Orman yangınlarına devriyeli önlem

Bu haber 25 Nisan 2014 - 19:46 'de eklendi ve 806 kez görüntülendi.

ormantoplanti65165165165Muğla İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu yangın sezonu öncesinde yaptığı toplantıda bu yıl orman yangınlarının önlenmesi amacıyla 50 maddelik karar aldı. ‘Yangın öncesi alınacak tedbirler’, ‘Yangın çıktığında alınacak yangın söndürme tedbirleri’ ve’ Yangın sonrası alınacak tedbirler’ olmak üzere 3 bölümden oluşan 50 madde arasında riskli bölgeler olarak değerlendirilen 11 bölgede jandarma ekiplerinin devriye gezecekleri yer alırken geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda havai fişek kullanımı ile anız ateşi yakılması yasaklandı.

Kadir Tamer

Muğla İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Muğla Valiliği Özer Türk toplantı salonunda Vali Yardımcısı Orhan Eyövge başkanlığında toplandı. Muğla Valiliği’nde gerçekleşen toplantıda Muğla’da orman yangını sezonunda alınacak tedbirler görüşüldü.  ‘Yangın öncesi alınacak tedbirler’, ‘Yangın çıktığında alınacak yangın söndürme tedbirleri’ ve’ Yangın sonrası alınacak tedbirler’ olarak üç bölümde toplam 50 karar alındı.

Toplantıda konuşan Muğla Orman Bölge Vekil Müdürü Vedat Dikici, Muğla’da geçtiğimiz yıl 306 orman yangının çıktığını ve bu yangınlardan dolayı 640 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğünü söyledi.

Yangınların çıkış sebeplerinin yüzde 14’nün yıldırım, yüzde 20’sinin, yüzde 31’nin ise dikkatsizlikten kaynaklandığına dikkati çeken Dikici, “Ama bu dikkatsizlik ihmal dediğimiz olay araba seyir halindeyken atılan sönmemiş izmarit, piknikte yakılan ateş ve tarla temizliği amacıyla yakılan anız ateşlerinden kaynaklanıyor. Kimse rüzgârı ve doğuracağı sonuçları hesap etmiyor. Bu konularda yoğunlaşmamız gerekiyor. Geçtiğimiz yıl yaptığımız istatistiklerde yangınların büyük bir çoğunluğunun 1 Mayıs, 31 Ekim tarihleri arasında belirledik. Yangının çıkış saatlerine baktığımızda ise öğle ve akşam saatleri olarak tespit ettik. İnsanların hareket halindeyken ve dikkatsizliği yaptığı en büyük zaman dilimi üzerinde yangın önleme faaliyetlerimizi özellikle vatandaşı uyarıp dikkatli olmamız gereken saatler olarak düşünüyoruz” dedi.

Yangın söndürme faaliyetleri konusunda da bilgi veren Vedat Dikici, yangın söndürme faaliyetlerini ortalama bin 300 işçi ile sürdürdüklerini, 135 teknik eleman, 70 idari personelin bulunduğunu kaydetti. Dikici konuşmasında Fethiye, Marmaris ve Milas’ta 3 yangın söndürme ile mücadelede su atan helikopterlerinin bulunduğunu, ayrıca Milas’ta 2 adet amfi tipi yangın söndürme uçaklarının hazır bekletildiğini ve bu yılda bu yılda aynı filo ile göreve devam edeceklerini söyledi.

Dalaman ve Ören yangınları korkuttu

Geçtiğimiz yıl en tehlikeli orman yangınlarının Ören ve Dalaman’da çıktığını anlatan Dikici, “Muğla’da yanan alan sayısını 640 hektara çıkmasını sağlayan alan iki büyük yangından biri Dalaman diğeri ise Ören’de meydana geldi. Ören’deki yangın kesim yapılan ağacın elektrik tellerinin üzerine düşmesi sonucu meydana geldi. Dalaman’daki yangın ise yıldırım nedeni ile çıktı. Her iki yangının çıktığı anda rüzgar çok şiddetliydi ve yerleşim alanları içerisinde idi. Zamanında müdahaleler ile  herhangi bir can kaybı yaşamadan yangına müdahale ettik” diye konuştu.

Vedat Dikici’nin verdiği bilgiler doğrultusunda Muğla İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu tarafından  2014 yılı yangın sezonunda ‘Yangın öncesi alınacak tedbirler’, ‘Yangın çıktığında alınacak yangın söndürme tedbirleri’ ve ‘Yangın sonrası alınacak tedbirler’ olmak üzere üç bölümden oluşan toplam 50 karar alındı. Alınan kararlar arasında riskli bölgeler olarak değerlendirilen 11 bölgede jandarma ekiplerinin devriye gezmesi, havai fişek kullanımı ile anız ateşi yakılması yasaklandı. Alınan karar doğrultusunda jandarma ekipleri havanın rüzgarlı ve nisbi nem oranının düşük olduğu günlerde Bodrum İlçesi’ne bağlı Torba, Gölköy, Kızılağaç, Çiftlik, Pinarlibelen, Milas İlçesi’ne bağlı Kazıklıbucak, Yurtçamlar, Kıyıkışlacık, Yatağan ve Kavaklıdere, Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka, Akbük, Marmaris İlçesi’ne bağlı Çamlıköy, Taşhan, Ovavık, Karacasöğüt, İçmeler, Hisarönü, Orhaniye, Bayır, Turunç, Adaköy, Yalancı Boğaz, Aksaz, Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Sultaniye Ekincik, Büyükkaraağaç, Fethiye İlçesi’ne ait Göcek, İnlice, Yanıklar, Ovacık Hisarönü, Kayaköy, Aksazlar ve Samanlık Koyu yol güzergahlarında sürekli olarak devriye gezmesine karar verildi. Toplantıda her yıl devam eden köylülerin ve vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmalarına bu yılda devam edilmesine, önceden belirlenen orman içi dinlenme yerleri haricinde piknik yapılaması yasaklanırken, orman idaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde geceleyenlere 74 TL para cezası, tedbirsizlik ve dikkatsizlik ile orman yangınına sebebiyet verenler 2 yıldan 7 yıla hapis cezası ile yangın söndürme çalışmalarına tebliğ edilmesine rağmen gitmeyenler için 302 TL para cezası verilir cezai hükümlerin uygulanmasına karar verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.