Ortaca Müftüsü Dr. Özler’den Yaz Kur’an kurslarını ziyaret

Bu haber 15 Temmuz 2013 - 22:46 'de eklendi ve 654 kez görüntülendi.

ortacakurankursu12316546513213Ortaca Müftüsü Dr. İbrahim Özler, devam eden Yaz Kur’an Kursu hizmetlerini yerinde tespit etmek amacıyla merkez, kasaba ve köylerde bulunan kursları ziyaret etmeye başladı.
Haber Merkezi
Ortaca Müftüsü Dr. İbrahim Özler, devam eden Yaz Kur’an Kursu hizmetlerini yerinde tespit etmek amacıyla merkez, kasaba ve köylerde bulunan kursları ziyaret etmeye başladı. Ziyaretler sırasında, hem görevlilere hem de öğrencilere yaz Kur’an kurslarıyla ilgili birtakım tavsiyelerde bulunan Müftü Özler, öncelikle yapılan işin bir hizmet ve Allah rızası için bir ibadet niyetiyle yapılması gerektiğini vurguladı. Yaz Kur’an kurslarında başarıya ulaşabilmek için ilk günden son güne kadar hizmet aşkı gözetilerek çalışma yapılmasının fayda sağlayacağı ifade etti. İlçe Müftüsü Özler, öğrencilere İslam dininin sevdirilmeye çalışılmasını, güler yüzlü ve sabırlı davranılmasını, ayrıca öğrencileri seviyelerine göre gruplara ayırarak eğitim-öğretim yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Yaz Kur’an kurslarına devam eden öğrencilere sosyal ve kültürel etkinliklerin yaptırılmasını, öğrencilerin kitap okumalarının sağlanmasını, oyun oynamalarına engel olunmamasını ve onlara zaman zaman küçük hediyeler verilmesi gerektiğini de bildirdi
Yaz Kur’an kurslarının mezuniyet veya hatim gibi bir veda programıyla sonlandırılmasını ve kursa devam eden öğrencilerle kurslar bittikten sonra da devamlı olarak iletişim halinde bulunulmasının da öğrenciler üzerinde çok kalıcı bir etki bırakacağını söyledi.
Ayrıca, yaz Kur’an kurslarında görev alan tüm din gönüllülerine yaptıkları bu güzel hizmetten dolayı teşekkür edip, öğrencilere de başarılar diledi.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac kontenjanının yüzde 20 azaltılması nedeniyle 2013 yılında hacca gidecekler ve kesin kayıt hakları 2014 yılına devredilecekler için 24 Temmuz’da yeniden kura çekileceği bildirildi.
Ortaca İlçe Müftüsü Dr. İbrahim Özler, yaptığı açıklamada; “2013 yılı hac müracaatları 04-22 Şubat 2013 tarihleri arasında alınmış olup, 2013 yılında hacca gidecek vatandaşların sıralarını belirlemek üzere de 28 Mart 2013 tarihinde Diyanet işleri Başkanlığı tarafından bilgisayar ortamında basına ve kamuoyuna açık bir şekilde kura çekilmişti. Ancak, Suudi Arabistan Hac Bakanlığı 2013 yılı hac mevsiminde Kâbe’de devam edecek olan inşaatı gerekçe göstererek, İslam ülkelerine tanınan hac kontenjanından yüzde 20 kısıtlama yapılacağını ifade ederek, bu yıl Türkiye’ye tanınan hac kontenjanından yüzde 20 düşürülmek suretiyle hacı adaylarını ülkelerine kabul edebileceklerini ifade etmişlerdir. Bahse konu olan olay sebebiyle Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulu da 04 Temmuz 2013 tarihinde toplanmış ve toplantı sonunda 2013 yılında hacca gitmeye hak kazananlardan yüzde 20 yani 14 bin 800 kişilik kontenjan azaltılması kapsamında kesin kayıt hakları 2014 yılına devredilecekler için 24 Temmuz 2013 tarihinde saat 11.00’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bilgisayar ortamında, basına ve kamuoyuna açık bir şekilde yeniden kura çekilmesi karara bağlanmıştır. 2013 yılında hacca gitmeye hak kazananlardan gönüllü olarak bu haklarını 2014 yılına devretmek isteyenlerin 15-19 Temmuz 2013 tarihleri arasında ilgili dilekçeleriyle birlikte İl Müftülüklerine başvurmaları gerekiyor. 2013 yılı hac konaklama türlerindeki fiyatlar geçerli olmak üzere 2014 yılında kuraya katılmadan bu kişilere kesin kayıt hakkı verilecek” dedi.
Müftü Özler, Diyanet İşleri Başkanlığı ve acente organizasyonundan yüzde 20 kontenjan azaltılması kapsamında kesin kayıt hakları 2014 yılına devredeceklerin yatırdıkları hac ücretlerinin 16 Ağustos 2013 tarihine kadar ilgililere iade edileceğini sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.