ON BAŞKAN ADAY ADAYI PİYASAYA ÇIKTI « Hamle Gazetesi

ON BAŞKAN ADAY ADAYI PİYASAYA ÇIKTI

Bu haber 18 Nisan 2013 - 0:07 'de eklendi ve 3.927 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Bilindiği üzere benim yazılarımın çoğunluğu siyaset üzerinedir. Okuyucularımın çoğunluğu da bu tür yazılarımı sevdiği için bende fırsat buldukça Muğla’nın değişik İlçelerinden alıntı yapıp bütün partiler için bir şeyler yazmaya özen gösteriyorum. Tabi siyasetin haricinde de olumlu ve olumsuzlukları dile getirmeye çalışıyorum. Bugünde köşeme Yatağan siyasetine konu edeceğim. Her İlçede aday bolluğu yaşanırken elbette Yatağan İlçesinde de yaşanmaz mı? Tabi yaşanır. Hem de fokur fokur yaşanmakta. Seçimlere daha bir yıl kalmasına rağmen Yatağanda nereye gitseniz mutlaka belediye başkan aday adaylarından bahsediliyor ve aday adaylarının çoğunluğu da şimdiden köy gezilerine gidip seçmenlerle birlikte olmaktalar. Bilindiği üzere Yatağan İlçesi CHP’nin kalesi olarak bilinir ve yapılan seçimlerin çoğunluğunu da CHP adayları kazanır. Hem de rahatlıkla.
Ama bu kez yapılacak olan yerel seçimlerde Ak parti büyük atak yaparak 100’den fazla seçim ekibi ile birlikte Ak parti İlçe başkanı Mustafa TOKSÖZ başkanlığında evleri taramaktalar. Velhasıl İlçede çekişmeli bir seçim geçeceğe benzer. CHP İlçe başkanı Kamil GENEK başkanlığındaki ekip içinde bulunan belediye başkanı H.Haşmet IŞIK ve diğer seçim ekibi ise köy toplantıları yapıp seçmenlerle birlikte olmaktalar. MHP İlçe başkanı Servet GÖKA ise yapılacak olan yerel seçim çalışmalarının yanı sıra genel başkanı Devlet BAHÇELİ’NİN izinde giderek devletin Öcalan ve PKK ile yapmış olduğu görüşmeleri dile getirerek seçmenlere detaylı bir şekilde anlatmakta.
Yatağanda aday adayı bolluğundan bahsetmiştik ya evet CHP için şimdilik 6 aday adayı olduğu görülmekte. Mevcut belediye başkanı H.Haşmet IŞIK, Tüccar Mesut GÜNAY, Avcılar atıcılar ve balıkçılar derneği başkanı Ali AKALP, Maden iş sendikasının eski genel başkan yardımcılarından Murat BEKEM, devlet hastanesinde uzun yıllar Doktorluk görevinde bulunan Dr. Fettah GÜRPINAR ve Yeşilbağcılar belediye başkanı Etraf CİCİLİ’nin adaylık konusunda adları dolaşmakta.
AKP’de ise Makine mühendisi Mustafa TOKSÖZ’ün ismi geçerken MHP’de eğitimci Varol ÇAKMAK ve Mali Müşavir Selahi KESİKTAŞ’ın isimleri dile getirilmekte. En önemli konu ise Eczacı Serkan TEKİN’İN her partide adı konuşulmakta. İşte Yatağanda belediye başkan aday adaylarını böyle sıralamaya çalıştık. CHP içinde bazı adaylar ön seçimden yana bazı adaylar ise atamadan yana olduklarını belirtiyorlar.
MUSTAFA TOKSÖZ (AKP)
AKP İlçe başkanı Makine mühendisi Mustafa TOKSÖZ İlçe genelinde 4 yıldan bu yana adı belediye başkan adaylığı için geçmekte ve son bir yıldan bu yana da parti içinde yoğun bir çalışmaların olduğu hemen hemen her köye gidip seçmenlerle birlikte olmakta. Tabi kalabalık bir ekibi ile gezilerde şu anda mevcut AKP İlçe başkanı olan Sayın Toksöz’e aday mısınız diye sorduğumda cevap olarak: Partinin üst düzey yetkilileri bilir. Bizim gönlümüzden böyle bir şey geçse de karar yetkililerindir. Ama söylemek istediğim bir şey var. Seçmen mutlaka aday olmamı istiyor. Her şey nasip. Biz parti çalışmalarımızı tam gaz devam ediyoruz. İlçede yapılacak olan yerel seçimlerde zafer AK partinin olacaktır dedi. Bende diyorum ki Sayın Toksöz kesin kez aday.
