Orman Bakanlığı Göcek’te kararlı

Bu haber 31 Ağustos 2015 - 0:59 'de eklendi ve 835 kez görüntülendi.

gopcekOrman ve Su İşleri Bakanlığı Muğla’nın ünlü Göcek Koylarından bir kısmını ihale yoluyla kiralamakta kararlı. Geçtiğimiz aylarda yöre halkının ve çevrecilerin tepkilerine neden olurken, yerel mahkemelerin kararı ile durdurulan ihaleler yeniden gündeme geldi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün internet sitesinden 16-17 Eylül’de yapılacak ihaleler duyurularken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün “Bu alanları ihale yoluyla kiralanmak istenmesi, hem hukuka aykırılık teşkil etmekte, hem de kamu vicdanını derinden yaralamaktadır” dedi.

Özcan Özgür

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Muğla’nın ünlü Göcek Koylarından bir kısmını ihale yoluyla kiralamakta kararlı. Geçtiğimiz aylarda yöre halkının ve çevrecilerin tepkilerine neden olurken, yerel mahkemelerin kararı ile durdurulan ihaleler yeniden gündeme geldi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün internet sitesinden 16-17 Eylül’de yapılacak ihaleler duyurularken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün “Bu alanları ihale yoluyla kiralanmak istenmesi, hem hukuka aykırılık teşkil etmekte, hem de kamu vicdanını derinden yaralamaktadır.” dedi.

10 Yıllığına kiralanacak

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün internet sitesinden yapılan ihale duyurusuna göre koylarla ilgili ihaleler 16-17 Eylül tarihlerinde yapılacak. İlanda 1,18 hektarlık ormanlık alanda Küçük Sarsala, 1,14 hektarlık ormanlık alanda Göbün, 1,04 hektarlık ormanlık alanda Akbük ve 1,93 hektarlık ormanlık alanda Taşyaka C Tipi Mesire Yerleri’nin işletme hakkının kiraya verilmesi işi kapalı teklif açık arttırma usulüyle ihale edileceği belirtildi. İstekliler tekliflerini, ‘tahmin edilen ilk yıl işletme hakkı kira bedeli’ üzerinden arttırmayla verecek.

Kiralanacak koylardan Akbük için muhammen bedel 250 bin lira, Taşyaka için 200 bin lira, Göbün için 250 bin lira ve Küçük Sarsala için de 150 bin lira olarak belirlendi. İstekliler Akbük için 62 bin 500 lira, Taşyaka için 50 bin lira, Göbün için 62 bin 500 lira ve Küçük Sarsala için de 57 bin 500 lira geçici teminat verecek. Dört koy, 10 yıllığına kiraya çıkarılacak.

Yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı

Koyların kiralanması daha önce de gündeme gelmiş ancak Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri üzerine Muğla 1’inci ve 2’inci İdare Mahkemeleri yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bölge İdare Mahkemesi ise yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.

Davalık olan ilk ihalede koyların 29 yıllığına kiralanacağı belirtilmişti. Bakanlık söz konusu koyları, 9 Nisan 2014 tarihinde C tipi mesire yeri olarak tescillemişti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Dalaman İlçesi Kapıkargın Mahallesi’nde bulunan Akbük, Taşyaka, Göbün ve Küçük Sarsala koylarının daha önceden İl Özel İdaresi’ne tahsisli olduğu belirtilerek, Muğla Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun 20 Mart 2014 tarihli kararıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredildiğini söyledi. Başkan Gürün, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca söz konusu koyların, 9 Nisan 2014 tarihinde C tipi mesire yeri olarak tescillendiği ifade ederek, şunları söyledi:

“Bakanlığın, bu alanları 9 Nisan 2014 tarihinde yat mola noktası statüsünden çıkararak mesire yeri olarak tescil etmiş olması, kendilerine 2014 Mayıs ayında devredildiği ifadesiyle çelişmekte ve yapılan işlemlerin hukuka uygunluğu hakkında da kuşku uyandırmaktadır. 18 Nisan 2014 Tarih ve 28976 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Orman Kanunu’nun 17/3 ve 18. maddelerinin uygulama yönetmeliğinin geçici 4’üncü maddesi gereğince bu alanlar Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunmasına karşın 18 Nisan 2014 tarihinde, bu yönetmelik yürürlükte olmasına rağmen son defa toplanan Muğla Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyon kararında da Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devri konusunda herhangi bir karar alınmamıştır.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, bu alanlar üzerinde yaptığı tescil işlemini iptal ederek Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne, kapanan İl Özel İdaresi’ne tanınan aynı haklarla devrini yapması gerektiğine dikkat çeken Başkan Gürün, şöyle devam etti:

“Bu alanları ihale yoluyla kiralamak istemesi, hem hukuka aykırılık teşkil etmekte, hem de kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından özel çevre koruma bölgesi içerisinde bulunan ve 1’inci derece doğal SİT alanı olan, eşsiz doğal zenginliklere sahip, bölge turizmine önemli katkıları olan bu alanların nasıl korunmak istendiği, bu alanlara ne kadar özel davranıldığı, ilimizin büyükşehir statüsü kazanmasından sonra yapılan ihale işlemleriyle net olarak anlaşılmaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak, yetki ve sorumluluğu kamu adına ilgili mevzuatla bize verilmiş olan, güzellikleriyle korunması gereken tüm koylarımız ve ormanlarımız üzerinde yapılmak istenen bu işlemler için bugüne dek tüm hukuki girişimlerde bulunulmuş ve bulunulmaya devam edilecektir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.