Ormanı kundaklayanın PKK bağlantısı ve Muğla…

Bu haber 24 Eylül 2019 - 0:06 'de eklendi ve 1.623 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda tüyler ürperten bir kamera kaydı izledim.

İstanbul‘un ne kadar ormanı kaldı ise, sık sık yangınla gündeme gelen Aydos Ormanın‘nda insanlık dışı bir kundaklamayı ahlaklı ve vicdanlı bir yurttaş kameraya çekmiş. Görüntü, Pendik’te konutların göründüğü yerleşim alanının hemen dibinde, genç çam ağaçlarının içinden çıkan dumanlarla başlıyor. Sonra hafif alevler ile dumanın yükseldiği yerden çıkan bir kişinin “kaçmadan” oldukça sakin, yürüyerek uzaklaşmasını izlerken son buluyor.

Öteden beri ormanları PKK‘nin yaktığı iddiaları ile bazı PKK yapılanmalarından bu yangınları üstlenenler olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir diğer bildiğimiz, rasmi ağızlardan “Ormanları PKK’nin yaktığı anlaşılmıştır. Elimizde belge, bilgi var” şeklinde bir beyanın da olmamasıdır.

Ki Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi‘nde geçtiğimiz günlerde ‘Cumhur İttifakı‘ üyelerinin bu anlamda “PKK’nın kınanması” için verdiği önerge reddedildi.

İstanbul‘da çekilmiş kamera görüntülerini izlerken, ilk anda “Adamlar ormanları yakıyorlar, sonra da çıkıp ‘biz yaktık’ diyorlar, ama biz inanmıyoruz… Şimdi de inandırmak için kameraya çekip, görüntüleri televizyonlara mı gönderiyorlar?” diye düşündüm…

xx      xx      xx

Bilindiği gibi, konu Büyükşehir Belediye Meclisi‘nin 2. Dönem ilk toplantısında tartışma konusu oldu. AK Parti Gurup Başkanvekili Hürol Önder tarafından, Muğla‘nn da içinde yer aldığı yerlerde çıkan orman yangınlarının PKK‘ya bağlı bir gurup tarafından üstlenildiğine dikkat çekilerek, PKK‘nın kınanması için bir önerge verdi.

Önerge, AK Parti’li meclis üyeleri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün arasında geçen uzun tartışmalardan sonra CHP’li ve İYİ Partili Meclis Üyelerinin oyları ile reddedildi.

Ardından ret kararını protesto eden AK Parti İl Başkanı Kadem Mete yazılı açıklama yaparak, “Büyükşehir Belediye Meclisi, PKK terör örgütünü kınayamayan bir tutum sergileyerek, ilimizin tarih sayfalarına bir utanç vesikasını yapıştırmış, her bir Muğlalının bu tür bir irade tarafından yönetiliyor olma gerçeğini hepimizin yüzüne çarpmıştır. CHP yöneticilerini, MBB Meclisi çatısı altında en kısa zamanda bu aciz görüntüyü ortadan kaldırarak PKK terör örgütünü lanetleyen bir iradeyi ortaya koymaya davet ediyorum.” demişti.

Ben de 18 Eylül 2019 tarihli “12 Eylül’ü kınadılar, PKK’de anlaşamadılar!” başlıklı yazımda, Başkan Gürün‘e ve dolayısıyla CHP’li, İYİ Partili meclis üyelerine haksızlık yapıldığını savunmuştum…

xx      xx      xx

Şimdi hafta sonunda NTV‘de izlediğim kundaklama görüntülerinde “ihanetten” sonra 18 Eylül 2019 tarihli yazım için pişman oldum mu? Hayır… Türkiye Cumhuriyeti bir “hukuk devleti” ise, ortada bir Savcılık Soruşturması, başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıkların açıklaması ve kınaması olmadan Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nden “bu konuda” bir kınama kararı çıkmasını istemek ve karar çıkmayınca da eleştirmek, kınamak gerçekten haksızlık…

Demokrasiye inanıyorsak her şey hukuk çerçevesinde olmalı.

Ki o meclis toplantısında Başkan Gürün önergeye karşı çıkarken, “Benim devletim bir açıklama yaparsa, onu doğru kabul ederim. Kanaat değil veriye ihtiyacım var. Devletimin resmi açıklaması beni bağlar. Onun dışında ben ön kabul ile bunu yaptığım taktirde Büyükşehir Meclisi olarak Hükümetimin yapmadığı bir açıklamanın altına imza atmış olurum.” diyordu.

O meclisin üyelerinden biri olsaydım, “hukuka saygılı ve linç kültürüne karşı” biri olarak, bu konuda bir tek bakan kınamada bulunmamış ve bir tek AK Partili Meclis kınama kararı almamışken o önergeye “evet” demezdim…

Kaldı ki CHP’nin PKK ile birlikte her türlü teröre karşı olduğunu biliyoruz…

xx      xx      xx

Şimdi ne olacak?

Şimdi bir kundaklama görüntüsü ve terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu belirtilen bir kundakçının “itirafı” ve bir bakıma “suçüstü yakalama” ile karşı karşıyayız.