SELAHİ KESİKTAŞ (MHP)
Selahi KESİKTAŞ İlçede serbest muhasebecilik yapmakta. Uzun yıllar siyasetin içinde bulunmuş. Şimdide Yatağanda MHP’den belediye başkan aday adayı olacağını vurguladı. Görev verildikten sonra kaçmayacağını vurgulayan Kesiktaş genel başkanımız Sayın Devlet BAHÇELİ ve örgütümüzden aldığımız güçle Yatağanda seçimleri alırız dedi.
VAROL ÇAKMAK (MHP)
Öğretmen olan Varol ÇAKMAK İlçede bir okulda görev yapmakta. Geçtiğimiz 4 yıl öncesi MHP’den belediye başkan adayı olmuş tahmin edilemeyecek kadar çok bir oy alarak mevcut belediye başkanı Hasan Haşmet IŞIK ile çekişmişlerdi. Yine yapılacak olan yerel seçimlerde mutlak aday olacağı söylenen Sayın Çakmak’a yine aday olacak mısınız diye sorduğumda cevap olarak: Ben devlet memuruyum ama geçen seçimler bana oy veren seçmelerle iç içeyim dedi. Bu ne demek Evet ben yine adayım demektir.
SERKAN TEKİN (BAĞIMSIZ)
Yatağanda eczacılık yapmakta. İlçe genelinde sosyal yönlülüğü ile tanınır. Geçtiğimiz yerel seçimlerde de adı birçok partiden belediye başkan adaylığı için geçmişti. Ancak kendisinin kabul etmediği söylenilmekteydi. Sayın Tekin’in esnaf oluşu nedeniyle CHP, AKP, MHP’den çok sayıda vatandaşların bu kez bağımsızda olsa mutlaka seçimlere girmesi gerektiğini söylüyorlarmış. Ve bu konuda görüşünü aldığımız Sayın Tekin: değişik partililerden bu konuda yoğun istek var. Bakalım düşünüp konuşacağız. Vermiş olduğum bir karar yok dedi.
H.HAŞMET IŞIK (CHP)
Uzun yıllar belediyede Amirlik ve idarecilik görevinde bulunan, aynı zamanda siyasetten hiç ayrılmayan 3 dönemdir İlçede belediye başkanlık görevini yürüten H.Haşmet IŞIK bir yıl öncesinden bu güne dek 4. dönem adaylık içinde çalışmalarına hız verdi. Bir gün İlçede diğer gün köylerde seçim çalışmaları yapmakta. Her gittiği yerde de alenen aday olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyor. Ekip çalışmalarına hız veren Sayın Işık CHP İlçe başkanı Kamil GENEK başkanlığında toplantılar yaparak seçimleri rahatlıkla nasıl alabiliriz diye hareket ettiği dile getirlimekte. Sayın Işık’a aday mısınız diye sorduğumda: Evet tekrar CHP’den belediye başkanlığına adayım seçimde olsa atama da olsa herkese hodri meydan İlçede yapmış olduğum eserler ortadadır. Her zaman fakir fukaranın yanında yer almışımdır dedi.
MESUT GÜNAY (CHP)
Yatağanda CHP çatısı altında gençlik kolları ve ilçe yöneticiliği görevlerinde bulunan Sayın Günay İlçede Arçelik ana bayiliğini yapmakta. Bir yıldan bu yana da İlçede CHP’den belediye başkanı olmak için uğraş vermekte. Arkadaş grubu ile de her fırsatta köy gezileri yapıp partililerle bir araya gelmekte. Aday adaylığını açıklayan Sayın Günay’a aday mısınız diye sorduğumuzda: Ön seçimde olsa atamada olsa ben varım. Çünkü ben ve arkadaşlarım Yatağan’a hizmet vermek için varız. Atama ve ön seçim olup da kaybetsem bile atanan diğer başkan adayı için çalışacağımı şimdiden söylüyorum dedi. Desenize CHP’de bir hareketlilik olacak.
