ORC’de Osman Gürün « Hamle Gazetesi

ORC’de Osman Gürün

Bu haber 10 Haziran 2016 - 0:44 'de eklendi ve 1.403 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla Belediye Başkanlığı’nın ilk yıllarında 3 ayda bir hesap verirdi. Bu zaten O’nun ilk seçimdeki vaatlerinden biriydi. Seçim Programı’nda şeffaflık ve hesap verebilirlik öne çıkarılmıştı.

Nedense sonraki dönemlerde yılda bir hesap verme alışkanlığı gelişti.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ikinci yılında ise 13 ilçede ‘Muğla’da Büyük Bir Aileyiz’ sunumuyla düzenlenen Bilgilendirme (Muhtarlar) Toplantılarında katılımcılara 2014-2015 yılında yapılan hizmetler, 2016 yılında Muğla’ya yapılacak olan hizmetler ve yatırımlar anlatıldı.

Bu da bir şeffaflık ve hesap verebilirlik tabi… Ama ben yine de “soran gazeteciler” olduğu sürece basınla yapılacak toplantıların yerini tutacağını sanmıyorum.

 

xx           xx           xx

Başkan Gürün o bilgilendirme toplantılarından birinde yapılanma dönemini tamamladıklarını belirterek, “Artık yatırım ve temel atma zamanı.” demişti.

Komşumuz Aydın o döneme daha erken ulaşmış.

ORC Araştırma Şirketi’nin 30 Büyükşehir’de yaptığı “En başarılı belediye başkanları” anketinde CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ilk 5 de AK Partili Ankara, Antalya, Konya ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanları ile birlikte yer almış.

Şöyle bir ilk 10’a baktım.

İlk10’da da komşumuz AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i gördüm, ama Muğla yoktu!

Başkan Gürün’ün mazereti ne olabilir diye düşünmeye kalkıştım, ama aklıma kendisinin ifade ettiği “Seçilmişlerin mazereti olamaz” sözü geldi.

 

xx           xx           xx

Eskiden “MİKOM”lar vardı.

İlk Muğla’da kurulmuştu; Muğla Milletvekillerini İzleme Komitesi (MUMİKOM)… Ardından bütün Türkiye’ye yayılmıştı. Hepsine MİKOM’lar deniliyordu. İsim babası Muğla’nın ünlü doktorlarından Dr. Ünal Toksöz’ün oğlu Dr. Hakan Toksöz’dü. Daha sonra Muğla Tabip Odası Başkanı da olacak olan Dr. Yağmur Savran ile birlikte Muğla Milletvekillerini izleyip, öteki illerde kurulan MİKOM’lara öncülük ve rehberlik etmişlerdi.

Tabi milletvekilleri bu hareketten tedirgin olmuşlar, MİKOM’ların kendilerine karne vermelerinden hiç hoşlanmamışlardı!

Bir süre sonra Belediyeleri İzleme Komiteleri de kurulmaya başlamıştı. Sanıyorum ilk Bodrum’da kurulmuştu.

Sonra ne oldu anlayamadık. Dr. Hakan Toksöz İzmir’e tayin oldu. O’nun ardından MUMİKOM sustu. Hadi Muğla Milletvekillerini İzleme Komitesi Dr. Toksöz gitti diye sustu. Aynı anda MİKOM’lar da sustu. Sanki bir yerlerden bir düğmeye basılmıştı!

“Neden?” sorusunun yanıtı hiçbir zaman alınamadı…

 

xx           xx           xx

MİKOM’lar o yıllarda gerçekten çok önemli bir “denetim” mekanizmasıydı. Herkes kendisine çeki düzen vermeye başlamıştı.

MİKOM’ların yeri doldurulamadı. Şimdi onların yerine kurulmuş olmasalar da Araştırma Şirketleri var. Milletvekillerini izlemiyorlar, ama partilerin gücünü ölçüyorlar. Belli periyotlarla yerel yönetimlere karne veriyorlar. Onlardan biri de ORC Araştırma Şirketi

ORC Araştırma Şirketi Mart 2014 yerel seçimlerinden bu yana geçen 2 senelik süreçte, vatandaşların belediye hizmetleri ile ilgili kanaatlerini tespit etmek için,  20 Şubat-1 Mart 2016 tarihleri arasında 30 Büyükşehirde toplam 17 bin 560 kişi ile yüz yüze ve bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle anket yapmış.

İşte o ankette Muğla Büyükşehir Belediyesi 30 Büyükşehir Belediyesi arasında 22. sırada yer almış. Yanlış olmasın, daha doğrusu Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün…

 

xx           xx           xx

Araştırma sırasında insanlara “Altyapı; Çevre Düzenlemesi ve Temizliği; Kaldırım ve Yollar; Kent Estetiği; Sosyal Hizmetler; Şebeke Suyu, Trafik Akış Düzeni; Ulaşım; Yeşil Alan ve Park” hizmetlerine göre “belediyelerin son 2 yıllık performansını başarılı bulup bulmadığı” sorulmuş…

ORC‘nin yerel yönetimler düzeyinde yaptığı ankete göre Melih Gökçek Türkiye geneli 61,8 oy oranıyla en başarılı belediye başkanı gözüküyor. Bizimkisi de 22. sırada. 30’da 22 ne olur?