Bir yurttaş tarafından kayda alınan kundaklama ve kundakçı, görüntülere göre, ormanı ateşe verdikten sonra bulunduğu yerden uzaklaşıyor. Aydos Ormanı‘ndan dumanlar yükselmeye başlarken görüntüyü çeken yurttaş polisi arayıp durumu bildirmesi üzerine operasyon başlatan güvenlik güçleri, kundakçıyı dumanların yükseldiği bölge yakınlarında yakalıyor…

Bu konudaki haberlere göre, ilk sorgusu Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü‘nde yapılan şüpheli Yakup Akman‘ı görüntüleyen yurttaş ta teşhis etmiş. Mardin-Kızıltepe nüfusuna kayıtlı Yakup Akman‘ın terör örgütü PKK ile bağlantısı tespit edilmiş.

Bu arada terör örgütünün yakmaya çalıştığı yerlerden birisi de İstanbul Arnavutköy olmuştu.

4 Eylül‘de Şamlar Orman Parkı mevkiinde iki piknik tüpünü patlatarak yangın çıkarmaya çalışan 3 kişi terörle mücadele ekiplerince yakalanmıştı. 26 yaşındaki H.A., 25 yaşındaki K.D. ve 20 yaşındaki H.Ç. de ifadelerinde orman yakma talimatını terör örgütü PKK‘dan aldıklarını itiraf etmiş ve PKK‘nın sözde gençlik yapılanmasına üye oldukları ortaya çıkan teröristlerden K.D. adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış bulunuyor…

xx      xx      xx

Büyükşehir Meclisi‘nde çıkan tartışmalarda Başkan Gürün, orman yangınları ile ilgili “Benim de kundaklama şüphelerim var” demişti. O şüphe herkeste vardı, bende de vardı, ama “suçlama” yapabilmek için elde “somut” veri yoktu.

Ankara‘ya kadar gitmeye gerek yok. O günlerde ne Muğla Orman Bölge Müdürü‘nün, ne Muğla İl Emniyet Müdürü‘nün ne de Muğla Valisi‘nin “Ormanlarımızı PKK yakıyor” diye bir açıklaması olmadı.

AK Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Gurup Başkanvekili Hürol Önder‘in adını verdiği PKK‘nin gençlik yapılanmasının “yangınları üstlenmesiniMardin‘e tayin olan İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya‘ya sormuştum. O zaman “Evet böyle bir üstlenme var. Örgütün gençlik yapılanması ‘güçlüyüz’ havası yaratıyor. Reklamlarını yapmamak lazım.” demişti. Bu o günlerde bu köşede “terör örgütü reklamını yapıyor” diye yazmıştım.

Ortada Başkan Gürün‘ün de aradığı “somut veri” ise yoktu. Ama bu gün var…

xx      xx      xx

İstanbul‘da kundakçının itirafının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise konuya ilişkin açıklamasında, söz konusu zanlının ‘terör bağlantısı‘ bulunduğunu belirtirken “Burada orman yangınlarıyla terörün ilintisini tamamen ortaya çıkarmış oluyoruz” diyerek şu ifadede bulundu:

Bu yaz yangınlar çıktığından beri birçok yangınla ilgili ciddi şüphelerimiz olduğunu söylemiştim. Çünkü aynı anda aynı yerde veya aynı anda çok farklı lokasyonlarda farklı farklı yangınların çıkması nedeniyle bu işin kasıtlı ve terörle ilgili olabileceğine dair benim de bazı tespitlerim olmuştu. Takip eden günlerde de seyreden yangınların çoğunun PKK tarafından üstlenilmesi vardı. Bununla ilgili araştırmalar, kolluk kuvvetlerimiz tarafından devam ediyor

Görüldüğü gibi kundakçının itirafına rağmen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hala bu konuda PKK terör örgütünü lanetliyemiyor. “Bununla ilgili araştırmalar, kolluk kuvvetlerimiz tarafından devam ediyor.” diyor!

Şimdi ne olacak?” sorusunun yanıtı ortada…

Cumhur ittifakının AK Partili, MHP’li Meclis Üyeleri Ekim/2019 Büyükşehir Meclis toplantısına bu gelişmeler doğrultusunda yeni bir “kınama önergesi” ile geleceklerdir…

xx      xx      xx

PKK ile ilişkili olduğu belirlenen ve itirafta bulunan “her türlü canlı düşmanı” şerefsiz kundakçı suçüstü yakalandığına göre Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nden “kınama” çıkar mı derseniz, çıkmaz.

Çünkü hala ortada bir “resmi açıklama” yok…

Neden yok?” sorusunun yanıtını da objektif ve sorumlulukla aramalıyız. Bir an önce de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli‘nin zikrettiği “kolluk kuvvetleri araştırmaları” tamamlanmalı…O soruşturma inşallah Büyükşehir Meclis Toplantısına kadar sonuçlanır…

Ayrıca kınamakla, lanetlemekle orman yangınları sona ermiyor da… Ormanlarımızın hassas noktalarına “foto kapanlar” mı kurulacak, devriyeler mi çıkarılacak; ne yapılacaksa yapılmalı… Daha yangın sezonu bitmedi…

Yok, hayır, illede lanetleyelim deniliyorsa, ben PKK‘yi de lanetliyorum, ormanları yakanları da… Allah ormanları yakanları ateşlerde can vermeyi nasip etsin…

——————————                                                                   ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Laf taşımayı bırakın. Kitap, gazete, dergi taşımaya bakın…

ÇİVİ

Menteşe Kültür Sanat Şenliği’nde pop sanatçısı Ege kitabını imzalayıp söyleşi yapacakmış. Arkadaşım, “Hüseyin Anıl’ın yeni kitabı çıkmış. O da imzalayacak mı?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.