Ali AKALP (CHP)
İlçede uzun yıllar Maden İş sendikası şube başkanlığı görevinde bulundu. Siyasetin devamlı içinde olan Sayın Akalp bu dönemde CHP’den belediye başkan aday adayı olarak bir açıklama yaptı. Hemen hemen her gün partililerle köylerde buluşup ilçede nasıl bir belediye başkanlığı yapacağı dile getirdiği söyleniyor. Avcılar atıcılar ve balıkçıklar derneği başkanlığını yapan Sayın Akalp aday mısınız diye sorduğumda: Evet Yatağan insanı için adayım. Hizmetlerin en büyüğünü de yapacağıma inanıyorum dedi.
MURAT BEKEM (CHP)
Geçtiğimiz hafta içinde gazetemize bir açıklamada bulunan Sayın Bekem CHP’den belediye başkan adayı olacağını dile getirmişti. İlçede uzunca bir dönem Maden İş sendikası şube başkanlığı daha sonra Ankara’ya terfi edip Türkiye Maden İş sendikası genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş. Bugünde dünden olduğu gibi CHP’den belediye başkan aday adayı olduğunu vurguladı. Sayın Bekem son olarak şöyle bir konuşma yaptı: Önümüzdeki günlerde CHP’lilere öylesine güzel müjdeli bir haberle geliyorum dedi. Bizde bekleyelim görelim bu müjdeli haberi.
DR.FETTAH GÜRPINAR (CHP)
Belediye başkanlık konusunda adı geçenler arasında Dr. Fettah GÜRPINAR bulunmakta. İlçe genelinde çoğu insanlarla diyalog içinde olmuş uzun yıllar Yatağanda devlet hastanesinde görev yaptıktan sonra Marmaris ve Bodrum’da özel bir hastanede görev yapan Sayın Gürpınar’a aday mısınız diye sorduğumuzda cevap olarak sessiz kalmayı yeğlediyse de niyetinin olduğu izlendi.
ERTAF CİCİLİ (CHP)
Ertaf CİCİLİ Yatağan’a bağlı Yeşilbağcılar’ın çalışkan bir belediye başkanı olarak anılmakta. Yapmış olduğu hizmetlerin karşılıkları bilinmez. İlçe genelinde Sayın Cicili’nin adı sıkça belediye başkanlığı için geçmekte. Bazı parti kurmaylarının da Sayın Cicili ile gizli gizli görüşüldüğü söylenilmekte hafif bir yoklama yaptığımız Cicili ise: Önümüzdeki günleri bekleyelim görelim değinmekle yetindi. Bende diyorum ki bunun altında bir bit yeğini yatmakta.
Yatağan siyaseti o kadar cilveli bir siyaset ki sormayın. CHP içinde 6 aday olduğu söylenirken AKP’de 1 aday adayı, MHP’de 2 aday adayının isimleri herkesim tarafından konuşulmakta. AKP ve MHP’de mutlaka atama olur görüşündeyim. Ama CHP’de ne olur bilemem? Atama mı olur yoksa ön seçim mi olur onu da bekleyelim. Önümüzdeki aylarda görmeye çalışalım. Gelelim asıl noktaya. Eczacı Serkan TEKİN’İN hiçbir partiye kaydı olmadığı söyleniyor. Onun için AKP, CHP ve MHP’den çok sayıdaki seçmen Sayın Tekin’in bir partiden veya Bağımsız olarak aday olmasını istiyorlarmış. Bir bakmışsın bir partiden aday adayı olmuş. Bir bakmışsın bir partili başkan adayının yanında yer alarak o adayı desteklemiş. Bunu da bekleyelim görelim Yatağan’ın cilveli siyasetini.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
berk sökmen 24 Aralık 2013 / 23:41

hasan haşmet ışık