Orman yangınlarına 48 maddelik önlem

Bu haber 12 Nisan 2017 - 1:09 'de eklendi ve 537 kez görüntülendi.

Muğla Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu, Yılanlı Orman İşletme Müdürlüğü’nde Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş başkanlığında toplandı. 2017 yılında yangın sezonunda alınacak kararların belirlendiği toplantıda tedbirsizlik ve dikkatsizlik ile orman  yangınına sebebiyet verenler için 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası, kasten orman yakanlar için 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Kadir Tamer

Muğla Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Yılanlı Orman İşletme Müdürlüğü’nde Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş başkanlığında toplandı.

Muğla Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu yangın sezonu öncesinde yaptığı toplantıda bu yıl orman yangınlarının önlenmesi amacıyla 48 maddelik karar aldı. ‘Yangın öncesi alınacak tedbirler’, ‘Yangın çıktığında alınacak yangın söndürme tedbirleri’ ve ‘Yangın sonrası alınacak tedbirler’ olmak üzere 3 bölümden oluşan 48 madde arasında riskli bölgeler olarak değerlendirilen 11 bölgede jandarma ekiplerinin devriye gezecekleri yer alırken geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda havai fişek kullanımı ile anız ateşi yakılması yasaklandı.

Toplantıda konuşan Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, Muğla ve Aydın’ı kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün orman yangınları açısından birinci derece hassas alanlara sahip olduğunu belirtti. Bölge Müdürü Çelik, kurum olarak yangın sezonu öncesi hazırlıklarını tamamladıklarını kaydederek olası yangın durumlarında ilgili kurumlarla eş güdümlü çalışılması açısından her yıl yaz ayları öncesi Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu toplantısı için bir araya geldiklerini söyledi.

24 saat devriye atılacak

Alınan karar doğrultusunda jandarma ekipleri havanın rüzgarlı ve nisbi nem oranının düşük olduğu günlerde Bodrum İlçesi-Güvercinlik-Torba-Gölköy yol güzergâhı, Bodrum İlçesi-Kızılağaç-Çiftlik Beldesi-Pinarlıbelen, Milas Selimiye-Kazıklıbucak-Gürçamlar-Kıyıkışlacık, Yatağan-Kavaklıdere, Ula ilçesi Akyaka-Akbük koyu, Marmaris ilçesi-Çamlıköy-Taşhan-Ovacık-Karacasöğüt, Marmaris ilçesi-İçmeler-Hisarönü-Orhaniye-Bayır-Turunç yol güzergâhı, Marmaris ilçesi-Adaköy-Yalancıboğaz-Aksaz, Köyceğiz Sultaniye-Ekincik-Büyükkarağaç, Fethiye İlçesi-Göcek-İnlice-Yanıklar Mahallesi, Fethiye İlçesi-Ovacık-Hisarönü-Kayaköyü Mahallesi-Aksazlar-Samanlık koyu yol güzergâhlarında sürekli olarak devriye gezmesine karar verildi.

2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası

Toplantıda orman yangınlarına hassas bölgelerde Cuma namazı hutbelerinde, orman yangınları konusunda uyarıcı nitelikte bilgiler verilmesinin yanında meteorolojik koşulların yangın çıkması açısından kritik olduğu günlerde, cami görevlilerine ait telefonlara SMS ile ulaşılarak vatandaşların bilgilendirilmesi sağlanması kararı da alındı. Toplantıda her yıl devam eden köylülerin ve vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmalarına bu yılda devam edilmesi istenildi. Önceden belirlenen orman içi dinlenme yerleri haricinde piknik yapılması yasaklanırken, orman idaresince belirlenen konaklama yerlerinden başka yerlerde geceleyenlere 88 TL para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Tedbirsizlik ve dikkatsizlik ile orman yangınına sebebiyet verenler için 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası, kasten orman yakanlar için 10 yıldan az olmamak üzere hapis, 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması yönünde karar alındı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.