Organ Bağışı Hayat Bağışıdır « Hamle Gazetesi

Organ Bağışı Hayat Bağışıdır

Bu haber 19 Kasım 2015 - 23:50 'de eklendi ve 831 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Hayat öğretilerle dolu.

Zaman içinde sayısız kazamınlar la hayata bakışımız gelişti ve değişti.
Yapmak istediklerimden asla vazgeçmemeyi, büyük düşlerin gerçeklerden daha güçlü oluğunu ve başarmanın da en kısa yol olduğunu öğrendim.
Hayatta yardım etmenin yüceliğini öğrendim. Darda kalana el vermenin, en büyük sevap olduğunu bilmekteyim. Yaşamıma da geçirdim. Veren elin alan elden üstünlüğü bilmekteyim. Yaşam felsefemi, hayat duruşumu tevazuluğun güzelliği ile taçlandırdım.
Bazen başınıza işler gelmeden hayatı öğrenemezsiniz.
Hayat her zaman toz pembe değil.
Bizimde yakın akrabamız, seneler önce, ben Dokuz Eylül Tıp Fakültesinde öğrenci iken bir enfeksiyon sonrası kronik böbrek yetmezliğine girmişti ve zor günlere şahitlik ettim. Sağlıklı olmanın lütfunu birazda olsa algılamıştım ve yıllar içindeki öğrenimler sonucunda da, şükür bilinci ile pekiştirdim.
Evet bu yakın akrabamız böbrek yetmezliğine girince nasılda zorlu bir yaşamı olduğunu ve organ bağışının kutsal olduğunu öğrendim.
Sağlıklı olmak dünyanın en güzel lütfü ve bunun için Yüce Yaratıcıya Dua etmenin yüceliğini bilmekteyim.
Hasta su içmek istiyor ve diyalizde yapılsa, su içemiyor. Hasta seyahatlere gidemiyor. Kronik bir şekilde hastane ve ev arasında yaşam sürüyor. Çünkü böbrek yetmezliğinden dolayı hastane yaşamına bağlı.
Bizim bu akrabamız uygun donör bulunduğunda, Dokuz Eylül Üniversitesinde (ilk Vakalardan )nakli yapılmış ve yaklaşık 20 yıl yaşamıştı.80 yaşında da vefat etmişti. Bana çok hakkı geçmişti ve ben ona buradan tekrar rahmet gönderiyorum.
Bizlerin sizlerin başına işler gelmeden toplumsal konulara hassasiyet göstermenin ve burada konulara duyarlı olmanın ulviliğini toplumun bireylerine öğretmeliyiz.
Bu güzel ülkede ahengi ve toplumsal barışın güzelliğini insanlarımıza anlatmalıyız. Başkalarının zor anlarına duyarlı olabilsek bir çok konuyu otomatikçe halledebiliriz.
Organ bağışında toplumda duyarlılık yaratmalıyız.
Türkiye’de organ bağışının istenilen düzeye ulaşmamasında ve toplumda yeterli duyarlılığın oluşmamasında bilgi eksikliği, önyargılar ve yanlış inanışlar önemli rol oynuyor diye düşünüyorum.
Ön yargıları kırmak atomu kırmaktan zordur deniliyor ya, ön yargıları kırmalıyız.
Organ Bağışın Kutsallığını Toplumsal algıya yerleştirmeliyiz.
Ben Söylemek isterim ki;
ORGAN BAĞIŞI HAYAT BAĞIŞIDIR.
BİR İNSANI YAŞATMAK İNSANLIĞI YAŞATMAKTIR.
ORGAN BAĞIŞI YAPIN HAYAT KURTARIN.
BAĞIŞLANAN HER ORGAN FİLİZLENEN BİR CANDIR.
Bir organ, bir hayat! Bir hayat, tüm insanlık…
İnsanlık adına bir hayat bağışı!
İnsanlık adına bir el de siz uzatın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.