Organ… Size de gerekebilir… « Hamle Gazetesi

Organ… Size de gerekebilir…

Bu haber 09 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 864 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Ülkemizde 3-9 Kasım tarihleri arası “Organ Nakli Haftası” olarak belirlenmiştir.
Tedavisi sadece organ nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de  en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Organ ve doku bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır… Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kısa süre içinde kaybediyor.
Tüm vatandaşlarımızın ‘organ ve doku nakli’ konusunda çok duyarlı olması gerekmektedir. Bu konu tüm Türkiye’yi yakından ilgilendiren çok önemli bir sağlık sorunudur.
ORGAN NAKLİ NEDİR?
Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denir.
Ülkemizde nakli yapılan organlar; böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsaktır ve kornea naklidir…
Nakli yapılan dokular; kalp kapağı, kornea, kemik, kemik iliği ve deridir.
ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR?
Nakil yapılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşullar içinde en önemlilerinden birisi gerekli organ ya da dokunun bağışının yapılmış olmasıdır.
Organ bağışı, kişinin sağlığında, kendisi öldükten sonra organlarının ihtiyacı olanlara nakledilmesine “özgür iradesiyle” izin vermesidir. Her yaştan ve sağlık durumu ne olursa olsun her insan organ bağışı yapabilir. Ancak organlarının kullanıp kullanılmayacağına hekimler tarafından karar verilir. Organ bağışlamaya karar veren kişi, doku ve organlarını bağışlamayı kabul ettiğine dair bir belge hazırlamalı ve bu belgeyi iki şahit ile birlikte doldurup imzalamalıdır. Kendisinin hazırlayabileceği veya yetkili sağlık kuruluşlarında hazırlatabileceği belgeyi doldurup imzaladıktan sonra yetkili kurumlara teslim etmelidir. Böylece sağlık kuruluşlarının kayıtlarına geçmiş olur.
Kişi, bu belgeyi organ bağışından vazgeçmediği sürece hep yanında taşımalıdır.
Ayrıca sürücü belgesi olanların da “organlarımı bağışlıyorum” kısmını işaretlemiş olması organ bağışı için yeterlidir.
İki şekilde gerçekleştirilebilir.
1-Kadavra Donör (Verici):Trafik kazası, kurşunlanma, beyin kanaması vb. nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken, beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş hastaların organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır.
Böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapağı, kornea kadavradan nakillerde kullanılmaktadır.
2-Canlı Donör: Organ nakli gereken hastanın eşi veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedirler. Bunlar canlı donör olarak tanımlanmaktadır.
Böbrek ve karaciğer canlıdan nakil yapılabilen organlardır.
Ülkemizde 12 Kalp Nakli Merkezi,17 Karaciğer Nakli Merkezi,25 Böbrek Nakli Merkezi, 21 kemik İliği Nakli Merkezi ve 11 Göz Bankası mevcuttur.
Türkiye de yaklaşık 12 000 kişi organ ve doku nakli için sıra beklemektedir.
ORGAN BAĞIŞI NEDİR?
Kişi hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra  doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesidir. 2238 sayılı yasaya göre 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir.
BAĞIŞLANAN ORGANLAR KİMLERE NAKİL EDİLİR.?
Organ alacak hastalar;
* Öncelikle kan grubu ve doku grubu uyumuna,
* Yaş, boy, kilo gibi kriterlere,
* Ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlenir.
ORGAN BAĞIŞININ DİNİ YÖNDEN SAKINCASI VAR MI?
Organ bağışının dini yönden sakıncası yoktur. Büyük dinlerin çoğu organ bağışını onaylamakta ve desteklemektedir.
Kuran-ı Kerim’de “kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı” beyan olunmaktadır. (Maide suresi ,ayet32)
ORGAN BAĞIŞI NEREYE VE NASIL YAPILIR?
Sağlık Müdürlüklerinde, hastanelerde *Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet Alımı Sırasında),
Organ Nakli Yapan Merkezlerde, Organ Nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek,vs. kuruluşlarda organ bağış işlemi yapılabilir.
Organ bağışında bulunabilmek için, organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir.
Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır.
Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız ilimizde Sağlık Müdürlüğümüz ve Sağlık Grup Başkanlıklarımıza müracaat edebilirler.
Kaynak: Sağlık Bakanlığı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.