Ön Seçim Olursa CHP Milletvekillerinin Durumları Ne Olacak?

Bu haber 09 Ağustos 2015 - 19:05 'de eklendi ve 1.040 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Sevgili okurlarım, 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerde CHP çoğu ilde ön seçim yapmış. Sıralamada seçimi kazananlar milletvekili olmuşlardı. 1 aydan bu yana erken seçim konuşmaları yapılmaktaydı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Eğer biz AKP ile anlaşamazsak gerçekleşecek olan genel seçimlerde CHP’nin mevcut milletvekilleri yine yerlerini muhafaza edecekler. Ancak Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın da bilgisini alıp ona göre hareket edilecek” gibilerinden konuşmalar yaptığını televizyon kanallarından öğrendik. Bu durum karşısında CHP çatısı altında milletvekili seçilen isimlerin durumları hala muallâkta. Çünkü yapılacak olan seçimlerde milletvekilliği atamaları CHP Genel Merkezi tarafından mı gerçekleşecek yoksa YSK tarafından mı belirlenecek? Bu çok hassas konuda konuşmalar yapılmakta. Hal böyle olunca CHP’den milletvekili seçilen isimler ise tereddüt içinde ne yapacaklarını bilemiyorlar. Yine tekrar aynı sıralamaya göre mi atanıp tekrar milletvekili olacağız yoksa YSK kararınca karar nasıl çıkacak? Yani CHP içinde yine tekrar ön seçim mi olacak? Onu da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün vereceği karardan sonra seçime gidilip gidilmeyeceği belli olacak. Yani CHP içindeki milletvekillerinin çoğunda bir hayli huzursuzluk olduğu dile getirilmekte.

Sevgili okurlarım, yarın bir erken seçim olur düşüncesiyle CHP’nin tüm milletvekilleri yurdun dört bir yanına dağılmışlar. Muğla CHP milletvekilleri de bir aydan bu yana yine ilçe ilçe dolaşıp seçmenlerle birlikte olmaya çalışıyorlar. Kısa bir süre daha bekleyelim eğer hükümet kurulmazsa CHP milletvekillerinde bir hayli moral bozukluğu olacağa benzer. Çünkü Yüksek Seçim Kurulu kararı çok önemli de onun için böyle söylüyorum. İnşallah ülke adına hangisi güzel olursa o olsun diyoruz.

Sevgili okurlarım, AK Parti ve MHP’ye gelince her iki partinin durumları da aynen CHP’nin durumuna benzer. Ama bu iki partide ön seçim olmuyor. Ankara atması ile gerçekleşiyor. Eğer bir erken seçim olursa AKP ve MHP’deki milletvekilleri arasında büyük değişiklerin olabileceği söyleniyor. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında hükümet kurma konusunda büyük bir anlaşmazlık olduğu alenen görülüyor. Yani AKP ve MHP milletvekilleri arasında eğer bir erken seçim olursa tekrar ben atanabilir miyim düşüncesi var. Eğer yeni hükümet kurulmazsa AKP ve MHP yetkililerine sesleniyorum: Hani demokrasiden bahsediyorsunuz ya öyleyse ön seçim yapın da AKP ve MHP seçmeninin gözüne girin. Çünkü her iki partinin seçmeni yukarıdan atama olduğu için bulunmuş oldukları yerlerde ön seçim yapılmadığından partilerine kırgın da onun için söylüyorum sevgili okurlarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.