Orman, Sağlık, Güvenlik…

Bu haber 02 Ocak 2017 - 0:01 'de eklendi ve 1.630 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’da basına ve dolayısıyla kamuoyuna ilk hesap veren bürokrat dönemin Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın olmuştu.

Dönemin Muğla Valisi ise Dr. Ahmet Altıparmak idi…

Ne zaman bu köşede bu iki isimden söz etsem “Neden?” diye soranlar olmuştur.

Şimdi bu yazıyı okuyanlardan soranlar da olacaktır. Hemen yanıt vereyim…

Bugün AK Parti Antalya Milletvekili olan İbrahim Aydın komşumuz Antalya’nın Yörüklerindendir. Bugün Denizli Valisi olan Dr. Ahmet Altıparmak da Konya Yörüklerindendir.

Ben de “Karakeçiliyim”… Tabi “Neden” bu değil…

Neden, Muğla’da kaldıkları süre Muğla’ya, Muğlalıya “Muğlalı” gibi hizmet vermiş olmaları…

xx        xx        xx

Dönemin Orman Bölge Müdürü Aydın’ın arkasında bıraktığı yılın hesabını verdikten sonra öteki kamu kurum ve kuruluşları da hesap verir olmuşlardı.

Sanıyorum Vali Altıparmak’ın bu konuda bir uyarısı, müdahalesi olmuştu…

Vali AltıparmakAntalya Valisi” olunca ne hesap veren oldu, ne de hesap alan!

Ancak İbrahim Aydın’ın başlattığı galiba Orman Bölge Müdürlüğü’nde bir “geleneğe” dönüştü.

Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik’in Muğla Basını’na hesap verdiği kahvaltı Bölge Müdürlüğü’nün lokalinde düzenlenmiş. Kahvaltı basına “Muğla’da Yıl Sonu Basın Toplantısı” başlığı ile yansıdı.

xx        xx        xx

Basın toplantısı düzenlemediler, ama Muğla Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu da Orman’dan önce basın açıklaması yaparak bir bakıma 15 Temmuz’dan buyana geride kalan yılın hesabını vermiş oldular. Yazılı basın açıklamasının girişinde “15 Temmuz 2016 tarihinden günümüze İlimiz Muğla genelinde dini istismar eden, darbeci, bölücü ve yıkıcı terör örgütlerine yönelik operasyonel çalışmalara kesintisiz devam edilmektedir.” denilmiş.

Yani biten bir şey yok. Görünen o ki, FETÖ operasyonları 2017 yılında da devam edecek…

Açıklamadan benim en çok dikkatimi çeken ise aynı süreçte PKK/KCK, DAEŞ ve DHKPC Terör Örgütlerine yönelik çalışmalarında yapılmış olması. Tabi Muğla’da DAEŞ ve DHKPC şaşırtıcı…

Polis görevini yapıyor. Ülkemizin en huzurlu illerinden birinde yaşıyoruz… Vatandaşlar olarak bizlerde dikkatli ve yardımcı olmalıyız…

xx        xx        xx

Muğla Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu açıklamasında, sürdürülen çalışmalar kapsamında FETÖ/PDY Terör Örgütü üst düzey yöneticileri, örgüt üyeleri, örgüt adına faaliyette bulunanlar, finansman sağlayan, yardım ve yataklık eden işadamları, siviller ve Kamu Personeline yönelik operasyonlarda; ilimizde toplam bin 624 kişi hakkında adli ve idari işlem yapıldığı belirtilmiş.

Bu çerçevede ilimizde 2016 da 737 kişi yakalanmış, bunlardan 337’sinin tutuklu, 258’inin Adli Kontrolde, 110’unun Serbest olduğu ifade edilmiş. 31 kişinin başka illere sevk edildiği belirtilirken, 1 kişinin de gözaltında olduğu kaydedilmiş.

Bu arada FETÖ/PDY, PKK/KCK ve Diğer Terör Örgütleri ile ilişkili olduğundan hareketle Kanun Hükmünde Kararname ile görevden ihraç edilen ve uzaklaştırılan Kamu Personelinden; Muğla’da 547 kişi ihraç edilmiş, 340 kişi de görevden uzaklaştırılmış.

xx        xx        xx

Ayrıca İlimizde; 14 okul, 21 yurt, 10 dernek, 5 sendika, 8 dershane, 19 verici istasyonu, 1 ajans, 2 kurs, 1 gazeteye kapatılma ve idari tedbir kararı uygulanmış.

Bin 624 kişinin isimleri yok. Zaten olsa da yayınlanması sakıncalı olabilir. Ancak bu isimlerin mesleki ve yaşadıkları ilçeler dağılımı verilebilirdi. Ayrıca okul, yurt, dernek, sendika isimlerinin açıklanmasında sakınca olmasa gerek. İnsan hangi gazete, ajans, istasyon merak ediyor…

Aynı süreçte PKK/KCK, DAEŞ ve DHKPC Terör Örgütlerine yönelik sürdürülen çalışmalarda da PKK/KCK Terör Örgütünden 16 kişi yakalanmış, bu kişilerden 3’ü tutuklanırken, 5’i Adli Kontrole alınmış ve 8’i de serbest bırakılmış. DAEŞ Terör Örgütünden ise 2 kişi yakalanmış ve adli işlemler sonucu tutuklanmış. DHKP-C Terör Örgütünden de 1 kişi yakalanmış ve adli işlemler sonucu tutuklanmış.

