Ormanlara ‘zehirli mantar’ uyarı tabelası

Bu haber 29 Ekim 2014 - 19:03 'de eklendi ve 640 kez görüntülendi.

zehilimantarOrman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, mantar zehirlenmelerinin önüne geçmek için ormanlık alanlara ikaz tabelaları hazırlıyor.

Haber Merkezi

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), son dönemde artan mantar zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla zehirli mantar türlerine ilişkin ikaz tabelaları hazırlıyor. Türkiye’de yaklaşık tür sayısının 2 bin civarında olduğu mantarların hangilerinin yenilebilir, hangilerinin zehirli olduğu konusunda ormanlık alanlara konulması düşünülen tabelalar vatandaşları uyarı niteliği taşıdığı açıklandı.
Yetkililer, doğal mantarların mevsimlere bağlı olarak doğada çıktıklarını ve tespit edilebildiklerini belirterek, en uygun mevsim niteliğindeki sonbahar aylarında veri sayısının hızla artacağını düşündüklerini dile getirdi. Orman Genel Müdürlüğü, son dönemde artan mantar zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla zehirli mantar türlerine ilişkin ikaz tabelaları da hazırlıyor. Genel Müdürlüğün internet sayfasına ise Türkiye’deki mantar türlerine ilişkin bilgilendirme amaçlı videolar konularak, vatandaşların bu konuda daha bilinçli hareket etmesi amaçlanıyor.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.