Orman Genel Müdürü Dalaman’da

Bu haber 30 Nisan 2013 - 22:53 'de eklendi ve 920 kez görüntülendi.

ormangenelmuduru123135465Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi, yangın sezonu öncesi, Muğla’ya gelerek Orman İşletme Müdürleri ile bir toplantı yaptı. Fethiye’de gerçekleşen toplantı sonrası uçağa binmek üzere Dalaman Orman İşletme Müdürlüğüne gelen İbrahim Çiftçi, burada da kısa bir incelemede bulundu ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Haber Merkezi
Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamada, “Muğla benim ilk bölge müdürlüğü yaptığım yer. Tabi o günden bu tarafa Orman Teşkilatında, ormancılıkla ilgili konularda oldukça iyi gelişmeler oldu. Ormanların bakımı yönünde, oldukça iyi gelişmeler oldu. Ormanları koruma konusunda, araç gereçlerin alımı ile ilgili gerçekten iyi mesafe alındı. Şu anda gelişmiş ülkelerden araç gereç olarak orman yangınlarıyla mücadele konusunda ne varsa bizim ülkemizde hepsi var, hatta daha iyisi var” dedi.
Akdenize komşu olan ülkelere göre orman yangını konusunda Türkiye’nin çok ileri düzeyde olduğunu belirten İbrahim Çiftçi, “Yangın konusunda yol almamız da hem araç gereç kapasitemiz, hem de teşkilatımızın çok gayretli özverili çalışmasının katkısı var ayrıca yöre halkımızın, bu konudaki hasassiyetlerinin de etkisi var. Hep beraber olunca sonuçta başarıyı getiriyor.
Muğlaya ziyaretimiz konusunda özellikle ormancılıkla ilgili çalışmalarımız, genelde programlar üzerinde gerçekleşiyor. Bunun yanında da sosyal ormancılık konusunda da biraz daha önem verilmesini arkadaşlara tavsiye ediyorum. Özellikle köylerimizde gelir getirici olan fidanlar dikip, köylülerimize katkı anlamında ne yapılabilir, bu konuda arkadaşlara talimatlarımızı verdik. Bu konuda yöre halkımıza ağaçlandırılması gereken yerlerde meyveli türler dikerek halkımızın hem korunması hem bakılması konusunda beraber ikili ilişkileri yaparlarsa, o meyveli ağaçlardan yöreye uygun ağacın dikilmesi, toprağın işlenmesi yönünde fidanların bakılması köylüde olmak kaydı ile arkasından meyveside vatandaşımız olacak. Dolayısı ile ormanlardaki hem ağaçlarımızın işlenmesinden kaynaklı hemde meyveli türlü ağaçların meyvesinden kazançlarını artırma yönünde etkisi olacak” dedi.
Fethiye’deki toplantıda Orköy’le ilgili de çalışmalar yaptıklarını belirten İbrahim Çiftçi, “Ayrıca Fethiyede akşam geç saate kadar yaptığımız toplantıda, Orman Genel Müdürlüğümüze yeni katılan Orköy’le ilgili çalışmalar konusu üzerinde durduk. Nasıl işler yapmamız gerekir ki halkımızın kazancını daha üst seviyeye getirelim.
Ana tema olarak tabii ki ormancılığı daha ileri götürmek için neler yapılabilir konusunu istişare ettik. Benim bazı talimatlarım oldu, arkadaşlarımızdan da bazı tavsiyeler oldu. Umarım faydalı bir ziyaret olmuştur” dedi.
Yaz aylarının yaklaştığını ve havaların ısındığını dikkat çeken İbrahim Çiftçi, “Bu arada, sıcaklar bastırdı, yaz geliyor, malum Muğladaki ormanlarımız son derece hassas ormanlar, aman bundan sonra ateşlere dikkat” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.