İkinci sırada Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yer alırken 3. sırada ise Konya’dan Tahir Akyürek yer almış.

Bu konuda İHA’nın yaptığı haberde “Anketteki sürprizlerden biri de Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın’dan geldi. CHP’liler İzmir’i ‘iyi’ yönettikleri varsayımı üzerine konuşsalar da, anket sonuçlarına göre CHP’li büyükşehir belediyeleri arasında en başarılı bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu.” deniliyor.

 

xx           xx           xx

Aslında İHA’nın ifadesinde bir terslik yok.

CHP’lilerce öteden beri hep İzmir’in iyi yönetildiği söylenir. Sadece İzmir mi? Muğla’nın da iyi yönetildiği övgüyle anlatılır. Nedense bir Allah kulu da çıkıp denizi-kumu-güneşi olmadığı halde iç turizmde en iddialı şehir haline gelen ve turizmin armadaları Antalya ve Muğla’dan daha düzenli olan Eskişehir için “İyi yönetiliyor” demez!

Acaba İzmir ve Muğla iyi yönetildikleri için CHP’de değil de, “kazık diksen seçilir” mantığı geçerli olduğu için, sandık başında eli başka bir yere gidemeyenlerin CHP’ye teslim edilmiş olan iller olmasın?

Bu konuda CHP Genel Merkezi’nin Büyükşehirlerinde birer anket yaptırıp, bu illerin insanlarının çoğunluğu ne yaparsan yap veya ne yapmazsan yapma CHP’li olduğu için “eziyet” çektiklerinin farkına varabilmeli… (!)

Söyleyeyim, 30 Büyükşehir Belediyesi için Yapılan ankette Eskişehir 6. sırada yer alırken, İzmir ise Muğla’nın hemen arkasından 23. sırada yer almış…

 

xx           xx           xx

Biliyorum hepsini merak ediyorsunuz. İlk 10 şöyle:

Ankara B. B. B. Melih Gökçek (% 61,8) ; Antalya B. B. B. Menderes Türel (% 59); Konya B. B. B. Tahir Akyürek (% 57,5); Aydın B. B. B. CHP’li Özlem Çerçioğlu (% 56,2); Gaziantep B. B. B. Fatma Şahin (% 56); Eskişehir B. B. B. CHP’li Yılmaz Büyükerşen (% 55,4); İstanbul B. B. B. Kadir Topbaş (% 55); Ordu B. B. B. Enver Yılmaz (% 54,7); Sakarya B. B. B. Zeki Toçoğlu (% 54,2); Denizli B. B. B. Osman Zolan (% 53,9);

Kalan 20;

  1. Maraş B. B. B. Fatih Mehmet Erkoç (% 53,1); Erzurum B. B. B. Mehmet Sekmen (% 52,5); Bursa B. B. B. Başkanı Recep Altepe (% 52); Malatya B. B. B. Ahmet Çakır (% 51,4); Samsun B. B. B. İbrahim Şahin (% 51); Kayseri B. B. B. Mustafa Çelik (50,9); Trabzon B. B. B. O. Fevzi Gümrükçüoğlu (% 50,5) Kocaeli B. B. B. İbrahim Karaosmanoğlu (% 47,6); Balıkesir B. B. B. Ahmet Edip Uğur (% 47,1); Manisa B. B. B. MHP’li Cengiz Ergün (% 47,0); Şanlıurfa B. B. B. Nihat Çiftçi (% 46,5); Muğla B. B. B. CHP’li Osman Gürün (% 45,1); İzmir B. B. B. CHP’li Aziz Kocaoğlu (% 42,8); Hatay B. B. B. CHP’li Lütfü Savaş (% 35,8); Adana B. B. B. MHP’li Hüseyin Sözlü (% 34,3); Tekirdağ B. B. B. CHP’li Kadir Albayrak (% 32); Mersin B. B. B. MHP’li Burhanettin Kocamaz (% 29,6); Mardin B. B. B. HDP’li Ahmet Türk – F. Akyol (% 27); Diyarbakır B. B. B. HDP’li Gülten Kışanak – F. Anlı (% 26,4); Van B. B. B. HDP’li Bekir Kaya – Hatice Çoban (% 25,2)

 

xx           xx           xx

Osman Gürün % 45,1 ile 22. olmuş. Nedense karnesi açıklanmamış. Anketçiler bana sormuş olsalardı Altyapı’ya 10 üzerinden 6; Çevre Düzenlemesi ve Temizliği’ne 7; Kaldırım ve Yollar’a 4; Kent Estetiği’ne 0; Sosyal Hizmetler’e 9; Şebeke Suyu, Trafik Akış Düzeni’ne 6; Ulaşım’a 9; Yeşil Alan ve Park’a 7 notu verirdim.

Anketçiler size sorsalardı kaç verirdiniz?

 

————————————————————–

Günün Sözü;

Yaşamı boyunca herkes “birini” bulur, ama “birbirini” bulmak çok az insana nasip olur.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Bulut Adıvar 10 Haziran 2016 / 22:46

Muğla Büyükşehirde ekip yok. Başkanın kurduğu ekibin sadece işi CHP’li olanları tespit edip sürgün etmekle meşgul. Bu CHP’liler Başkana ne yapmış ki bu kadar düşmanlık niye.