“Önseçim Yoksa Çekilirim”

Bu haber 27 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.708 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda CHP’den milletvekili adaylığını açıklayan Hasan Balı böyle demiş:
Önseçim yoksa çekilirim

O zaman aceleniz ne? Bekleyin, hele bir partiniz yöntemi açıklasın…

Sanki kimsenin beklemeye tahammülü yok! Her çıkan Muğla’nın altını üstüne getiriyor. CHP Muğla’da milletvekili aday adayları ile dağ bayır propagandasını yapıp, kendini anlatmış oluyor. CHP örgütlerinin çalışmasına bile gerek yok. Aday adayları çalışıyor!

CHP adaylarını atama ile belirleyeceğini açıklamış olsa kimse şuradan şuraya adımını atar mıydı? Sanmam. Hasan Balı’nın sözüne dikkat:

– Önseçim yoksa çekilirim.

Ben CHP kurmaylarının yerinde olsam yöntemi açıklamayı son ana bırakırım… (!)

xx        xx        xx

CHP’de herkes önseçim yapılacağı umudu içinde… O yüzden son kongrelerinde AK Parti’de ipini kıranın il başkanı adayı olduğu gibi CHP’de de ipini kıran milletvekili adayı oluyor!

Tabi tecrübeli siyasetçilerin hali başka…

30 Mart Yerel Seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylığında dili yanan 23. Dönem Milletvekili Fevzi Topuz bir arkadaşıma milletvekili adayı olduğunu belirtirken “Ancak kuralı konulmadan maça çıkmam” demiş. Süreçle ve yöntemle ilgili kaygılarını da iletmiş…

Kimi kaygısını dile getiriyor. Kimi “olmazsa çekilirim” diyor. Ama kimse de kalkıp önseçim mücadelesi vermiyor!

CHP’nin atama yeni il başkanı Mürsel Alban’ın genel seçim eşiğinde il başkanlığına getiriliş şeklinde ve il yönetiminin ili temsilden çok uzak biçimde yenilenmesinde kimsenin gıkı çıkmadı…

Adaylığını ilan edenler ve etmeleri beklenenler partilerinde “Muğla”nın ve kendilerinin haklarını savunamasalar da milletvekili seçilip TBMM’de Muğla’yı temsil edip, Muğla’nın sorunlarına sahip çıkacaklar. Yerseniz… (!)

xx        xx        xx

CHP’nin seçilmiş İl Başkanı Mustafa Öztürk bir basın toplantısı düzenleyip açıklamasa da Milletvekili Adayı… Çünkü bunun için arkasına bile bakmadan il başkanlığından istifa etti. Birlikte seçimle yönetime geldiği arkadaşlarına sahip çıkmadı, ama milletvekili seçilirse Muğla’ya sahip çıkacak!

Hafta sonunda partisinin Menteşe İlçe Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Ayla Kara, Tufan Doğu ve Erol Kutlay’ın huzurunda “Ben de varım” diyen Hasan Balı da “düşürülenİl Yönetimi’nin üyelerinden biri olmakla birlikte İl Başkanı Yardımcılığı da yaptı. Milletvekilliğine heveslenmeseydi şu anda seçilmiş İl Yönetimi’nin içinden seçilmiş İl Başkanı olabilirdi…

Muğla’da CHP 2015 Genel Seçimine “atanmış” bir il yönetimi ile giderken milletvekili adaylarının atama ile belirlenmeyeceği garantisini kim verebilir?

Son il kongresinde “Her kademede seçim ve ön seçim” vaadinde bulunan il yönetiminden kimse kalmamış, milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesini kim savunup, mücadelesini verecek?

xx        xx        xx

Hasan Balı adaylığını açıklarken, CHP’de gençlik kolları başta her kademede verdiği mücadeleleri anlatıp, “Ön seçim olmazsa olmazımdır.” derken şöyle devam etmiş:

Ön seçim olmaz ise aday adaylığından çekileceğimi taahhüt ediyorum. Yüce seçilmişler seçilene kadar hep demokrasiyi savunurlar, seçildikten sonra mevcut düzeni korumakla yükümlüdürler. Ben, beni seçenleri, beni seçmekle yükümlü olanlar olarak değil, benim dava arkadaşım olarak görüyorum.

O dava ne? Soruyu bütün adaylara tek tek sorsak, ayrı ayrı yanıt alacağınızdan emin olun.

O “dava” hepsi için milletvekili olma davası olmasın?

xx        xx        xx

Sanki herkes şansını deniyor… Önseçim olursa herkesin kendine göre sıralamaya girme şansı var. Ki son seçilmiş il başkanı Mustafa Öztürk kaç senedir, kaç keredir deniyor… Bir kere daha denese ne çıkar… (!)

Hadi O neyse… Muradına eremedi… Erenlere ve hatta iki kere muradına erenlere ne demeli?

