“Orası arsanız değil, gezi parkımız”

Bu haber 24 Temmuz 2013 - 22:06 'de eklendi ve 877 kez görüntülendi.

akyakazeytinpark32132131654131232Akyaka Yerel Yönetim Platformu’nun desteklediği Akyaka Dayanışma Platformu birleşenleri Başbakanlığa bağlı Özelleştirme İdaresi tarafından 177 konut üretilmek ve üzere özelleştirilmek istenen Hazine’ye ait zeytinlik alanda biri araya geldi. Yapılan açıklamada Akyaka dostları dayanışmaya çağrılarak, “kamusal niteliğinin birlikte korunacağı pek çok seçenek mümkünken ilgili arazinin yukarıdan dayatılarak özelleştirilmek istenmesi Akyaka halkının yavaş kent olma sürecinde oluşturduğu ortak iradeyle çelişmektedir.” denildi.

Haber Merkezi
Akyaka Yerel Yönetim Platformu’nun desteklediği ve “Orası arsanız değil, gezi parkımız” sloganı ile bir araya gelen Akyaka Dayanışma Platformu birleşenleri Başbakanlığa bağlı Özelleştirme İdaresi tarafından 177 konut üretilmek ve üzere özelleştirilmek istenen Hazine’ye ait zeytinlik alanda biri araya geldi. Yapılan açıklamada Akyaka dostları dayanışmaya çağrılarak, “kamusal niteliğinin birlikte korunacağı pek çok seçenek mümkünken ilgili arazinin yukarıdan dayatılarak özelleştirilmek istenmesi Akyaka halkının yavaş kent olma sürecinde oluşturduğu ortak iradeyle çelişmektedir.” denildi.
Akyaka Dayanışma Platformu Sözcüsü Dilek Bulut, 10 bin 300 m2’lik Hazine arazisi zeytinliğin özelleştirme süreci ile ilgili bilgi verdikten sonra, Karia Kadınlar Derneği, TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi, Muğla Kent Konseyi, Akdeniz Yeşilleri Derneği, Muğla Gelişim Hareketi, Gökova Sürekli Eylem Kurulu, Akyaka Hayvan Sevenler Derneği, Akyaka Musiki Derneği, Akyaka Yerel Yönetim Platformu, Marmaris Forum’dan oluşan Akyaka Dayanışması Platformu Bileşenleri’nin ortak metnini okudu.
Özelleştirme çabaları ile ilgili “Gerekse mevcut yerel yönetimlerin şeffaflıktan, katılımcılıktan, hesap verilebilirlikten nasibini almamış yönetim anlayışlarından ve İmar Yasasının anti-demokratik niteliğinden güç alınmıştır. Böylelikle danışmak bir yana, halktan saklanarak ona yukarıdan bu denli kolaylıkla dayatılabilmiştir.” denilerek şöyle devam edildi:
“Daha en başından çarpık gelişen bu süreç, ÖİB’nin 2872 sayılı Çevre Kanununun 9. Madde hükmüne aykırı biçimde uygulama imar planı değişikliği yaparak yapılaşma oranını artırmasıyla daha da çarpılmış, yasal olarak iyiden iyiye tartışmalı bir nitelik kazanmıştır. Ancak daha da önemlisi, hiçbir yasal dayanağın toplumsal vicdan katında bu girişime meşruiyet kazandıramayacağı gerçeğidir. Kazandıramaz, çünkü: Bütün özelleştirmeler gibi özü, dolaylı da olsa halka ait bir değeri, bir kişi ya da şirket nezdinde sermayeye katmaktan ibarettir. Mevcut toplumsal eşitsizliğin daha fazla artmasıyla sonuçlanacaktır; adil değildir.”
Yapılan açıklamada Akyaka’nın Uluslararası Yavaş Kentler Birliği (Cittaslow) üyesi bir yavaş kent olduğuna dikkat çekilirken, bu noktaya Akyaka halkının ortaklaşa oluşturduğu bir kent vizyonuyla gelindiği belirtilerek, “Bu vizyonla uyumlu, üzerindeki erişkin zeytin ağaçlarının ve kamusal niteliğinin birlikte korunacağı pek çok seçenek mümkünken ilgili arazinin yukarıdan dayatılarak özelleştirilmek istenmesi Akyaka halkının yavaş kent olma sürecinde oluşturduğu ortak iradeyle çelişmektedir.” denildi.
Bütün bu nedenlerle özelleştirme girişimini durdurmak için bir araya geldiklerin belirten platform üyelerinin istekleri ortak metinde şöyle sıralandı:
“3841 no.lu parselin özelleştirilmesinden vazgeçilmelidir. İmar değişikliğine gidilerek konut alanı olmaktan çıkarılmalı, üzerindeki zeytin ağaçlarına zarar vermeden hem Akyakalıların hem de Beldenin ziyaretçilerinin ortak yararlanabileceği biçimde, halkın katılımıyla yeniden değerlendirilmeli, kamusal alan niteliği korunmalıdır! Akyaka’da yaşanan bu örnek, yaşanmış nice benzerleri gibi İmar Yasasının anti-demokratik dayatmacı niteliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. İmar Yasası halkın daha en başından planlama süreçlerine katılmasına elverecek biçimde yeniden düzenlenmelidir! TBMM gündeminde görüşülmeyi bekleyen Gökova gibi korunan alanların korkulu rüyası Tabiatı ve Biyo Çeşitliliği Koruma(ma) Yasa Tasarısı geri çekilmelidir!
Gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz. Belediyenin açmış olduğu imar değişikliği iptal davasının yanında, özelleştirme sürecini tamamen durduracak başka yasal süreçleri de başlatacağız. Zeytin Park Çarşamba buluşmalarına ara vermeden devam edeceğiz. Diyaloga da direnmeye de hazırız. Mücadeleyi kent ve doğa hakkı temelinde kenetlenerek hedefine eriştirinceye kadar kararlılıkla yürüteceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.