Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: « Hamle Gazetesi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:

Bu haber 16 Mart 2014 - 21:27 'de eklendi ve 1.002 kez görüntülendi.

bakan6516155“Artık kendinize oy verin”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu çeşitli yatırımların açılışını yapmak için Muğla’ya geldi. Muğla’nın Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde bulunan yatırım bedeli 151 milyon TL olan tesislerin açılışı ve temel atma törenlerine katılan Bakan Eroğlu, Menteşe ilçesinde seçim bürosuna yaptığı ziyarette vatandaşlara, “Artık kendinize oy verin. Bu CHP’de iş yok” dedi.

Kadir Tamer

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Muğla’da 151 milyon liralık tesislerin açılışını yapmak için Muğla’ya geldi. Sırasıyla Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde vatandaşlarla bir araya Veysel Eroğlu, kazandırılan tesislerin açılışlarını gerçekleştridi. Daha sonra Muğla Valiliği’ne gelen ve Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret eden Bakan Eroğlu, ardından gazeteciler ile bir araya gelerek bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Bakan Eroğlu, hükümetin Muğla’ya büyük önem verdiğini belirterek, “Muğla’yı çok seviyorum. Ayrıca Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğlalılara selamlarını getirdim. Buraya eli boş gelmedik, 18 müjde ile geldik, bunların toplam maliyeti 151 milyon lira. Önceden de 25 müjde vermiştik. Bu müjdelerin toplamı 43 proje yapıyor. Son 7 ayda 43 müjde verdik ki gerçekten Muğla Muğla olalı bu kadar yatırım görmemiştir. Ve bu 43 müjdenin toplam Muğla ‘ya yatırım değeri 245 milyon liradır. Muğla’ya hayırlı olmasını diliyorum. Biz Muğla’yı Orman Su İşleri Bakanlığı açısından Muğla’yı özellikle kendi vilayetimiz gibi görüyoruz. Özellikle en büyük yatırımları yapmanın da bahtiyarlığını yaşıyoruz. Buraya geldiğimizde 18 müjdenin 13 tanesi DSİ Müdürlüğümüze ait. 5 tanesi de Orman Genel Müdürlüğümüze ait. Buradan DSİ’ye ait 7 tane büyük sulama tesisi var. 1 adet içme suyu tesisi var. 1 adet gölet ve sulaması ve 4 tane dere ıslahı var. Bu projeler ile yaklaşık 896 bin metreküp su depolanacak, ayrıca 64 bin 370 dekar araziye sulama suyu temin edeceğiz. Bodrum İçme Suyu İsalesine boru hattı yapılacak. 9 tane yerleşim yeri ve 200 dekar zirai arazisi su taşkınlarından korunacak” dedi.

Konuşmasında Orman teşkilatının orman köylüsünü hasım değil hısım olarak gördüğünü kaydeden Eroğlu şunları söyledi:

“Orman köylülerini orman teşkilatının hasmı değil hısımı olarak görüyoruz. Mesela bu yıl 2 milyon 750 bin fidan üretilmesi planlandı. Yaklaşık 1 milyon 600 bin adet fidan dikilecek. Bozuk orman alanları ıslah edilecek. Ayrıca gelir getirici türlerde vatandaşlara dikiyoruz. 3 yıl bakımı ve masrafları orman teşkilatına ait olacak. Daha sonra kura çekerek parsel parsel bunları dağıtmaya başladık. Neden insanı yaşat ki devlet yaşasın. Nitekim gittiğimiz yerlerde Hem Yatağan’da hem Kavaklıdere’de bunları vatandaşlarımıza kurasını çekerek dağıttık. Artık belirlenen o parseller kurada isimleri çıkan kişilere ait. Masrafı bakımı bize ait geliri ise tamamen köylüye ait. Bu senede 68 köyde çalışma yapacağız. 2 bin 792 dekar alanda 151 bin 330 adet fıstık çamı, ceviz, badem, dut gibi gelir getirecek türleri dikerek vatandaşımıza bunu teslim edeceğiz. Ayrıca ceviz eylem planı içerisinde bu yıl 298 dekar alanda 24 bin 630 adet ceviz fidanı dikilecek.”

Basın toplantısının ardından Menteşe Belediye Başkan Adayı Mestan Yayman’ın seçim bürosunu ziyaret eden Bakan Eroğlu partililer ile bir araya geldi. Eroğlu burada yaptığı konuşmasında Muğla’nın yerel yönetimlerde artık Ak hizmetler ile buluşması gerektiğini kaydeden Bakan Eroğlu, “Uçak tek kanatla uçarmı uçmaz. Uçağın bir kanadı bizsek diğer kanadı da yerel yönetimlerdir. Artık oyu kendinize verin ki Muğla Ak Belediyecilik ile buluşsun. Muğla’yı uçuralım. Bu CHP’de vallahi iş yok. Muğla’nın hali ortada” dedi.

