Orman Bakanlığı’nın sorumluluğu yokmuş

Bu haber 21 Haziran 2015 - 17:49 'de eklendi ve 727 kez görüntülendi.

ormanbakanligi9418541651“Orman Küllerinden Otel Doğuyor “ başlıklı haberimizle ilgili yapılan açıklamada Güvercinlik Koyu’ndaki çirkin yapılaşmadan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bir sorumluluğunun bulunmadığı bildirildi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Otel yapımı devam eden alanlar 1991 yılında Turizm Alanı olarak tahsis edilen alanlardır.” denildi.

Özcan Özgür

“Orman Küllerinden Otel Doğuyor “ başlıklı haberimizle ilgili yapılan açıklamada Güvercinlik Koyu’ndaki çirkin yapılaşmadan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bir sorumluluğunun bulunmadığı bildirildi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Otel yapımı devam eden alanlar 1991 yılında Turizm Alanı olarak tahsis edilen alanlardır.” denildi.

Güvercinlik Koyu’nda devam eden ve tepkilere neden olan turistik tesis inşaatları ile ilgili olarak Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Habere konu edilen alanlar tamamen Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen alanlardır. Bu alanlar yine haberlerde bahsedildiği gibi Halep Çamı ormanları değildir. Halep Çamları “Tabiatı Koruma Alanları İşletme Amacı Halep Çamı İşletme Sınıfı” adı altında koruma altındadır. Doğal afetler dışında hiçbir işlem yapılamaz. Otel inşaatlarının yapıldığı alan Turizm Bakanlığına tahsis edilen alandır.” Denilerek şöyle devam edildi:

“T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yatırım ve İşletmelere Genel Müdürlüğünce 3598 parsel no.sunda 78.855,07 m2.lik alan üzerinde 463 yatak 5 yıldızlı otel olarak Güvercinlik Tur.Tic. A.Ş. adına 13/11/2006 tarih ve 181932 no.lu olur ile kesin tahsis yapılmıştır. 2007 yılı Temmuz ayında Güvercinlik’te meydana gelen orman yangınında çoğunluğu Halep Çamı ve kızılçam ormanlarından oluşan 223 hektar alan yanmıştır. Bu yangında tahsisi yapılan MİA Turistlik Tesisler A.Ş. (Maksimum Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Turizm Tic. A.Ş.) yaklaşık olarak 29 dekar alan yangından etkilenmiştir. Gazete haberine konu Güvercinlik Enternasyonal Otelcilik Turizm İnş. A.Ş bulunduğu 3598 parsel yangından etkilenmemiştir. Otel yapılan yer 1980-83 yıllarında kızılçam ağaçlandırması yapılan alandır. Halep Çamı Koruma Sahasına uzaklığı kuş uçumu 1,5 Km’dir. Haberlerde iddia edildiği gibi 2007 yılında yanan alanlara otel yapılmamaktadır. Otel yapımı devam eden alanlar 1991 yılında Turizm Alanı olarak tahsis edilen alanlardır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.