Oral Karakaya Gerçekten Aday Mı?

Bu haber 22 Şubat 2018 - 0:18 'de eklendi ve 3.345 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya hafta sonlarını Muğla’da geçirmeye başladı. Geç oldu, ama iyi yapıyor…

Sayesinde yerel seçimler akıllara geliyor.

Geçenlerde bizim Mustafa İnci ortaya “MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı kim?” diye bir soru attı. Sorusunun yanıtı çabuk geldi. MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, İnci’yi arayıp “Tabi ki yerel seçimlerde belediye başkan adaylarımız olacak” demiş.

Neredeyse ben de İnci’nin sorusunu bahane edip bir yazı yazarak “MHP, AK Parti’nin adayını destekleyecek” diye yazacaktım. İl Başkanı KorkmazVarız” demiş…

Şimdi bu noktada “CHP aday çıkaracak mı?” diye de sorulmaz, ama “CHP kimi çıkaracak?”

 

xx           xx           xx

Geçenlerde bir yazımda da “Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün aday olmaz. Aday gösterilir.” diye hatırlatmada bulunmuştum.

Elbette çıkıp resmen adaylığını açıklamış değil, ama o yazımda da vurguladığım gibi Başkan Gürün açıklamalarından birinde “Daha yapacaklarım var” diyordu.

19 Ekim 2017 tarihli yazıma “Hani Başkan Gürün Aday Olmazdı?” diye başlık atmıştım.

O yazımda, Sözcü Gazetesi’nde projelerini Hasan Zeyrek’e anlatan Osman Gürün’ün “Daha yapacak çok işim var” ve “Önümde yapacak işim, başaracak hedefim, aşılacak engelim var. İlk günkü heyecanı kaybetsem burada durmam.” ifadelerine yer vermiştim.

Bu ifadelerin tercümesi açık ve net:

Osman Gürün aday

Ancak yine de kendi deyişiyle “Aday gösterilmeyi” bekliyor!

 

xx           xx           xx

Sadece Osman Gürün değil, aday gösterilmeyi bekleyen başka isimlerde var.

Onların başında Milas Belediye Başkanlığı yanında 23. Dönem Muğla Milletvekilliği de yapmış olan Fevzi Topuz geliyor.

  1. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan’ın bu seçimlerde milletvekili adayı olabileceği konuşuluyor. Kendisi herhangi bir açıklamada bulunmuş değil…

Bana göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün dışında ciddi aday diyebileceğimiz iki isim var. Onlardan biri Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve biri de Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar.

KocadonAdayım” diye ortalıkta dolaşıyor. Acar ise “Görev verilirse hazır olduğunu” söylüyor.

Şimdi bu isimlere bir basın toplantısı düzenleyip “Adayım” demiş olmasa da Oral Karakaya da eklenmiş bulunuyor.

Eğer bir önseçim yapılmış olsaydı 2014’ün en iddialı adayı denebilecek 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel ise aday değil.

 

xx           xx           xx

Aslında CHP açısından hiçte hoş bir durum değil bu… Hoş olmayan Musa Gökbel’in aday olmaması değil tabi… CHP’de yaşanmaya başlayan “aday kısırlığı”…

Adı geçenlerin dışında özellikle “örgüt içinden” aday çıkmamış olması hoş bir durum değil.

Örneğin CHP’nin başarılı il başkanlarından Süleyman Uslu aday olabilir.

Ancak böyle bir durum yok.

CHP’liler açısından işin acı yanı Süleyman Uslu dışında da “İşte budur” dedirtebilecek bir ismin “örgüt içinde” bulunmamasıdır.

Neredeyse 18 yıldır CHP’nin Muğla’da belediye başkanlarının sultasında olmasının sonucu bu…

Bu Muğla gibi bir yere yakışan bir sonuç değil. CHP artık kendi içinden “Belediye Başkanı” üretemiyor. MHP sıkışınca milletvekilini aday gösteriyor. AK Parti’de ise kendi içinden belediye başkanı adayı çıkmayalı seneler oldu…

Muğlalının kabahati ne?

 

xx           xx           xx

Bugünlerde siyasi kulislerde, özellikle “Muğla ziyaretlerinin” ardından en çok konuşulan isim Oral Karakaya

Ancak sokakta, hatta memleketi Ula’da Oral Karakaya diye bir isim yok.

Farklı bir “kişilik”… “Siyasi kişilik” demiyorum. Çünkü şu ana kadar adaylığı ile ilgili yaptıkları “siyasi bir kimliğin” yapabileceklerinin çok ötesinde veya gerisinde.

Rahmetli Barış Manço’nun “Adam olacak çocuk” dediği gibi “Aday olacak adam” belli olur. Kendini gösterir.

Oral Karakaya’nın ilçe ziyaretlerinde genellikle genç yaşında Parti Meclisi Üyeliği yapmış olan bir genç kadın Mimar Rana Bozkurt yer alıyor. Sanırım bu ziyaretler daha çok Rana Bozkurt’a yarıyor. Kendini yeniliyor. Tanınırlığını arttırırken yeni isimler tanıyor.

Oral Karakaya’da İlçe Başkanları ve Belediye Başkanları ile tanışıyor!

