“Orman oluşturmayın, ormanı koruyun”

Bu haber 25 Mayıs 2010 - 0:00 'de eklendi ve 728 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin böyle diyor;
“Orman oluşturmayın, ormanı koruyun”
Ormanı korumak elbette zor, ama orman oluşturmak çok daha zordur.
Doğayla mücadele kolay mı?
Ama insanla mücadele kolaydır.
Yeter ki, senelerdir ormanları insana karşı koruyan yasaları delmeyin…
 
xx      xx      xx
Türkiye’nin ilk “Organik Bal Ormanı” açılışını Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu yaptı. Bu açılışın haberlerini okuduğumda hem şaşırdım, hem sevindim.
Çevre ve Orman Bakanlığı’nın organik bal üretimi için orman oluşturmasına sevindim. Bu bir duyarlılık…
Ama şaşırdım da; “Bu güne kadar yediğimiz ballar organik değil miydi?” diye kendi kendime sormadan edemedim!
 
xx      xx      xx
Gerçekten geçen yıl Şuhut’ta Türkiye’de ilk organik bal üretimi amacı ile çalışmalara başlanmış… 750 hektarlık alanda gerek elle gerekse iş makinesi ile toprak işlenmiş. 2009 alana 27 adet, değişik zamanlarda çiçeklenen ağaç, ağaççık ve otsu bitkilerle kombineli ekim ve dikim yapılmış. Bu alana yalancı akasya, ahlât, erik, alıç, kestane, ıhlamur, iğde, kekik, güven, fiğ, sığırkuyruğu, yonca gibi bitkiler dikilmiş ve ekilmişti.
Sayın Bakan törende ikinci organik çam balı ormanının Muğla’da oluşturulacağını söylemiş…
Benim bildiğim, Muğla ormanlarında arının ve arıcının aradığı bitki türleri var. Olmasa Muğla, arıcılıkta Türkiye’nin önde gelen merkezi olur mu?
Üstelik Muğla’nın çalışkan Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın’da gerek yanan alanlarda ve gerekse orman sınırlarında ağaçlandırmada “çeşitliliğe” önem ve ağırlık veriyor…
 
xx      xx      xx
Sayın Bakan, Türkiye’nin ilk organik çam balı ormanının açılışını yaparken, Türkiye’nin çam balı üretiminde dünyada lider olduğunu belirtirken, çam balının yüzde 90’ının Türkiye’de üretildiğini bildirmiş.
Doğruya doğru… Sayın Bakan Türkiye’de Çam Balının yüzde 90’ının da Muğla’da üretildiğini biliyor olmalı…
İşte bu noktada Muğla’da, Türkiye’nin ikinci organik bal ormanının oluşturulmasına sevinmeli miyiz yoksa “Ne gerek var. Muğla ormanları organik bal üretimine zaten el verişlidir” mı demeliyiz?
 
xx      xx      xx
Sorunun yanıtını işi bileninden almakta yarar var.
Sadece Muğla’da değil, Türkiye’de de işi bilenlerin en önde gelenlerinden biri MAYBİR Başkanı Ziya Şahin…
Şahin, “Muğla’da zaten bal ormanlarımız var. Yapılandırmayla doğal hayatı bozacaklarına, bu ormanları koruma altına alsınlar.” diyor.
Şahin, Bakanlığın kararına tepki gösteriyor.
Neden?
Yanıtı, “Bizim böyle bir talebimiz yok.” diyen Şahin’in kendisinden alalım:
“Muğla yüzde 68’i ormanlarla kaplı bir il. Muğla’da zaten bal ormanlarımız var. Yapılandırmayla doğal hayatı bozacaklarına, bu ormanları koruma altına alsınlar. Arıcılık sektörünün merkezi konumundayız. Biz bu ormanların korunmasını istiyoruz. Bu alanlarda yapılandırma yapılmamalıdır. Çünkü asıl o zaman doğallığı bozulur. Bal zaten organiktir. Arı ilaç ve antibiyotik kullanmaz. Arıcı ile arı’nın arasına bir şey girmezse, bal doğal olarak oluşur. Bal sanayide üretilmez. O yüzden arı doğal ortamına bırakmalı, yapılandırmadan vazgeçerek var olan koruma altına alınmalıdır.”
 
xx      xx      xx
MAYBİR Başkanı Şahin, korumanın yanında, eğer üretimi arttırmak amaçlanıyorsa, bal üretiminin az olduğu ilçelerde Basra böceğinin plantasyonunun sağlanması gerektiğine dikkat çekerek şöyle devam ediyor:
“Bal ormanı yapmak için Muğla’nın Ula ilçesi sınırları içerisinde yer alan 13 Bin 600 hektarlık alan ayrıldığını belirten Şahin “O alana dokunmayın. Bırakın arı kendi doğasında balını üretsin. Mevcut ormanlarımızdan fazlaca çam balı üretiliyor. O yüzden, eğer bize destek olmak ve bal üretimini arttırmak istiyorlarsa, kovan başına verilen desteği arttırsınlar. Keçiye destek veriliyor. Koyuna destek veriliyor. Ama arıya yeterince destek verilmiyor. Arı olmazsa doğal ekolojik alanlar olmaz. Arı olmazsa insan olmaz”
“Ben yaptım, oldu.” demekle olmuyor.
İşi bilenine sorup, öyle yapmalı, ne yapılacaksa…
Anlaşılan Afyon’dan önce arıcılara soran olmamış, belki Muğla’dan önce olur…
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.