Orman yangınlarına 50 maddelik önlem

Bu haber 18 Nisan 2016 - 23:17 'de eklendi ve 951 kez görüntülendi.

manşetMuğla Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Muğla Valiliği 75. Yıl toplantı salonunda Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda tedbirsizlik ve dikkatsizlik ile orman yangınına sebebiyet verenler için 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası, kasten orman yakanlar için 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Kadir Tamer

Muğla Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Muğla Valiliği 75. Yıl toplantı salonunda Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş başkanlığında gerçekleşti. Muğla Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu yangın sezonu öncesinde yaptığı toplantıda bu yıl orman yangınlarının önlenmesi amacıyla 50 maddelik karar aldı. ‘Yangın öncesi alınacak tedbirler’, ‘Yangın çıktığında alınacak yangın söndürme tedbirleri’ ve ‘Yangın sonrası alınacak tedbirler’ olmak üzere 3 bölümden oluşan 50 madde arasında riskli bölgeler olarak değerlendirilen 11 bölgede jandarma ekiplerinin devriye gezecekleri yer alırken geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda havai fişek kullanımı ile anız ateşi yakılması yasaklandı. Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, yapılan çalışmalar hakkında toplantıya katılanlara çeşitli bilgiler verdi.

50 madde belirlendi

Muğla İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu ‘Yangın öncesi alınacak tedbirler’, ‘Yangın çıktığında alınacak yangın söndürme tedbirleri’ ve’ Yangın sonrası alınacak tedbirler’ olmak üzere 3 bölümden oluşan 50 madde belirledi.

Alınan kararlar arasında geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda riskli bölgeler olarak değerlendirilen 11 bölgede jandarma ekiplerinin devriye gezmesi, havai fişek kullanımı ile anız ateşi yakılması yasaklandı. Alınan karar doğrultusunda jandarma ekipleri havanın rüzgarlı ve nisbi nem oranının düşük olduğu günlerde Bodrum İlçesi-Güvercinlik-Torba-Gölköy yol güzergâhı, Bodrum İlçesi-Kızılağaç-Çiftlik Beldesi-Pinarlıbelen, Milas Selimiye-Kazıklıbucak-Gürçamlar-Kıyıkışlacık, Yatağan-Kavaklıdere, Ula ilçesi Akyaka-Akbük koyu, Marmaris ilçesi-Çamlıköy-Taşhan-Ovacık-Karacasöğüt, Marmaris ilçesi-İçmeler-Hisarönü-Orhaniye-Bayır-Turunç yol güzergâhı, Marmaris ilçesi-Adaköy-Yalancıboğaz-Aksaz, Köyceğiz Sultaniye-Ekincik-Büyükkarağaç, Fethiye ilçesi-Göcek-İnlice-Yanıklar Mahallesi,

Fethiye ilçesi-Ovacık-Hisarönü-Kaya köyü mahallesi-Aksazlar-Samanlık koyu yol güzergâhlarında sürekli olarak devriye gezmesine karar verildi. Toplantıda orman yangınlarına hassas bölgelerde Cuma namazı hutbelerinde, orman yangınları konusunda uyarıcı nitelikte bilgiler verilmesinin yanında meteorolojik koşulların yangın çıkması açısından kritik olduğu günlerde, cami görevlilerine ait telefonlara SMS ile ulaşılarak vatandaşların bilgilendirilmesi sağlanması kararı da alındı. Toplantıda her yıl devam eden köylülerin ve vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmalarına bu yılda devam edilmesi istenildi. Önceden belirlenen orman içi dinlenme yerleri haricinde piknik yapılması yasaklanırken, orman idaresince belirlenen konaklama yerlerinden başka yerlerde geceleyenlere 85 TL para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Tedbirsizlik ve dikkatsizlik ile orman yangınına sebebiyet verenler için 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası, kasten orman yakanlar için 10 yıldan az olmamak üzere hapis, 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması yönünde karar alındı.

6831 Sayılı Orman Kanunun 76. maddesi gereğince orman alanına 4 km ve daha yakın mesafelerde anız yakılmasının yasaklandığı toplantıda; hasat yapılan tarlalarda ürünün kaldırılmasının ardından, sahiplerince sürülerek yangın riskinin ortadan kaldırılmasına, ormana bitişik alanlarda anız yakan kişiler hakkında ise Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulması da alınan kararlar arasında yer aldı.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.