Açık açık ilan etmediler, ama 23. Dönem Milletvekilleri Ali Arslan ve Fevzi Topuz ile 22. Dönemde de Milletvekili olan Ali Arslan’ın yanında aynı dönemin milletvekillerinden Fahrettin Üstün yine aday… Aynı dönemin milletvekillerinden Cumhur Yaka’nın aday olmayacağı kesin. O’nun yerine eğitimci kardeşi Cahit Yaka aday. Bir de Köyceğiz eski Belediye Başkanı Salih Erbay’ın aday olacağını söyleyenler var. Olmayacak. Çünkü oğlu ADD Başkanı Av. Burak Erbay aday…

xx        xx        xx

Salih Erbay dostumdur. Geçenlerde gazetede ziyaretime geldiğinde “Gençlerin önü açılmalı” deyip, oğlu Burak Erbay’ın adaylığını desteklediğini söyledi. Bir şey daha söyledi. “Burak, bütün adaylar ortaya çıksın, hep birlikte Ankara’ya gidip ön seçim istemeliyiz, diyor.” dedi.

Ben Burak Erbay’ın böylesine önemli bir doğruya öncülük edeceğine inanıyorum.

Hele bir adaylar adaylıklarını açıklasınlar. Süreç tamamlanınca, Erbay o demokratik tavrı sergileyecektir, diye umuyorum.

xx        xx        xx

Siyasetle yakından ilgilenenler bilirler. Muğla’nın siyasi coğrafyası “Sakarın altı”, “Sakarın üstü” diye nitelendirilir. Bu seçimde Sakarın üstünden çıkan ve çıkması beklenenler sayısı oldukça fazla. İşte onlar:

Hüseyin Anıl, Niyazi Atare, Okan Özsu, Durmuş Ali Öztürk, Mükerrem Uyar, Önder Batmaz, Tolga Çandar, Fevzi Topuz, Kazım Turan, Av. Levent Anıl, Barış Saylak, Av. Akın Üstündağ, Fahrettin Üstün, Mustafa Zeybekoğlu, Mehmet Ali Mekik, Mustafa Öztürk, Cemal Gürpınar, Prof. Dr. Akın Kapubağlı, Togay Kömür, Ali Akalp, Süleyman Girgin, Mustafa Şahin, Hasan Balı, Ayla Kara, Mehmet Altınay, Süleyman Uslu, Av. Burak Erbay, Ali Arslan, Murat Tevfik Ülkü, Fikret Uzunhasan ve Yalçın Dere

Arslan ve Erbay yanlış yerde değiller. Sakarın üstündeler, çünkü artık Menteşe’de yaşıyorlar! Sakarın üstünde Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ile Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan’ın ve Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon’un adları da geçiyor. Aday olmaları için istifa etmeleri gerekir. Seçilemezlerse de geri dönemezler. O nedenle aday olmazlar diye düşünüyorum!

xx        xx        xx

Bir de Sakar’ın altına bakalım.

Nurettin Demir, Ömer Süha Aldan, Ömür Yolcu, Emrah Doğu, Keramettin Yılmaz, Necati Ocak, Alim Karaca, usuf Ziya Hıra, Özgür Kullukçu, Cahit Yaka, Alim Karaman, Timur Kabaklarlı, Suat Esin, Dursun Kaplan, Yamaç Kaya

Saydım 46 kişi… Ayla Kara’dan başka tek bir kadın aday yok… Kara’nın aday olup olmayacağı da kesinleşmiş değil.

Sosyal Demokrat CHP’nin özgürlükçü demokrasi mücadelesinde en yüksek oy oranına sahip olduğu iki üç ilden biri olan Muğla’da geldiği nokta bu… Kadının olmadığı yerde demokrasi nasıl olursa artık!

xx        xx        xx

Bence CHP demokrasinin bir gereği olarak Muğla’da adaylarını da önseçimle belirlemeyecek.

Bu kadar adayın açıkça böyle bir talebi de yok. En azından Hasan Balı’nın söyleyebildiğini söyleyebilen yok. Öteden beri önseçim diyen tek aday ise Emrah DoğuVe muhtemelen Emrah Doğu’nun adaylığını engellemek için önseçim yapmayacaklar.

CHP’de 46 aday, önseçim olmaması halinde Hasan Balı’nın dediğini yapabilir mi? Yapamaz…

Ancak yapabilseler, partilerine iktidarın yolunu açmış olurlar! Kimin umurunda?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 27 Ocak 2015 / 17:11

Gocaman; Muğla İli Çatı’ya en çok destek veren bir yerleşim birimi oldu 10 Ağustos seçimlerinde. Çatı adayını % 65 civarında destek,Ak parti ye de %35 civarında. Ce He Pe de ki bu 46 aday adaylığı toplamda 6 Milletvekili çıkaran ve bu sefer Dr. Başkan 1 nci sır da olursa “1” eger Dr Başkan aday olmazsa muhtemelen “2” olabilir. netice olarak Çatıya kim çıkabilir yada çatıyı kim kurabilir.sevgi ve saygı.