Oramiral Özden Örnek ve Nokta Dergisi

Bu haber 27 Eylül 2018 - 0:18 'de eklendi ve 1.100 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

TARİHİN ALTIN SAYFASINDA YERİNİ ALDI

Nokta Dergisi, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen ve www.denizcilersitesi.com adlı sitede bir kısmına yer verilen günlüğün tamamını yayımladı. Yayımlanan günlükle birlikte Türkiye’nin 2004 yılında Sarıkız ve Ayışığı adı verilen iki darbe planından ucuz kurtulduğu ortaya çıktı. Günlükte özel çalışma, muhtıra, eylem planı ve darbeyle sonuçlanması planlanan siyasi çalışmaların bir yıla yayılan dökümü bulunuyor. Habere konu olan günlükteki çarpıcı notlar arasında dönemin Genelkurmay Başkam Hilmi Özkök’ün karşı duruşuna rağmen dört kuvvet komutanının hazırladığı ‘Sarıkız’ adı verilen planı dikkat çekiyor. Eylem planı, komutanların zamanla görüş ayrılığına düşmesi yüzünden 24 Nisan 2004’teki Kıbrıs referandumundan sonra tamamen rafa kaldırılmış. Örnek Paşa, ‘daima bir ihtilal özlemi içerisinde’ diye nitelendirdiği bir paşanın isteği üzerine yaptıkları bir toplantıda ‘Sarıkız’ adlı eylem planıyla ilgili günlüğüne 6 Aralık 2003 tarihinde şu notları düşmüş: “… Önce basını ele geçirmeye çalışacaktık. Bu nedenle ben Mustafa Özkan’ı davet edecektim. Sonra rektörlerimle temas edip öğrencileri sokağa dökecektik. Sendikalar ile aynı şekilde hareket edecektik. Sokaklara afiş astıracaktık. Demekler ile temas edip onları da hükümet aleyhine teşvik edecektik. Bütün bu olayları yurt çapında yapacaktık. Yukarıdakiler Sarıkız olarak anılacaktı.”

Günlüğüne 22 Eylül 2003 tarihinde “Ortalıkta sezdiğim kadarı ile JANGENK kışkırtıcı rol oynuyor.” notunu düşen Örnek Paşa, tüm ordu komutanlarının fikirlerini yansıtan özel çalışmanın Genelkurmay Başkanı Özkök’e nasıl verileceğini şu ilginç ifadelerle anlatıyor: “Bu çalışma Kara Kuvvetleri Komutanı tarafından Gen-kur. Bşk’a verilecek ve onun reaksiyonu beklenecek. Çalışma biraz muhtırayı andırıyor; ama Kara Kuvvetleri Komutanı’na onu yumuşatarak vermesini söyledik. Eğer Genkur. Bşk. onaylamazsa problem o zaman başlayacak. Ya o gider ya da biz gideriz.” Örnek Paşa, 1 Mart 2003 tarihinde harekete geçme konusunda ısrarlı olduğunu belirttiği dönemin Jandarma Genel Komutanı Eruygur için 1 Mart 2004 tarihli gün için şunları yazmış: “Akşam 19.30’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Gölbaşı tesislerinde buluştuk. Kara Kuvvetleri Komutanı ile ben biraz gergindik. Zira aynı mevzuları yeniden konuşmak istemiyorduk. Bu seferki konuşmalarda biraz sert davrandım. Çünkü Jandarma Genel Komutanı sözü ikide bir oraya getirip, ‘bu işi ne zaman yapacağız?’ diyordu. Bazen süreyi uzatmanın en iyi çözüm yolu olduğunu söyleyince suratı asılıyordu. Bana kalsa adamın niyeti ülke yararına değil, kendi yararına. Bu iş bir an önce olsun da nasıl olursa olsun, o da mevkiini korusun.”

Darbe fikri Eruygur’da saplantı haline gelmişti

Örnek Paşa, Eruygur Paşa’nın bütün çırpınmalarına rağmen darbe fikrinin rafa kaldırılma sürecini 17 Mart 2004 tarihinde şu şekilde günlüğe aktarmış: “Biz komutanlar erkenden tümen komutanının odasında buluştuk. (…) Maalesef herkes ‘durum kötü, ama darbe ile düzeltilmesi için iç ve dış ortam müsait değil’ dediler. ‘Buna göre bir değerlendirme yapmamız gerekiyor’ dedi. Hepimiz fikrimizi söyledik. İnanılmaz ama Şener hâlâ bu iş olsun diye çırpmıyordu. Bence Genelkurmay Başkanı’ndan nefret ettiği ve Kara Kuvvetleri Komutanı olmak istediği için saplantı haline gelmişti. (…) Neyse ben sonunda toplamak zorunda kaldım. “Anladığım kadarı ile bu şartlar altında bir şey yapılamaz, mücadeleye yasal hudutlar içinde devam edeceğiz, anlaşmamız bu mu? dedim. Kimse itiraz etmedi.”

Kıbrıs’ta referandumun yapıldığı 24 Nisan 2004 tarihinde Eruygur Paşa’nın evine yemeğe gittiklerini ifade eden Örnek Paşa, Genelkurmay Başkanı Özkök’ün ayrılmasından sonra yaşananlar hakkında şunları yazmış: “Anladığım kadarı ile Jandarma Genel Komutanı ile Hava Kuvvetleri Komutam hâlâ bozuklar. Amaçlan illaki darbe yapalım ve AKP’yi uzaklaştıralım. Yapalım da, Kara Kuvvetleri Komutanı olmazsa nasıl olur, bunu düşünen yok. Hava Kuvvetleri Komutanı’nı fena bozdum, zira vatanını sadece o seviyor ve ona destek verilmiyormuş pozlarında. Şener hâlâ darbeye ümidini bağlamış durumda. Bana “ Çok erken çözüldük, daha direnmeliydik” demez mi?” İstanbul, Zaman

AKP’nin reformları yeni başladığı yıllar idi; meclisten ABD ye verilmesi gereken teskerenin red edilmesi, Yukarıda adı geçen ihtilalcilerin avukatı siyasi partinin Genel Başkanı olması ne anlamına gelir? Olayın başını o siyasi parti çekiyordu anlamına gelmez mi?….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.