Eroğlu Yatağan’da

Orman ve Şu İşleri Bakan Veysel Eroğlu, Yatağan Kapalı Spor salonunda düzenlenen törende Girme Barajı’nın temelini atarken, Ormancı Türküsü’nün yakıldığı eski adı Gevenes olan Çaybükü köylülerine gelir getirici meyvelerin ekildiği arazilerin kullanım hakkı veren belgeleri dağıttı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’lun Yatağan’da düzenlenen temel atma ve açılışları törenine Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa, DSİ yetkilileri, AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Harmandar, Yatağan Belediye Başkan adayı Mustafa Toksöz ve vatandaşlar katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eskisi gibi yatırımlar için kesik ödenek ile temel atma devrinin sona erdiğini söyledi. Bakan Eroğlu, “Muğla’ya 11 yılda en fazla yatırım yapan bakanlık olduklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “20 adet temeli atılacak, 5 adet de açılışı yapılacak tesis var. Ama biz bunların çoğunu paket yaptık. Bu tesislerin toplam maliyeti 131 milyon 760 bin TL. Acaba diyorum, aynı anda Muğla ve Yatağan’a bu kadar tesisin aynı anda açılışı ve temel atması yapıldı mı sizlere sormak istiyorum. Eski Türkiye yok artık. Eskiden temel atılıyordu, eski para ile 1 milyon, yeni para ile 1 TL ödenek ayrılıp öyle bırakılıyordu. Şu anda yıldırım hızı ile bütün Türkiye’de destanlar yazıyoruz” dedi.

Törene katılan protokol ile birlikte dağıtılan belgelerin ardından Girme Barajı’nın temeli atıldı. Temeli atılan Girme Barajı’nın bitiş tarihini yüklenici firmadan öne çektiren Bakan Eroğlu, Girme Barajı’nın bitim tarihinin 29 Ekim 2016 Saat 13.59 olarak açıkladı.

Muğla’ya 131 milyon 715 bin liralık 20 tesis

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Yatağan ilçesinde düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreninde, 4 adet taşkın koruma tesisini hizmete açarken, Girme Barajı, Milas Ovası Sulaması İkmali, Selimiye Ovası, Ula Çörüş, Fethiye Yaylazorlar ve Köyceğiz Çayhisar Sulamaları, Milas Akgedik Değirmendere Derivasyonu, Bordum Yarımadası İçme Suyu Tesisleri Tamamlama, Ula Akarcadere 2 ve Yatağan Gökpınar Gölet ve Sulamaları ile 4 adet taşkın koruma tesisinin de temelini attı. Kavaklıdere ilçesinde düzenlenen törende ise Kavaklıdere Kurucuova ve Çamlıbel Gölet ve Sulamalarının temelini attı Temeli atılacak ve açılışı yapılacak 20 tesisin maliyeti ise yaklaşık 131 milyon 715 bin lira.

34 bin 627 dekar zirai arazi suya kavuşacak

Temeli atılan ve açılışı yapılan tesisler ile yaklaşık 34 bin 627 dekar zirai arazi sulamaya açılacak, 5 bin dekar tarım arazisine su takviyesi sağlanacak ve 15 milyon 350 bin m3 sulama suyu depolanacak. Taşkın koruma tesisleri ile de 710 dekar zirai arazi, 2 ilçe, 1 adet baraj ve 9 yerleşim yeri taşkın zararından korunacak.

Milli ekonomiye 53 milyon 410 bin lira katkı sağlanacak

Temeli atılan ve açılışı yapılan yatırım ve tesislerin 131 milyon 715 bin lira yatırım bedeline sahip tesisler ile 2 bin 28 kişiye istihdam olanağı, milli ekonomide de yıllık yaklaşık 53 milyon 410 bin lira gelir artışı sağlanması hedefleniyor. Bakan Eroğlu son 7 ayda Muğlalılara 245 milyon liralık 43 yatırım müjdesi verdiğini açıklarken, yatırımlar arasında, sulama tesisleri, dere ıslahları, taşkın koruma tesisleri, orman köylülerine kredi, gelir getirici tür ağaçlandırma faaliyetleri, fidan üretimi ve mesire yerleri bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.