Ormanlar Kimin Elinde?

Bu haber 29 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 3.204 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Sorum yanlış anlaşılmasın. “Kimin elinde?” derken kastım, orman yangınları ile mücadelenin ehil ellerde olup olmadığı…

Son genel seçimden bu yana kaçıncı orman bölge müdürümüz oldu unuttum.

Ancak şu anda İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görevini yürüten İbrahim Aydın’ın Muğla Bölge Müdürlüğü’ndeki başarılarını unutmak mümkün değil…

Bir orman teşkilatının orman yangınları ile mücadelede başarısının ölçüsü nedir? Yılında veya sezonda çıkan yangın sayısı mı, kaybedilen orman miktarı mı?

Kaybedilen orman miktarı…

Bunu İbrahim Aydın’dan öğrenmiştik.

xx        xx        xx

Mustafa Kurtulmuşlu’nun Orman Genel Müdürlüğü’nün de en başarılı ismi İbrahim AydınAydın’ın Muğla’daki başarılarının, emekli olunca Muğla’dan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı olan Kurtulmuşlu için onur ve başarı kaynağı olduğunu biliyoruz. Kurtulmuşlu da döneminin başarılı genel müdürü idi.

Kurtulmuşlu emekli olunca yerine gelen isim ilginçti. Daha önce Muğla’da Bölge Müdürlüğü yapan İbrahim Çiftçi getirilmişti. Şaşırmıştık. Çiftçi, bize göre İbrahim Aydın’ın eline su dökemezdi…

İbrahim Aydın son genel seçimde memleketi Antalya’dan AK Parti Milletvekili Aday Adayı olmuş, ama temayül yoklamasında başarılı olmasına rağmen sıralamaya girememiş, adaylık nedeniyle istifa ettiği teşkilatına geri dönmüştü.

Nedense, genel Müdür, en azından Genel Müdür Yardımcısı olması beklenirken çok başarılı olduğu ve sevildiği Muğla’ya bile verilmemiş İzmir’de görevlendirilmişti.

xx        xx        xx

Orman Genel Müdürlüğü görevinden emekli olup, 30 Mart yerel seçimlerinde gelip Muğla’da AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı olan Mustafa Kurtulmuşlu’ya İbrahim Aydın’ı sormuştuk. Kendisinin hiçbir cemaat ve tarikata yakınlığının bulunmadığını belirten ve Muğla’da kaldığı sürede olmadığına da tanıklık ettiğimiz Kurtulmuşlu sorumuzu yanıtlarken şöyle diyordu:

İbrahim de benim gibi. Cemaat, tarikat ilişkisi yoktur. Genel Müdürlüğümde birlikte başarılara imza attık. Muğla ve ülkemiz orman yangını ile mücadele dünya çapında başarılı oldu. Benden sonra genel müdürlük İbrahim’e yakışırdı, ama…

Ama İbrahim Çiftçi yakıştırıldı!

Sonra da galiba “yakışmadığı” düşünüldü, mesleğinin zirvesinden “müsteşar yardımcılığı” ile adeta kızağa çekildi… (!)

xx        xx        xx

İbrahim Aydın İzmir’e Bölge Müdürü olurken, yerine Antalya’dan Bölge Müdür Yardımcılığından Ali Yıldırım gelmişti. Muğla Bölge Müdürlüğü’ne o yakıştırılmıştı… (!)

Ali Yıldırım’a ısınamamıştık. Çünkü Muğla’da İbrahim Aydın başarı ve ‘insan ilişkileri’ çıtasını çok yükseltmişti… Tabi Yıldırım görev süresinde başarısız da olmadı…

Ama “her ne oldu iseİbrahim Çiftçi’nin Genel Müdürlüğe yakışmadığı kanaatine nasıl varıldı ise Ali Yıldırım’ın da Muğla Bölge Müdürlüğü’ne yakışmadığı kanaatine varıldı. Ankara’ya alınarak adeta O da kızağa çekildi… (!)

Yerine Orman Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığında 2.5 yıldır Müfettiş olarak görev yapmakta olan Mustafa Kara yakıştırıldı.

xx        xx        xx

Ağustos ayı orman yangınlarında en riskli aydır. Yangın çıkması için her koşul hazırdır. Bir de “insan eli” değdi mi tamam!..

Mustafa Kara Bergamalı… Üstelik Orman Mühendisliği’nin üstüne bir de Hukuk okumuş. Yani aynı zamanda hukukçu… Peki, iyi bir yangıncı mı?

