Ören’den: Termik Santrallere Hayır

Bu haber 08 Eylül 2013 - 19:51 'de eklendi ve 1.298 kez görüntülendi.

orentermiksantral131232164513211312Milas Bodrum arasında, Karacahisar Köyü’ne yapılması planlanan Muğla’nın 4. Ören’in 3. Termik Santralına tepkiler sürüyor. Ören’de yapılan forumu yöneten Muğla Barosu başkanı Mustafa İlker Gürkan günümüzde çevre mücadelelerinin de suç olarak nitelendirildiğine dikkat çekip “Biz bu suçu işleyeceğiz, bu suçu işlemek için sizi kışkırtıyorum “dedi.
Özcan ÖZGÜR
Milas Bodrum arasında, Karacahisar Köyü’ne yapılması planlanan Muğla’nın 4., Ören’in 3. Termik Santralına tepkiler sürüyor.
Ören’de yapılan forumu yöneten Muğla Barosu başkanı Mustafa İlker Gürkan günümüzde çevre mücadelelerinin de suç olarak nitelendirildiğine dikkat çekip “Biz bu suçu işleyeceğiz, bu suçu işlemek için sizi kışkırtıyorum “dedi.
Ören’de 8.si yapılan Melih Cevdet Anday Şiir Günlerine Termik Santral tartışması damgasını vurdu. Karacahisar köylülerinin “Karacahisar Köyüne Termik Santral istemiyoruz.” diye imza kampanyası gerçekleştirirken yapılan foruma baro başkanı Gürkan yöneticilik yaptı. Forumun konuşmacıları arasında yıllardır santrallerin zararlarını anlatıp, zararlarını ve alternatif enerji kaynaklarını anlatan Prof. Dr. Doğan Kantarcıoğlu ve Prof. Sıtkı Uyar katıldı.
Prof. Sıtkı Uyar başta ABD olmak üzere, batı ülkelerinin termik santrallerden vazgeçtiklerini belirterek sadece Amerika’da en son 150 termik santralin kapatıldığına dikkat çekti. Uyar, “AB, Türkiye’ye çöplük olarak bakıyor. Hollanda, Asbestli gemisini Aliağa’ya gönderdi. Çimento fabrikalarını yasaklayan Fransa, Türkiye’de çimento fabrikaları satın aldı. Almanya, Polonya termik santrallerini gönderdi. Bunlara evet diyen parti %10 barajını hemen aşıyor. Dün Gökova Termik Santralini, bugün Karacahisar Santralini dayatanlar Türkiye’yi çöplük gören ülkelerin iktidarıdır “dedi. Prof. Uyar yaşamı oluşturan tek kaynağın güneş olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“Güneş o kadar önemli ki, her sene 30milyon insan Türkiye’ye güneşlenmeye geliyor. BU kaynağın yanında termal kaynaklarımız var. Rüzgarımız var. Bugün gelinen noktada 25bin kişinin tükettiği enerjiyi üreten rüzgar tribünü var. Termik ucuz enerji değil. Birim maliyeti hesaplarken, toplumsal maliyeti hesaba almıyorlar. İktisatçılar bunu yapsınlar. Doğalgaz da temiz değil, doğalgaz azot-oksit üretiyor. O da nitrit-oksite dönüşüyor. Bu asit, insan sağlığı ile birlikte, bitkileri de mahvediyor. Çözüm enerjinin etkin kullanımı ve rüzgar enerjisidir. Biz Marmara Üniversitesi olarak isteyen iktidara danışmanlığa hazırız.”
Ören Belediye Başkanı Kazım Turan, bölgede yıllardır santrallere karşı mücadele ettiklerini anımsatarak “Gökova’yı yapanlar, daha sonra hata yaptık dediler; ama hala hatayı sürdürüyorlar. Gökova mücadelesinde tek kazancımız Türkiye’nin çevre konusunda bilinçlendirilmesi oldu ama maalesef o bilinçlenmeden nasibini almamış insanlardan oluşan bir hükümet tarafından yönetiliyoruz.” dedi.
Prof. Dr. Doğan Kantarcıoğlu ise, çevre mücadelelerinden sonra bölgedeki termik santrallere takılan baca gazı artıma tesislerinin hiç birşey ifade etmediğini öne sürdü. Kantarcıoğlu şöyle devam etti:
“Arıtmaya inanmıyorum. Ya çalıştırılmıyorlar, ya başka şeylerin peşindeler, baca gazı arıtma tesisleri kurulmadan önce Marmaris Datça kıyılarında havada kükürt dioksit gazı belirledik. Bunların yağışlı havalarda sülfürik asitte dönüşmesi sonucu ormanlarda kuruma baş göstermişti. Bugün bacalarda artıma tesisi var. Ören’e gelirken yolda durup çam ağaçlarına baktım. Çamın ibrelerinde sarı lekeler oluştuğunu gördüm. Bana biri çıkıp bu sarı lekeleri açıklasın. Santrallerin arıtmaya rağmen halen havaya kükürt dioksit saldığını iddia ediyorum. Bu sarı lekelerin başka bir açıklaması yok.”
Muğla Barosu Başkanı Avukat Mustafa İ. Gürkan, Türkiye’de bugün termik santrallerin kansere neden olduğuna dair istatistik bulunmadığını; ama üst solunum yollarına ve doğaya zarar verdiğinin bilindiğini söyledi. Eşi Dr. Bedriye Gürkan’dan örnek vererek “Eşim Yatağan’da kör oldu. Meslektaşları, termik santrallerin yaydığı gazların vücudun savunma mekanizması olan ümmin sistemini çökerttiğini söylediler. Yani eşim ümmin sistemin çökmesi sonucu kör oldu.” diyerek şöyle devam etti:
“Artık kapitalizm için insanı sömürmek yetmiyor, doğayı da sömürmek istiyorlar. O nedenle verdiğimiz çevre mücadelesinde çok büyük uluslararası güçlerle karşı karşıyayız. O güç iktidarı ele geçiriyor. O yüzden çevre mücadelesini de suç haline getirdiler. Biz bu suçu işleyeceğiz. Sizleri teşvik ediyorum. Çevre için bu suçu işleyeceğiz. Bu mücadelede hukuksal meşruiyeti olmayan olaylarla karşılaşıyorsunuz. İşlemin hukuki aykırılığını ortaya koyuyorsunuz. Nitekim, daha önce baro olarak açtığımız ve kazandığımız davalar oldu. Ama en üst mahkeme, işlem hukuka aykırı ama baro bu davayı açamaz diyebildi. Yani hukuki meşruiyet, halk meşruiyetince desteklendi.”
Forum, başta Karacahisar köyünden gelenler olmak üzere, katılımcılar tarafından oylandı. Oylama sonunda, termik santrale hayır çıktı. Şenlik boyunca sürdürülen kampanyaya imzalarıyla destek verenler arasında Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Ören Belediye Başkanı Kazım Turan ve CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Musa Gökbel olmak üzere etkinlikler katılan şairler ve Ören’in tatilcileri tarafından da imzalandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.