 

xx           xx           xx

Oral Karakaya’nın hafta sonunda Muğla’ya gelip, Menteşe, Kavaklıdere, Datça ve Milas’ın da aralarında bulunduğu ilçelerde temaslarda bulunacağını Bodrum Gündem Gazetesi’nden öğrendik. Nerelere ziyaret ettiğini de Karakaya’nın kendi sosyal medya paylaşımlarından öğrendik…

Hesabında paylaştığı fotoğrafların altına “Rana Bozkurt ile birlikte Milas İlçe Başkanımız Suat Özcan ve çalışma arkadaşlarını ziyaret ettik. Misafirperverlikleri için teşekkür ediyoruz… Rana Bozkurt ve Yatağan eski ilçe başkanımız Kamil Genek ile birlikte Kavaklıdere İlçe Başkanımız Mehmet Gülhan ve arkadaşlarını ziyaret ettik. Kendilerine teşekkür ediyoruz… Datça Badem Çiçeği Festivalindeyiz. Datça Belediye Başkanımız Gürsel Uçar, İlçe Başkanımız Aytaç Kurt ve Ortaca İlçe Başkanımız Mehmet Sertkaya ile sohbet etme fırsatımız oldu. Datça Belediyesini bu etkinlikten dolayı kutluyoruz…” diye notlar düşmüş.

Yanına Rana Bozkurt ile birlikte eski il başkanlarından Murat Tevfik Ülkü’yü de katan Oral Karakaya hafta içinde de Menteşe İlçe Başkanı Erkan Aydın ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü ziyaret etti. Bu ziyaretlerde Karakaya’nın sosyal medya hesabında yer aldı.

Sosyal medya paylaşımlarının altında MuğlalılarınSende nereden çıktın” veya “Arkandayız, yolun açık olsun” türünden kayda değer bir yorum göremedik…

 

xx           xx           xx

Bir önceki hafta ziyaretler yoktu. Ondan önce Marmaris’e İlhan Cihaner ile gelmiş ve Yatağan Deve Güreşlerinde kendini göstermişti. Yanında her zamanki gibi Rana Bozkurt vardı.

Ama bir önceki hafta Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Aday adayı Oral Karakaya kahvaltıda buluştular. Akyaka Azmakları’nda kahvaltının tek tanığı MHP Marmaris İlçe Başkanlığı Basın Yayın Birimi Başkanı Temel Irmak’tı!

Belki konuşulanlara tanık olmamıştır, ama çektiği Azmak manzaralı fotoğrafı paylaştı.

O fotoğrafı ayrıca analiz ederiz…

O fotoğraf tesadüfen çekildi varsayalım. Gazeteci arkadaşımız Temel Irmak geçenlerde de “Tekirdağ’a yolum düşmüşken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulalı Oral Karakaya’yı da ziyaret ettim. Muğlalı olarak Tekirdağ’da başarılı işlere imza attığını gördüm…” paylaşımında bulundu… Tesadüf işte…

 

xx           xx           xx

O günlerde İstanbul’da turizm fuarı vardı… Fuara giden Temel kardeşimiz oradan Tekirdağ’a geçivermiş. Muğla’ya dönünce de gazetesine “Ortak noktamız Muğla” başlığı attı. Haberinde ziyaretinden iki kare fotoğrafa yer veren Temel kardeşimiz fotoğraf altında şu ifadelere yer vermiş:

Gazeteci Temel Irmak Tekirdağ gezisi sırasında Muğla’nın Ula ilçesinden olan Oral Karakaya’yla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde bir araya geldi. İkilinin sohbeti Muğla’nın üzerine oldu. Geçtiğimiz günlerde Muğla ve İlçelerine bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Karaka’nın isminin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Aday adaylığında geçtiğini hatırlattı. Karakaya, ‘Muğla benim memleketim. Gerek duyulduğumda hizmet etmeye talip olurum. Ama şu anki görevim vesilesiyle resmi bir açıklama yapmam’ dedi.

Muğla’da bir Büyükşehir Belediye Başkanına elbette gerek duyuluyor. Bakalım bu gerek duyulan Oral Karakaya mı? Tekirdağ’a kadar gidip gazetecilik başarısı gerçekleştiren Temel Irmak kardeşimize bir ara sorarız…

———————————————

Günün Sözü: Doğru yolu yanlış insanla yürürsen, yolunu da doğrunu da kaybedersin…             

– Belediye yeni garajda Muğla Mutfağını sergileyecekmiş.

– Öle şey olmaz!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 22 Şubat 2018 / 08:52

Günaydın üstad,
“CHP nin kalesi” olan Gadın Moola’mız, şimdilerde, “Demokrasimizin Kalesi ” vs. diye anılmaya başlandı, CHP nin ortasındaki harf “HALK” demek oluyoosa eğer, bu yazdıklarınız FECİAT’ın uyarı ateşi ve herkesin duyması gereken ALARM zilidir.
Ama sağduyulu ve erdemli Muğla halkının vekaletini bir süreliğini alıp çalışmaya talip olanlar, emanete ne kadar dürüst kalabiliyorlar, gücü eline geçiren, en ağır eleştirileri yönelttikleri partinin ve liderlerinin yaptıklarından daha beterini yapar hale geldiklerini, BİAT etme modasında faydalanıp kendilerinin “sen-ben-bizim oğlan” zümresine ikbal yaratmaya güdülenmeleri, hem MUĞLA YERELİNDE ve HEM DE ÖMRÜMÜZÜ ADADIĞIMIZ ÜLKEMİZİN AYDINLIĞA ÇIKMASININ OLMAZSA OLMAZ GEREĞİ SAYDIĞIMIZ CHP İKTİDARININ EN BÜYÜK ENGELLERİDİR.
YÜREKLİ İNSAN EVLADI SİYASETÇİLERİN KARAKTERİ KENDİLERİNDEN DAHA İYİLERİNİN ORTAYA ÇIKMASINI TEŞVİK EDECEK KADAR AHLAKLI OLABİLMEKTİR, SELAMLAR.