Ormanın küllerinden otel doğuyor

Bu haber 16 Haziran 2015 - 20:57 'de eklendi ve 1.310 kez görüntülendi.

ormaninkullerinden6511651Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın “Orada hiçbir izin söz konusu değildir. Eski haline getirmek için ne gerekirse yapılsın.” dediği Pina Yarımadası’nda MNG Holding’in başlattığı tesis, engellenemeyip Günay’ın başını yediği gibi Güvercinlik Koyu’nda işler “Sarı Öküz” hikâyesine döndü. Tepkiler karşısında MNG Holding’in geri çekildiği ve adeta dolgu ile yeniden yaratılan Yarımada’da Çankırı İnşaat’ın 5 yıldızlı La Blanche Island Güvercinlik Oteli hizmete açmasının ardından, ikinci derken şimdi de üçüncü tesis ortaya çıktı.

Özcan Özgür

Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın “Orada hiçbir izin söz konusu değildir. Eski haline getirmek için ne gerekirse yapılsın.” dediği Pina Yarımadası’nda MNG Holding’in başlattığı tesis, engellenemeyip Günay’ın başını yediği gibi Güvercinlik Koyu’nda işler “Sarı Öküz” hikâyesine döndü. Tepkiler karşısında MNG Holding’in geri çekildiği ve adeta dolgu ile yeniden yaratılan Yarımada’da Çankırı İnşaat’ın 5 yıldızlı La Blanche Island Güvercinlik Oteli hizmete açmasının ardından, ikinci derken şimdi de üçüncü tesis ortaya çıktı.

Güvercinlik’te imar yetkisinin Bodrum’da değil, Milas’ta olması nedeniyle kot farkından inşaatların 5 kata kadar çıkabildiğine işaret edilirken, bu avantaj nedeniyle bölgede yeni tesislerin yükselebileceğine dikkat çekildi.

İlk tesis hizmete açıldı

Güvercinlik Koyu’nda 8 yıl önce çıkan orman yangınında, büyük bölümü koruma altında olan Halep Çamları ile kaplı bölgede 238 hektar alan kül olmuştu. Şimdi Güvercinlik Koyu’nda nesli tükenmekte olan Halep Çamları’nın küllerinden turizm tesisleri doğuyor.

İlk tesise Pina Yarımadası’nda bir de dolgu yapılan alanda MNG Holidng tarafından başlandı. Bölgede yangının ardından dolgu ile ikinci çevre felaketi yaşanmış oldu.

Dönemin Muğla Orman Bölge Müdürü olan ve 7 Haziran Genel Seçimi ’ne Antalya’da AKP’den 6. sıra milletvekili adayı olarak giren İbrahim Aydın, 8 yıl önce bölgede çıkan yangının ardından yaptığı açıklamada, büyük ölçüde insan kaynaklı olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, “Ormanlık alanlar ve imar yerleri belli. Kesinlikle iddia ediyorum ki yanan yerler ne 2B kapsamında olacak ne de imara açılacak. Temizleyerek yeşillendireceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Buna karşılık MNG Holding Pina Yaramadası kıyısında dolgu çalışmalarına başladığında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da “Orada hiçbir izin söz konusu değildir. Eski haline getirmek için ne gerekirse yapılsın.” derken, dolgu tamamlanıp, inşaata başlanmıştı. Şu anda Erzurum Valisi olan dönemin Muğla Valisi Ahmet Altıparmak ve bütün çevre örgütleri de ayağa kalkarken, Altıparmak’ın ardından göreve gelen Vali Fatih Şahin’in de Altıparmak’ın gösterdiği dirayeti göstermemesi sonucu tesisin kaba inşaatı tamamlandı ve Ertuğrul Günay’da Turizm Bakanlığından oldu.

Gelen tepkiler üzerine de holdinge 46 bin 500 liralık para cezası kesilmiş, dolguyu kaldırması için de bir yıllık süre tanınmıştı. Ancak dolgu kaldırılmadı, tepkiler karşısında MNG Holding geri çekildi ve 5 yıldızlı La Blanche Island Güvercinlik Oteli Çankırı İnşaat tamamlayarak hizmete açtı.

Nazlı ılıcak’ın twitter paylaşımı

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden birisi olan Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güvercinlik’te, ormanlık alan içerisine yapılan beş yıldızlı otel tepki toplamaya devam ederken, Güvercinlik’te yazlığı olan Nazlı Ilıcak, Twitter hesabında, “Önce ormanı yaktılar, sonra da bu koca otelin yapılmasına izin verdiler. Yer, Güvercinlik Bodrum. Hukuksuzluğu onarırken Bodrum Güvercinlik’te yakılan ormana inşa edilen bu otel unutulmasın. Kupon arazi yağmasına son. Durdurmak için henüz geç değil. Bunun da altından koskoca bir yolsuzluk ve rüşvet dosyası çıkacağına inanıyorum.” diye paylaşımda bulundu.

İkinci tesis

Bölgede 8 yıl önce yaşanan orman yangınında kül olan Çalep Çamları’nın yenilerinin dikilmesi beklenirken, bugün artık küllerinden tesis yükseliyor. Yanan ormanlık alanda bir de deniz doldurularak yapılan La Blanche Island Güvercinlik Otelin inşaatına hale tepkiler devam ederken, biraz ötesinde bir anda ikinci tesisin kaba inşaatı yükseldi.

Milas-Bodrum yolu üzerinde koya adını veren Güvercinlik Mahallesi’nin karşı kıyısında 4 numaralı parseldeki 78 bin 791 metrekare alan üzerinde, 2014 Kasım ayında bir şirket tarafından otel yapılması için çalışma başlatıldı. Hızla ilerleyen otel inşaatının proje yatırım tutarının 60 milyon lira olduğu öğrenildi. Proje kapsamında ilerleyen süreçte tesise, deniz kıyısı kesiminde iskele yapılması da planlandığı ifade edildi. Milas Belediyesi mücavir alanı içerisinde yer alan tesisin proje alanına ait imar planının ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanacağı belirtildi.

Güvercinlik Koyu’nda, bin yatak kapasiteli ikinci otelin inşaatı hızla devam ediyor. Sekiz yıl önce çıkan yangında 150 hektar Halep çamı ve kızılçam ormanı kül olmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koydaki ormanlık alan, 2006 yılında turistik tesis yapılması amacıyla 85, 80 ve 95 dönüm olarak üç şirkete tahsis edilmişti. 2007 yılında aynı anda üç noktada çıkan yangında kül olan alanlarda bölgede yitirilen Halep Çamı ormanı 283 hektar ulaşmış oldu.

  1. Tesis için hafriyat başladı

İlkinde olduğu gibi geçen yıl başlayan ikinci tesise de tepkiler yükseldi, ama olay bir kere akıllara “Sarı Öküz öyküsünü” akıllara getirir hale geldi.

Bölgede başlayan 2’inci otel inşaatının kabası bitmek üzereyken, 3’üncü bir inşaatın daha başladığı görüldü. Pina Yarımadası üzerinde doğal koruma altında olması gereken ve 8 yıl önceki yangından kurtulabilmiş Halep Çamlarının arasında yükselen 2’inci inşaatın hemen yanı başında başlayan yeni inşaatın 3’üncü bir otele ait olduğu öğrenildi.

Bölgede başlayan bu 3’üncü inşaatında son olmadığı, Turizm Bakanlığı tarafından bölgeye bir başka turizm tesisi için daha onay verildiği iddia ediliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.