Orman yangınlarına devriyeli önlem

Bu haber 07 Mayıs 2015 - 0:17 'de eklendi ve 837 kez görüntülendi.

ormanyanginMuğla İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu yangın sezonu öncesinde yaptığı toplantıda bu yıl orman yangınlarının önlenmesi amacıyla 50 maddelik karar aldı. ‘Yangın öncesi alınacak tedbirler’, ‘Yangın çıktığında alınacak yangın söndürme tedbirleri’ ve’ Yangın sonrası alınacak tedbirler’ olmak üzere 3 bölümden oluşan 50 madde arasında riskli bölgeler olarak değerlendirilen 11 bölgede jandarma ekiplerinin devriye gezecekleri yer alırken geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda havai fişek kullanımı ile anız ateşi yakılması yasaklandı. Toplantıda ayrıca kasten orman yakanlar için 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası ve 10 bin gün adli para cezası verilmesi kararı alındı.

İlkay Yıldız

Muğla İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Muğla Valiliği 75. Yıl toplantı salonunda Muğla Valisi Ahmet Çiçek başkanlığında toplandı. Muğla Valiliği’nde gerçekleşen toplantıda Muğla’da orman yangını sezonunda alınacak tedbirler görüşüldü. ‘Yangın öncesi alınacak tedbirler’, ‘Yangın çıktığında alınacak yangın söndürme tedbirleri’ ve’ Yangın sonrası alınacak tedbirler’ olarak üç bölümde toplam 50 karar alındı.

Toplantıda konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla’nın orman yangınları konusunda hassas illerin başından geldiğini belirterek komisyon kurulu tarafından alınacak kuralların herkes tarafından harfiyen uygulanmasını istedi. Ormanları korumanın yolunun sevgiden geçtiğini kaydeden Çiçek, “Her şeyin altında sevgi yatar. Eğer biz insanı seviyorsak, doğayı da seveceğiz. Seven kişi korumayı da bilir. Onun için biz orman ve ağaç sevgisini her yaştaki insanımıza özellik aşılamamız gerekmektedir. Sevginin olmadığı yerde her türlü kötülük olur” dedi.

Daha sonra söz alan Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Muğla’da çıkan orman yangınların nedenleri ve alınması gereken konular hakkında komisyon üyelerine bilgi verdi. Kara, orman yangınlarının çıkma sebeplerinin yüzde 58’in insan kaynaklı olduğunu belirterek, “Çıkan yangınların yüzde 32 sinin sebebini bilinmiyor. Yangınların yüzde 42’si yıldırımlardan, yüzde 15’i kasıtlı, yüzde 11’in ise ihmal ve dikkatsizlikten çıkmakta. 2015 yılında yangın organizasyonunda bin 200 işçi, 135 adet teknik eleman, 70 adet ise idari eleman görev yapacaktır. 2015 yılında Yangınla Mücadele Faaliyetlerinde; Ula Helikopter filosu merkezinde 1 idare Helikopteri, Fethiye, Marmaris, Milas 3 Kiralık genel maksat helikopteri ve Milas’ta 2 Anfibik uçak görev yapacaktır.”

50 madde belirlendi

Muğla İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu ‘Yangın öncesi alınacak tedbirler’, ‘Yangın çıktığında alınacak yangın söndürme tedbirleri’ ve’ Yangın sonrası alınacak tedbirler’ olmak üzere 3 bölümden oluşan 50 madde belirledi.

Alınan kararlar arasında geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda riskli bölgeler olarak değerlendirilen 11 bölgede jandarma ekiplerinin devriye gezmesi, havai fişek kullanımı ile anız ateşi yakılması yasaklandı. Alınan karar doğrultusunda jandarma ekipleri havanın rüzgarlı ve nisbi nem oranının düşük olduğu günlerde Bodrum İlçesi’ne bağlı Güvercinlik, Torba, Gölköy, Kızılağaç, Çiftlik, Pinarlibelen, Milas İlçesi’ne bağlı Kazıklıbucak, Yurtçamlar, Kıyıkışlacık, Selimiye, Yatağan ve Kavaklıdere, Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka, Akbük, Marmaris İlçesi’ne bağlı Çamlıköy, Taşhan, Ovacık, Karacasöğüt, İçmeler, Hisarönü, Orhaniye, Bayır, Turunç, Adaköy, Yalancı Boğaz, Aksaz, Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Sultaniye Ekincik, Büyükkaraağaç, Fethiye İlçesi’ne ait Göcek, İnlice, Yanıklar, Ovacık Hisarönü, Kayaköy, Aksazlar ve Samanlık Koyu yol güzergahlarında sürekli olarak devriye gezmesine karar verildi. Toplantıda her yıl devam eden köylülerin ve vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmalarına bu yılda devam edilmesine, önceden belirlenen orman içi dinlenme yerleri haricinde piknik yapılaması yasaklanırken, orman idaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde geceleyenlere 81 TL para cezası, tedbirsizlik ve dikkatsizlik ile orman yangınına sebebiyet verenler 2 yıldan 7 yıla hapis cezası ile yangın söndürme çalışmalarına tebliğ edilmesine rağmen gitmeyenler için 332 TL para cezası verilir cezai hükümlerin uygulanmasına karar verildi. Kasten orman yakanlar için 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası ve 10 bin gün adli para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.