Orman şehitleri unutulmadı

Bu haber 05 Eylül 2014 - 0:04 'de eklendi ve 725 kez görüntülendi.

ormansehitleriMuğla’nın Milas İlçesi’nde 10 yıl önce orman yangınına müdahale ederken düşen helikopter kazasında hayatını kaybeden 3 Ukraynalı ve 2 Türk için anma töreni yapıldı.

Haber Merkezi

Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Kalem köyü yakınlarında 10 yıl önce meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybeden 3 Ukraynalı ve 2 Türk için anma etkinliği düzenlendi.
3 Eylül 2004 yılında yangına müdahale için giderken helikopterde bulunan ve hayatlarını kaybeden Ukrayna uyruklu ikinci pilot Mykola Koshelnyk’in eşi Tamara Koshelnyk, oğlu Vadim Koshelnyk, gelini Oksana Koshelnyk ve torunları Artimiy Koshelnyk ile Maya Koshelnyk Milas’a geldi. Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Koshelnyk ailesini Orman İşletme Müdürlüğünde karşıladı. Bölge Müdür Yardımcısı Vedat Dikici ve İşletme Müdürü Tayfur Kazakoğlu’nun da hazır bulunduğu buluşmada kazada hayatını kaybedenler anısına hazırlanmış plaket ve belge ailelere verildi.
Ukraynalı pilot Mykola Koshelnyk’nin ailesi ve Orman Muhafaza memuru Hasan İnci’nin ailesi ile birlikte olayın meydana geldiği Milas’a 53 kilometre uzaklıktaki Kalem Mahalesi Ovacık mevkiine gidildi. Helikopter kazasında hayatını kaybedenler için dualar farklı dillerde ve farklı inançlarda yapıldı. Kazada hayatını kaybeden Ukraynalı Pilot Mykola Koshelnyk’nin eşi, oğlu ve gelini beraberinde çocuklarıyla beraber, hayatını kaybedenler anısına yapılan anıtın önünde kendi inançlarına göre dualarını etti. Yine kazada hayatını kaybeden Orman Muhafaza Memuru Hasan İnci’nin eşi, kızı ve yakınları da kendi inançlarına göre dualarını edip, anıta yanlarında getirdikleri çiçekleri bıraktı.

Kazanın izleri hala yerinde duruyor

Helikopter kazasında hayatını kaybeden için yapılan anıt ve şehitlik alanında 10 yıl geçmesine rağmen kazanın izleri hala göze çarpıyor. Yakınlarını anmak için gelen aileler tamamen yanan helikopterden geride kalan birkaç enkaz parçasına hüzünlü gözlerle baktılar.

Orman için şehit oldular

Milas Orman İşletme Müdürü Tayfur Kazakoğlu, 10 yıl önce meydana gelen elim kazada hayatını kaybeden orman şehitlerini anmak için bir araya geldiklerini, kendilerini şükranla andıklarını söyledi ve bir daha böyle acıların yaşanmaması dileğinde bulundu. Kazakoğlu, “On yıl önce 3 Eylül 2004 yılında saat 15.15 civarlarında düşen milatsa yangın söndürme helikopterinin burada elim bir kaza sonucu düşmesiyle şehit olan muhafaza memurumuz, yabancı pilotlarımız ve aynı zamanda tercümanlık yapan binbaşımızın şehitlik anıtına gelmiş bulunuyoruz. Bu düşen helikopterde şehit olan 2. Pilot Mykola Koshelnyk nın eşi, oğlu ve gelini aynı zamanda bizim görevlimiz olan Hasan İnci ormancımızın ailesi ile beraber onuncu yılda tekrar yad etmek için şehitliğe geldik. Kendilerine tekrar şükranlarımızı sunuyoruz. Orman için şehit oldular. İnşallah bir daha böyle acılar yaşamayız” dedi.

Aileler acılarını paylaştı

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, kazada hayatını kaybeden 5 orman şehidini saygıyla andıklarını söyledi. Bölge Müdürü Kara, “Bir helikopterde 3’ü Ukrayna 2’si Türk 5 insan ormanlar yanmasın diye ya da çıkan orman yangını en kısa zamanda söndürülsün amacıyla çalışırken, meydana gelen kazada hayatlarını kaybettiler. Bu kazada hayatını kaybeden Ukraynalı pilotlardan Mykola Koshelnyk’nin ailesi Milas’a gelerek kazanın meydana geldiği bölgeye ziyaret etmek istediklerini belirtiler. Biz de kendilerine her konuda yardımcı olduk. Onların anısına hazırladığımız görselleri kendilerine takdim ettik. Yine kazada hayatını kaybeden Orman muhafaza memurumuzun ailesiyle bir araya geldiler. İki aile acılarını tekrar yaşadı ve paylaştı. Bizlerde 10 yıl önce meydana gelen kazada hayatını kaybeden 5 orman şehidimizi saygıyla anıyoruz. İnşallah bir daha buna benzer acılar yaşamayız” dedi.

Kaza yerine anıt dikildi

Olayın ardından kazada hayatını kaybeden Ukrayna uyruklu 1. Pilot Volodymyr Korobov, 2. Pilot Mykola Koshelnyk, Uçuş Mühendisi Mykola Choryy ile birlikte Türk pilot Mustafa Sabri Gür ve Orman Muhafaza memuru Hasan İnci’nin anısına kazanın meydana geldiği bölgede Orman teşkilatınca bir anıt yapıldı.

Kaza nasıl olmuştu?

Muğla’nın Milas İlçesi’nde orman yangınlarıyla mücadele için konuşlanan yangın söndürme helikopteri, 3 Eylül 2004 tarihinde çıkan orman yangınına müdahale görevi sırasında düşmüş ve 3’ü Ukrayna 2’si Türk personeli olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmişti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.