Örnek Teşkil Ediyor « Hamle Gazetesi

Örnek Teşkil Ediyor

Bu haber 16 Haziran 2016 - 0:26 'de eklendi ve 834 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Sadece Muğla değil komşu il Aydın adına da hizmet veren bir kurum var ki, özellikle son yıllarda tüm dikkatleri üzerinde topluyor.

Üstelik sadece bölgesi ve Türkiye genelinde değil.

Dünya ölçeğinde de istim üzerinde.

Hal böyle olunca aynı kurum kıvancımız oluyor.

***

Söz konusu olan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü.

Aynı başmüdürlük, özellikle orman yangınlarına karşı öylesine bir başarı elde etti ki!

Hem de 5 yılı geçen süreden bu yana.

Dolayısıyla en önemli varlıklarımız arasında yer alan ormanlarımız adına mutlu olmamak elde değil.

Üstelik başarı, vurguladığım gibi sadece bölgemizle sınırlı değil.

Sınırlarımızı aşmış vaziyette.

Bizatihi Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik’in açıklamasına göre, orman yangınlarıyla mücadelede dünyada örnek gösterilen ülke konumundayız.

Dünyanın orman varlıkları bağlamında önemli ülkeleri arasında yer alan Kanada’nın, yangınlarla mücadelede Türkiye’yi örnek göstermesi, bu bağlamda nasıl bir politika izlendiğini işaret ediyor.

Kuşkusuz bu yaklaşım ülkemiz, ilişkin olarak Muğla Orman Bölge Müdürlüğü adına bir başarı öyküsü.

Bu nedenle, geçmişten günümüze emeği geçen herkesi, milli varlıklarımız arasında yer alan ormanların korunması ve geleceğe taşınması adına, yürekten kutluyorum.

***

Gözlemlediğimiz kadarıyla şu sıra Orman Bölge Müdürlükleri, ona bağlı İşletme Müdürlüğü ve Bölge Şeflikleri, bir yerde diken üstündeler.

Havaların ısınması üzerine muhtemel yangınlar olabileceği düşüncesiyle tüm personel bir noktaya odaklanmış vaziyette.

Dolayısıyla onlar gece gündüz durmaksızın bölgeyi kontrol altında tutuyorlar.

Yeterli personel, araç ve gereçler itibariyle.

Yani tam tekmil.

***

Bu nedenle Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, beraberinde mesai arkadaşları olmak üzere, basın mensuplarıyla bir araya geliyor.

Amaç, gelinen nokta itibariyle başmüdürlüğün konumu, özellikle yangın mevsimi öncesinde alınan tedbirler hakkında bilgilendirmek.

Orman Bölge Müdürlüğünün her yıl, üstelik birkaç kez, tüm gelişmeler adına açıklamalarda bulunmasının yerinde bir davranış olduğuna kuşku yok.

En azından, Türkiye’nin en önemli orman alanlarına sahip Muğla’da, muhtemel bir yanlışlığa meydan verilmemesi bağlamında basın mensuplarına bilgilendirme yapılması, olmazsa olmaz bir koşuldu.

İlişkin olarak Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik önce, 1 milyon 150 bin 201 hektar alana sahip olduklarının altına çiziyor.

Devamla, buralar yangın hassas kesimler. Bu yüzden havadan ve karadan olmak üzere, teknolojinin son imkanlarını kullanarak mücadele ediyoruz.

Mevcut 1400 işçimiz yanında 89 arazöz, 38 su tankeri, 51 ilk müdahale aracı, 12 dozer, 11 grayder ve 9 trayler kara gücümüzü oluşturuyor.

Bu kadar da değil.

Yangınlarla mücadelede en etkin araçlar arasında yer alan, Fethiye, Marmaris, Milas ve Nazilli’de konuşlanan 4 su atma özelliği taşıyan, Ula’da  konuşlanan 1 genel amaçlı olmak üzere 5 helikopter, Bodrum hava limanında konuşlanan 2 amfibik uçak hizmetimizde.

Hiç kuşku yok ki Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün, bünyesinde bulunan personel, yangına müdahalede kullanılan her türlü araç ve gereçler itibariyle, küçümsenmeyecek bir donanıma sahip olduğu yadsınamaz.

Üstelik mevcut personelin yeterli deneyim ve tecrübeye sahip oldukları da düşünülürse.

***

Konuya ilişkin bir başka ayrıntı, yangınların çıkış nedeniydi.

Her yıl hiçte küçümsenmeyecek miktarda orman yangınları gözlendiğine göre, hangi etkenler ön plandaydı?

Bizatihi Bölge Müdürü Çelik’in açıklamasına göre son 10 yılın verileri baz alındığında, yıllık ortalama 327 yangın çıkmakta, ilişkin olarak 909 hektar alan zarar görmektedir.

Yangınların çıkış nedenleri konusunda yapılan istatistiklere göre % 36 oranında ihmal ve dikkatsizlik, % 17 kasıt, % 23 yıldırım ve % 19 oranında meçhul.

Konuya ilişkin temel noktalardan biri, ormanların muhtemel tehlikelere karşı gözetim altında tutulması.

Bölge Müdürü Mehmet Çelik ormanlarımız, 58 yangın gözetleme kulesinden 24 saat gözetim ve denetim altındadır. Yanı sıra 15 kulemizde Genel Müdürlüğümüz, Bilkent Üniversitesi ve TÜBİTAK İş birliği ile yapılan kameralı gözetim sistemi bulunuyor.

Neticede, örnek teşkil eden görev anlayışı ve teknik birleşince, Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün başarısı kaçınılmazdır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.