Organik üretim yapan çiftçiler toplandı « Hamle Gazetesi

Organik üretim yapan çiftçiler toplandı

Bu haber 18 Kasım 2015 - 23:06 'de eklendi ve 656 kez görüntülendi.

MUĞLA'DA ORGANİK ÜRETİM YAPAN ÖNDER ÇİFTÇİLER TOPLANDI ÜNLÜ OYUNCU TOPRAK SERGEN; "MUĞLA EKO-TURİZMDE  TÜRKİYE'NİN GÖZ BEBEĞİ HALİNE GELEBİLİR"Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “Organik Tarım Ulusal Eylem Planı” çalışmaları çerçevesinde 13 Kasım 2015 tarihinde “Organik Üretim Yapan Önder Çiftçiler Toplantısı” Muğla ili Fethiye ilçesinde gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Muğla’nın 13 ilçesinden organik üretim yapan önder çiftçiler, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yapan muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ilgili çalışanları katıldılar.
Toplantıda İl Müdür Yardımcısı Muhammed Sevinç açılış konuşmasında toprağın sağlığını korumak, doğal döngüyü oluşturmak, uygun ekolojilerde yeterli ve kaliteli verim alabilmek küçümsenmeyecek derecede bilgi, bilinç, gözlem ve tecrübe gerektirdiğini vurgulandı. İl Müdürlüğü Organik tarım Birimi elemanlarından Halil İbrahim Yalçın Muğla’da 13 ilçesinde 159 köyde 910 üreticinin bulunduğunu ve 71 farklı üründe organik tarımın yapılmakta olduğunu belirtti.

İl Müdürlüğü Organik tarım Birimi elemanlarından Sema Köseoğlu ise Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan organik bal, zeytin, sebze, meyve ve turizmi de içeren dört farklı proje ile organik tarımı tanıtma ve yaygınlaştırma çalışmalarında bulunduklarını bildirdi. Toplantının yapıldığı Fethiye ilçesi Yanıklar mahallesinde bulunan Pastoral Vadi’nin işletmecisi Ahmet Kizen’de işletmesi ile ilgili bilgiler vererek organik tarım ve eko-turizm ile ilgili deneyimlerini anlattı.
Toplantının devamında organik tarım üreticileri kendilerini tanıtarak deneyimlerini anlattılar. Sivil toplum kuruluşları faaliyet alanları ve çalışmaları ile ilgili bilgiler verdiler. Toplantıda organik tarımın daha iyi bir çevre ve daha güvenli bir gıda desteği için önemi konuşuldu. Üreticilerimizin karşılaştıkları en büyük sorunların üretim sonrası ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi için yeterli işletmelerin olmaması, yerel pazarların yetersiz olması, ürün planlaması ve kayıt sisteminde son yıllarda yaşanan sorunlar olarak belirlendi. Kooperatifleşmenin önemi vurgulandı.
Organik ürünün işlenmesi ve pazarlanmasının ayrı dikkat, beceri ve bilgiyi gerektirdiği, bununla beraber bu üretim şeklinde sabırlı, dikkatli olmak, organik üretim yapma konusunda inançlı olmak ve gelişebilmek için güvenmenin önemi konularında konuşuldu. Üretime aynı sosyal ve çevresel bilinçle yaklaşan katılımcılar toplantı arasında da birbirleriyle fikir alışverişinde bulunarak tanışma ve iletişim ağı oluşturma fırsatı buldular.
Ünlü tiyatro, sinema oyuncusu ve seslendirme sanatc¸ısı Toprak Sergen’de 3 sene önce Muğla Dalyan’da kurduğu Uluslararası Organik Sertifikalı Organik Tarım Çiftliği’nin başındaki isim olarak şunları söyledi:

“Özellikle büyük şehirlerden kaçarak yeni dönemin doğru bakış açısını yakalayan insanların, önemli uğraşılarından biri haline geldiğini söyleyebildiğimiz organik tarım; içerisinde etkileyici unsurlar barındıran kompozisyonlara sahip. Bu doğrultuda Muğla İl Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürlüğünce yapılan toplantıda, dört farklı proje ile organik tarımı tanıtma ve yaygınlaştırma çalışmalarının da sevindirici buluyorum. Bu bağlam da, Muğla ili ciddi anlamda eko-turizmde Türkiye’nin göz bebeği haline gelebilecek yapıda” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.