Açıklama “İlimizde kamu düzeninin korunması, asayiş ve huzurun temini, vatandaşın can ve mal güvenliğinin sağlanması için her türlü terör örgütüyle mücadelemiz devam etmekte olup, operasyonel çalışmalarımız aralıksız sürdürülmektedir.” diye noktalanmış.

İnşallah terörle mücadelede bugünkü temponun noktalandığı günlerimizde olacaktır…

xx        xx        xx

Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından da “2016 yılında Muğla’da sağlık alanındaki yenilikler” konulu basın açıklaması düzenlendi. Bunu da “hesap verme” olarak değerlendirebiliriz…

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu Tuna Otel’de yapılan kahvaltılı basın açıklamasında Merkezi Hastane Randevu Sistemini anlatırken, “Vatandaşlar randevularını MHRS sistemi üzerinden halledince sıra alıp beklemek zorunda kalmayacak. Maalesef ilimizdeki kullanım oranı 4’te bir. Bu sistemi yaygınlaştırmak için bir kampanyaya hazırlanıyoruz” diye ifade etmiş.

Önceliklerinin insan olduğunu belirten Himoğlu, Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni binasına taşınınca, mevcut binada 50 polikliniğin devam edeceğini kaydetmiş. Himoğlu, “Yeni hastane ile birlikte toplam 150 poliklinik hizmet verecek. Amacımız her polikliniği 50-60 hastada sabitlemek” demiş.

Mükemmel… Böylelikle hastalar kuyruklarda beklemeden daha uzun zaman diliminde muayene olabilirler…

xx        xx        xx

40 ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi sayesinde hastaların dışarıya gitmesine gerek kalmayacağını belirten Himoğlu, 2017’nin ortasında Datça’daki hastaneyi tamamlayacaklarını, Milas’ın ihalesinin yapıldığını ve Marmaris’in ise proje ihalesinin gerçekleştirildiğini söyledi. Rıza Murat Himoğlu, inşaatı devam eden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ihalesi yapılan cihazları ile ilgili de şu insanı rahatlatıcı bilgileri verdi:

Hastanede yapılan son teknoloji cihazlar sayesinde artık gözden hiçbir şey kaçmayacak. Cihazlar son teknoloji ve riskleri çok az. 234 parametre tahlil yapabilen cihaz geldi. Hastaneye, yeni görüntüleme cihazı ve 3 tane Tesla MR cihazı alımı için ihale yapıldı. Hastanedeki tomografi cihazı 256 kesit olup, anjiyo için yeni iki oda planlandı. Tomografi cihazı ile anjiyoda yapılabiliyor. Taşınacak olmamıza rağmen hastalarımız sağlığı ve güvenliği için eski ameliyathanelere tadilat yapıldı. Artık içimiz daha rahat

Himoğlu, asıl hedefin çocuk branşında nöbete girebilmek olduğunu sözlerine ekledi.

Neden hemen olmasın? Yücelen Hastanesi yapabiliyorsa Devlet’te yapabilir…

xx        xx        xx

Muğla merkezde görev yapan basın mensuplarının katıldığı kahvaltılı basın toplantısında konuşan Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, ülke genelinde çetin kış şartlarıyla mücadele edilirken Muğla’da hala orman yangınlarıyla mücadele edildiğini söylemiş. Bir çok yerde yağış alınamadığı için ağaçlandırma yapılamadığına dikkat çekerken, 2016 yılında tüm birimlerce gerçekleştirilen faaliyetleri sunum eşliğinde anlatırken, yangınlarla ilgili şu bilgileri vermiş:

Muğla Orman Bölge Müdürlüğümüzde son 10 yıl ortalamasına bakarsak yıllık ortalama yangın adeti 326’dır. Son 10 yıllık verilere göre yıllık yanan ormanlık alanı ortalamamız 832 hektardır. 2016 yılı için 29 Aralık itibariyle çıkan orman yangını sayımız 367’dir. Bu yangınlarda 474 hektar ormanlık alanımız yanmıştır. Bu yıl çok kurak bir kış mevsimi geçiriyoruz. Yanan alanlarımızın neredeyse yarısını yangın mevsimi diye adlandırdığımız Haziran-Ekim ayları dışında çıkan yangınlarda kaybettik. Bu yıl sadece Aralık ayında 22 orman yangını çıktı. Ben burada yaz aylarında 40-45 dereceye varan sıcaklarda ve şu dönemde çıkan yangınlar nedeniyle eksiye varan hava şartlarında alevlerle mücadele eden orman yangını işçilerimize ve teknik elemanlarımıza teşekkür ediyorum

Çalışan, üreten ve ne yaptığını bilen hesap verir…

Biz de İbrahim Aydınla başlayan geleneği sürdüren Mehmet Çelik’e teşekkür ediyoruz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.