklendi ve 693 kez görüntülendi.

Ortaca Cengiz Topel İlkokulu öğrencileri, ‘Ortaca’da Evimiz, Temiz Kalsın Çevremiz’ isimli proje kapsamında topladıkları bin 603 litre atık yağ ile ilçede yaşayan 8 yaşındaki ihtiyaç sahibi bedensel engelli öğrenciye tekerlekli sandalye aldılar.

Kadir Tamer

Ortaca Cengiz Topel İlkokulu Öğrencileri, ‘Ortaca’da Evimiz, Temiz Kalsın Çevremiz” adlı proje ile hem çevreye duyarlı hem de yardımlaşmayı anlatan bir projeye imza attı.

Ortaca Cengiz Topel İlkokulu tarafından ‘Ortaca’da Evimiz, Temiz Kalsın Çevremiz’ isimli çevre projesi başlatıldı. Proje kapsamında gönüllü öğretmenler ve öğrenciler yaşadıkları çevreden bitkisel atık yağ, atık pil, batarya, akü gibi çevreye zararlı atıkları, doğaya terk etmeyerek, geri dönüşüme kazandırmak için harekete geçti.

Okul yönetimi proje kapsamında yaklaşık bin litre atık yağ toplamayı kendilerine hedef olarak seçti ve toplanan yağların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla lisanslı firmalar ile irtibata geçti. Yapılan çalışmalar kapsamında Deha Biodizel firması ile görüşen okul yönetimi hedeflerini firma yöneticileri ile paylaştılar. Ortaca Cengiz Topel İlkokulu’nun projesini öğrenen firma yetkilileri öğrencilerin bin litre atık yağ toplaması halinde bir ihtiyaç sahibine teslim edilmesi amacıyla bir adet tekerlekli sandalye alma sözü verdi.

Bin 603 litre topladılar

Okul yönetiminin firmanın tekerlekli sandalye sözünü öğrencilerle paylaşmasının ardından

gönüllü öğretmenler ve öğrenciler yaşadıkları çevreden atık yağ toplamaya başladılar. Günlerce çevrelerinden atık yağ toplayan öğrenciler proje sonunda elde ettikleri bin 603 litre atık yağı firmaya teslim edildi.

Firma sözünü tuttu

Öğrenciler tarafından toplanan atık yağlar firma yetkilileri teslim alınmasından kısa bir süre sonra, Deha Biodizel firması sözünü tutarak Ortaca Cengiz Topel İlkokulu’na tekerlekli sandalyeyi teslim etti. Tekerlekli sandalye ilçede yaşayan ve 8 yaşındaki ihtiyaç sahibi bedensel engelli Duygu isimli öğrenciye düzenlenen törenle teslim edildi.

Deha Biodizel Genel Müdürü Nihal Karakuş adına, Fethiye Şube Müdürü Okyay Tirli tarafından,  Sıfır Atık Projesine katkılarından dolayı, Ortaca Cengiz Topel İlkokulu Çevreyi ve Yeşili Koruma Kulübüne plaket verildi. Törende konuşan Tirli, “Cengiz Topel İlkokulu olarak, Türkiye’de bir ilki başardığınızı söyleyebilirim. Bunun için sizleri tebrik ederim” dedi.  

Firmadan öğrencilere teşekkür

Deha Biodizel Genel Müdürü Nihal Karakuş, Ortaca Cengiz Topel İlkokulu öğrencilerini okullarında gerçekleştirdikleri proje için teşekkür ederek öğrencilere şu mesajı gönderdi:

“Genel Müdürlüğümüz, bu projenin ülke çapına yayılması gerektiğini belirtiyor. Zaten bu konuda, Deha Biodizel firması ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan bir protokol de bulunuyor. Bitkisel atık yağların çevreye verdiği zarar konusunda, çocuklarda farkındalık oluşturmanız, geleceğimiz   açısından çok önemli bir çalışmadır. Bu projenin, devam etmesi halinde yine her bin litrelik bitkisel atık yağ teslimatı için, bir tane tekerlekli sandalye hediye edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Kamil KARAKAŞ 16 Nisan 2019 / 07:59

Bitkisel atık yağların yaşadığımız çevreye verdiği zararlara dikkat çekmek istedik. “Küçük küçük arılar, kovan kovan bal yaparlar.” sloganıyla hareket ettik. Öğrencilerimizin benimsediği, içselleştirdiği bir çalışma oldu. Projeye diğer okullardaki öğrenciler de destek verdi. Birlikte başardık. Tören sırasında, küçük Duygu’nun sevincine tanık olan öğrencilerimiz, Okul Müdürümüzün projeye devam etme teklifini, hep birikte kabul ettier

Kamil KARAKAŞ 16 Nisan 2019 / 08:11

Projemize inanan, destek veren herkese teşekkür ederiz. Haberde küçük bir hata olmuş. Kampanya için toplanan bitkisel atık yağların miktarı, 1063 litredir. Düzeltir ve özür dileriz. Kamil KARAKAŞ, Proje Gönüllüsü Öğretmen