Ölümünden sonrada öğrencileri unutmadı

Bu haber 14 Ekim 2019 - 8:56 'de eklendi ve 565 kez görüntülendi.

Adının verildiği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne yaklaşık 80 milyon dolarlık yatırım ile üniversitenin hamisi durumuna gelen ve 2005 yılında hayatını kaybeden hayırsever işadamı Sıtkı Davut Koçman, ölümünden sonrada öğrencilere ve üniversiteye kurduğu vakıf ile destek olmaya devam ediyor. Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı ve emekli Vali Naci Parmaksız, 1999 yılından itibaren vakfın bugüne kadar öğrencilere ve üniversiteye 27 milyon 560 bin liralık destek verdiğini söyledi.

Kadir Tamer

Adının verildiği üniversiteye 80 milyon dolarlık yatırım ile tanınan ve 2015 yılında kaybettiğimiz hayırsever işadamı Sıtkı Davut Koçman, kurduğu vakıf ile üniversiteye ve öğrencilere yardım etmeye devam ediyor.

Sıtkı Koçman Vakfı’nın 1993 yılında kurulduğunu anlatan Naci Parmaksız, 1999 yılından bugüne kadar Muğla Sıtkı Koçman Vakfı’nın öğrencilere ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne toplam 27 milyon 560 bin lira destek verildiğini söyledi.

Yapılan yardımların toplam tutarının küçümsenemeyecek bir boyuta geldiğini kaydeden Naci Parmaksız, “Hayırsever işadamı Sıtkı Davut Koçman’ın örneği ne Türkiye’de nede yurt dışında bulunuyor. Çünkü Sıtkı Davut Koçman, vergisini ödedikten sonra kendisine ait paradan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne 80 milyon dolarlık bir yardımda bulundu. Ayrıca kendisinin kurduğu Sıtkı Koçman Vakfı ölümünden sonrada öğrencilere, üniversiteye yardımlarına devam ediyor. 1993 yılında kurulan vakfımız 19999 yılından bugüne kadar toplam 27 milyon 560 bin lirayla öğrencilere ve üniversiteye katkı sağladı. Bu rakama rahmetli Koçman’ın üniversiteye yaptığı yardımı eklersek kendisinin ne Türkiye’de ne de yurt dışında bir örneği bulunmadığını açıkça görüyoruz. Kendisi hayattayken öğrencilere ve üniversiteye yaptığı yardımlara, aramızdan ayrılmasının ardından vakıf olarak biz devam ediyoruz” dedi.

Parmaksız, 1999 yılından bugüne kadar Sıtkı Koçman Vakfı’nın üniversite öğrencilerine bugüne kadar yaptığı 27 milyon 560 bin liralık yardımlar arasında ücretsiz yurt dışı ve yurt içi bursları, yurt içi ve yurtdışı sempozyumlara katılan öğretim görevlileri ve öğrencilerinin masraflarının karşılanması, öğretim üyelerine akademik yayınları, üniversite ve vakfa ait binalarda tadilat bakım onarım giderleri, üniversite kongrelerine destek, yurt içi ve yurt dışı bilimsel çalışmalara maddi destek, öğretim görevlilerin araştırmaları ve makalelerine destek gibi yardımlardan oluştuğunu kaydetti.

Muğlalı öğrencilere de destek veriliyor

Sıtkı Koçman Vakfı’nın il dışındaki üniversitelerde okuyan Muğlalı öğrencilere de yardımda bulunduğunu kaydeden Parmaksız, “Vakıf olarak sadece Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne destek vermiyoruz. Muğlalı olup başka illerde okuyan başarılı öğrencilere de ücretsiz burslar veriyoruz. Bu sayede il dışında bulunan öğrencilerimizi öğrencilik hayatlarında iyi bir eğitim alabilmesine yardımcı oluyoruz” dedi.

Büyükelçiliklerle anlaşma  

Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı Naci Parmaksız, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren Fransız Büyükelçiliği ile yaptıkları protokol ile her yıl başarılı bir erkek ve bir kız öğrencinin yurt dışında burs almaya başladığına dikkati çekerek, “2013-2014 eğitim öğretim yılında Fransa Büyükelçiliği ile bir protokol yaptık. Bu protokol kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde başarılı bir kız ve erkek öğrenciyi Fransa’ya eğitim için gönderdik. Bu protokol ile eğitim alan öğrencinin masraflarının yarısı vakfımız tarafından diğer yarısı ise büyükelçilik tarafından karşılandı. Bu protokol ile 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren her yıl iki öğrencimizi yurt dışına gönderdik ve göndermeye devam ediyoruz. Şimdi bu çalışmamızı daha geniş kapsama almak istiyoruz. Hem diğer elçilikler ile bir protokol yapmak, hem de yurt dışına göndereceğimiz öğrenci sayısını arttırmak için girişimlerde bulunduk” diye konuştu.

Adı üniversiteye verildi

Ölümüne kadar yaptığı yardımlar ile üniversitenin gelişmesinde başrol oynayan Sıtkı Davut Koçman 14 Ekim 2005 yılında İsviçre’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Muğla Üniversitesi’nin ismi 2012 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak değiştirildi. Muğla Üniversitesi`ne heykeli dikilen Sıtkı Davut Koçman, Muğlalılar tarafından takdirle karşılanan ve sevilen bir işadamıydı. Atatürk`ün sınıf arkadaşı Jandarma Generali Kuruşçuoğlu Ali Kemal Bey ile saray doktorlarından Albay İsmail Hakkı Bey`in kızı Behice Hanım’ın çocuğu olan Sıtkı Davut Koçman emekli Tümgeneral Nazif Kayacık’ın kızı Fatma Mefaret Koçman ile evliydi. Sıtkı Koçman TÜSİAD eski başkanlarından Ali Koçman ve Okşan Perese’nin de babasıydı.

Geçmişi ödüllerle dolu

2005 yılında hayatını kaybeden Sıtkı Davut Koçman, 1973 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından `Üstün liyakat nişanı` ile onurlandırılmış, 2000 yılında da Türkiye`ye yaptığı katkılarından dolayı `Devlet Üstün Hizmet Madalyası` ile ödüllendirilmişti. Sıtkı Davut Koçman, iş hayatı boyunca Banvit, BMC, Koçtuğ Denizcilik, Köyceğiz Krom, Topkim, Med-İlaç ve Güneşli Tavuk gibi farklı sektörlerden birçok şirketi hayata geçiren isim oldu.

Koçman’ın üniversiteye kazandırdıkları

Hayırsever işadamı Sıtkı Davut Koçman isminin verildiği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu, Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu, Mefharet Koçman Kız Öğrenci Yurdu, Sıtkı Koçman Öğrenci Sarayı, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sıtkı Koçman Köprüsü, yerleşke içi yollar, çevre ve aydınlatma, Teknik Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, jeneratör ve kesintisiz güç kaynakları, Sıtkı Koçman Spor Tesisleri, Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu, lojmanlar Fethiye Sağlık Yüksekokulu ile İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’ni kazandırdı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.