Bilmiyoruz. Olup olmadığını hep birlikte göreceğiz…

Milas ilçesine bağlı Ören Mahallesi‘nde çıkan ve bir gece boyunca süren yangın 20 saat sonra kontrol altına alınabildi. Bilanço ağırdı. 600 hektar alan yok oldu…

Yangınla mücadeleye Muğla Büyükşehir Belediyesi, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerine bağlı ekipler de katılırken İzmir, Manisa, Antalya, Denizli, Kütahya ve Aydın‘dan da orman ekipleri bölgeye sevk edildi. Yangının çıktığı günün ertesi sabahın ilk ışıklarıyla 5 uçak ve 7 helikopterin yanı sıra 10 iş makinesi, 60 arazöz ve 200 yangın söndürme işçisi söndürme çalışmalarına katıldı.

Sonuç neredeyse bir günde 600 hektar orman alanı kül oldu…

xx        xx        xx

5 uçak, 7 helikopter…

İbrahim Aydın’ın bölge müdürlüğünde yangına ne kadar çok hava ve kara müdahalesinden çok, yangın ihbarı gelir gelmez yangının çıktığı yere havadan yangın söndürme işçilerinin ne kadar zamanda indirilip indirilemediği önemliydi.

Yani Orman Genel Müdürlüğü, İbrahim Aydın’ın Muğla Bölge Müdürlüğü’nde çıkan yangın sayısı ne kadar artarsa artsın, kaybedilen alanın azlığı ile başarı elde etmiştir.

Ajansların basında yer alan haberlerinde “Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara da keşif helikopteriyle gökyüzünden hava araçlarını yönlendirdi.” şeklindeki ifade dikkat çekiciydi.

Orman yangını ile mücadelede gökyüzünden hava araçlarını yönlendirmek diye bir yöntem var mı onu da bilmiyoruz… (!)

Muğla bu güne kadar 20’ye yakın bölge müdürü tanıdı. Onlardan biri de milletvekili oldu. Ben Cavit Tığ’ı unutamam… Yangınla mücadeleyi havadan veya masa başından yönlendirmez, ekiplerin yanında yer alırdı… Bir seferinde yangınla mücadele edilirken, ormanı ateşe vermişti. Ertesi gün de gazeteler, “Orman Bölge Müdürü ormanı ateşe verdi” diye yazmıştı. Yangını durdurmak için “Karşı ateş” diye bir yöntem varmış, nereden bilelim… (!)

Cavit Tığ Muğla’da görev yapan başarılı birkaç bölge müdüründen beriydi…

xx        xx        xx

Sakın yanlış anlaşılmasın. Niyetim yeni Bölge Müdürümüz Mustafa Kara’yı yargılamak, çarmıha germek değil… Kendisini tanımıyoruz bile.

İbrahim Aydın Muğla’da hesap veren ilk bölge müdürü değil, ilk “müdür” idi. Yangın sezonu bitince bir değerlendirme toplantısı yapar ve yılsonunda da hesap verirdi. Uygulamayı elinden geldiğince Ali Yıldırım’da sürdürmüştü. Belki Mustafa Kara da bu geleneği sürdürür. Yangın sezon sonunda kendisini daha yakından tanırız…

Milas yangını sezonun ilk büyük orman yangını oldu. Umarız ikinci büyük olmaz…

Ören’de geçen yılda yangın çıkmıştı. Neredeyse Ören de yanacaktı…

Bilmiyoruz, söylentiler var. Gerçi Bölge Müdürümüz Bergamalı, ama güya Egeli ormancılar Karadeniz’e, Karadenizli veya Karadeniz’de görev yapmış ormancılar Ege’ye gönderiliyorlarmış. Bu söylenti ne kadar doğru bilmiyoruz. Umarız değildir. Eğer öyleyse, Mustafa Kara’ya Allah kolaylık versin…

xx        xx        xx

Hafta sonunda Bodrum’un Akyarlar ve Konacık noktalarında makilik yangınları vardı. Bodrum yanıyor mu, yakılıyor mu bilmiyorum. Ne zaman turizm merkezlerinde, turizm merkezi yakınlarında yangın çıksa, “Arsa yaratılıyor” denir. Bu niyetle yakanlar olabilir. YakmayınOrman Kanunu’na göre, yanan alanların imara açılması söz konusu değil. Yeniden hemen ağaçlandırılıyor.

İki günlük, üç günlük, ama değişik yerlerde tatil yapıyorum. Ören’e giderken Akbük Koyu’nun yeniden yeşiller giydiğini; Datça’da Palamutbükü’ne giderken Aktur-Çubucak arasının yemyeşil olduğunu sevinerek gördüm. Orman yangınlarına rağmen Muğla’da ormanlık alanının bir iki hektar büyüdüğünü sanıyorum… (!)

Ama Palamutbükü’nde denizden karaya baktığımda, dağların eteklerinde badem ve zeytin vardı, ne var ki yamaçlarda hiçbir şey yoktu.

İbrahim Aydın’ın oralarla ilgili projesi vardı. Galiba unutuldu. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.